Czy można wypożyczyć pracownika innej firmie?
Braki w zespołach pracowników mogą zaburzyć funkcjonowanie firmy i niejednokrotnie są przyczyną gorszej efektywności oraz niższych zysków. W związku z tym warto zapoznać się z zagadnieniem wypożyczania pracowników (od innej firmy lub agencji pracy). Poniżej przedstawiamy szczegóły.
Na czym polega leasing pracowników?
Stosunkowo niewiele osób interesuje się możliwością znalezienia pracy na kilka miesięcy — kandydaci poszukują raczej stałego zatrudnienia. Natomiast w wielu branżach potrzeba pracowników tymczasowych, którzy uzupełnią luki kadrowe podczas sezonowego peaku produkcyjnego lub wzrostu zamówień. W takim przypadku pracodawcy mogą skorzystać z oferty agencji pracy tymczasowej lub wypożyczyć wybrane osoby od innej firmy, pod warunkiem, że wszyscy zainteresowani, włącznie z pracownikiem, wyrażą na to zgodę.
Leasing pracowników pozwala na czasowe wypożyczenie osoby zatrudnionej innej firmie. W takiej sytuacji pracownik firmy A otrzymuje bezpłatny urlop na czas określony i w tym czasie pracuje w firmie B. Co istotne, podpisuje w tym czasie umowę o pracę z właścicielem firmy B i nowy pracodawca przejmuje obowiązek wypłacania wynagrodzenia i opłacania składek przez czas współpracy. Po upływie terminu określonego w umowie pracownik wraca do firmy A. Należy podkreślić, że bezpłatny urlop w tym przypadku wlicza się do czasu pracy.
Wymiana pracowników, czy jest to legalne?
Leasing pracowniczy jest regulowany ustawą art. 174 Kodeksu pracy. Wypożyczanie pracowników między firmami jest więc całkowicie legalne, ale wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiednich dokumentów, gdyż współpraca z dotychczasowym pracodawcą zostaje zawieszona na rzecz nowej umowy w innej firmie. Gdy pracodawca chce udostępnić pracownika innej firmie, potrzebuje:
- pisemnej zgody pracownika na czasową zmianę miejsca zatrudnienia,
- udzielić zatrudnionemu bezpłatnego urlopu,
- pisemnego porozumienia pomiędzy firmą macierzystą i wypożyczającą oraz pracownikiem.
Tymczasowy pracodawca podpisuje z wypożyczonym pracownikiem umowę o pracę tymczasową.
W przypadku, gdy przedsiębiorca nie ma możliwości samodzielnego zrekrutowania pracownika tymczasowego, może skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej.
Jakie korzyści dla pracodawców i zatrudnionych daje wypożyczanie pracowników?
Leasing pracowników to usługa która zapewnia korzyści wszystkim stronom: zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Zatrudniony ma okazję zdobyć nowe doświadczenia w innym zespole, a czasowa zmiana środowiska pracy korzystnie wpływa na samopoczucie. Z kolei osoby zatrudnione na stałe zyskują pomoc w wypełnianiu codziennych obowiązków, co sprzyja efektywności pracy i terminowości w realizowaniu powierzonych zadań.
Leasing pracowników przynosi również korzyści pracodawcom.
- Wypożyczanie pracowników rozwiązuje problemy z brakiem osób do pracy. Ponadto pozwala na pozyskanie osób do pracy w trybie natychmiastowym.
- Elastyczność zatrudnienia związana z wypożyczaniem pracowników usprawnia działanie firmy.
- W przypadku współpracy z agencją pracodawca zyskuje dostęp do szerokiej bazy pracowników, a najlepsze jednostki może zatrudnić na stałe.
- Dzięki agencji pracy tymczasowej pracodawca oszczędza czas, gdyż nie musi troszczyć się o rekrutację oraz administrację kadr i płac.
Podsumowanie
Wymiana pracowników to możliwość stosowana w wielu branżach, a zwłaszcza tam, gdzie stale brakuje rąk do pracy (m.in. w branży transportowej, handlowej i gastronomicznej). Leasing pracowników jest legalny i regulowany Kodeksem pracy.
Pozostałe wpisy:
Skuteczny onboarding krok po kroku
Wdrażanie nowych pracowników to jeden z najważniejszych procesów w każdej organizacji. To właśnie onboarding decyduje o tym, jak szybko i efektywnie nowy członek zespołu zacznie realizować swoje zadania, a także o jego zaangażowaniu i lojalności wobec firmy. Niestety, wiele organizacji nadal traktuje onboarding jako formalność, ograniczając go do przekazania niezbędnych dokumentów i pokazania biura. Tymczasem skuteczny onboarding to klucz do sukcesu – zarówno nowego pracownika, jak i całej organizacji.
Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?
Mimo odpowiednio zaplanowanych działań, zdarza się, że kandydaci nie pojawiają się na umówionych rozmowach kwalifikacyjnych. Część z nich nawet nie informuje rekrutera o swojej rezygnacji. To sytuacja frustrująca, szczególnie w kontekście czasu i zasobów, które firma poświęciła na wyselekcjonowanie kandydatów, umówienie i przygotowanie spotkania. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki.
Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii
Stoisz przed wyzwaniem zbudowania lub rozszerzenia zespołu handlowców? Zastanawiasz się, co zrobić, aby ich wyniki były jak najwyższe i jednocześnie osiągane bez niezdrowej, spalającej rywalizacji? Efektywność sales teamu ma źródło nie tylko w indywidualnych talentach, ale przede wszystkim w zdolności do współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów i realizowania celów w sposób, który daje więcej niż suma indywidualnych możliwości sprzedawców.
Social media: