Fakty i mity na temat zatrudniania pracowników ze Wschodu

Zatrudnienie pracowników ze wschodu oznacza masę formalności — MIT
To prawda, że obywatele krajów spoza UE muszą uzyskać dokument umożliwiający legalny pobyt w Polsce i niekiedy jest to uciążliwy proces. Wszystko to jednak odbywa się bez udziału pracodawcy — obcokrajowcy ubiegają się o pracę w momencie, gdy są w kraju legalnie. Dlaczego? Bo pracodawca ma obowiązek sprawdzić legalność pobytu przed zatrudnieniem. Obcokrajowcy nie chcą więc ryzykować.
Ponadto, gdy firma decyduje się zatrudnić cudzoziemców za pośrednictwem agencji pracy, najczęściej to właśnie ona bierze na siebie obowiązek legalizacji i pobytu kandydatów zza granicy.
Jedyną dodatkową formalnością, z jaką wiąże się zatrudnienie pracowników ze Wschodu, jest konieczność wysłania wniosku do Urzędu Pracy. Jednak i w tym względzie można liczyć na pomoc agencji pracy, która przejmie kwestię monitorowania i pilnowania wszelkiej dokumentacji.
Dowiedz się więcej, jak uzyskać pomoc przy zatrudnianiu cudzoziemców: Legalizacja zatrudnienia ARTTIME
Przyjezdni ze Wschodu stanowią bazę dobrych pracowników — FAKT
Pracownicy ze Wschodu, w tym pracownicy z Ukrainy, tworzą obecnie dużą bazę wykwalifikowanych osób, zarówno w zawodach fizycznych, jak i umysłowych. Mitem jest, że zatrudnienie ze Wschodu dotyczy wyłącznie prostych prac fizycznych. Imigranci bardzo często mają duże doświadczenie i wyższe wykształcenie, co doskonale widać w branży medycznej. Lekarze ze Wschodu uzupełniają dramatyczne braki kadrowe i podobnie jest w wielu zawodach.
Warto wspomnieć, że zarówno Ukraińcy, Mołdawianie, Białorusini czy Azjaci przybywający do naszego kraju to osoby silnie zmotywowane i chętne do podjęcia wytężonej pracy.
Pracownicy z Ukrainy przebywają w Polsce nielegalnie — MIT
Jeśli obywatel Ukrainy lub innego kraju spoza UE przebywa w Polsce nielegalnie, to grozi mu nakaz powrotu do kraju. Co więcej, taka osoba otrzymuje zakaz wjazdu do państw strefy Schengen od 6 miesięcy do nawet 5 lat. Dlatego też, nielegalny pobyt się nie opłaca i naprawdę niewiele osób decyduje się na ryzyko.
Pracowników ze Wschodu i Polaków zatrudnia się na tych samych zasadach — FAKT
Powszechnie uważa się, że pracownicy z Ukrainy pracują więcej od Polaków. To prawda, ponieważ praca jest głównym celem wielu przyjezdnych, którzy chętnie decydują się na dłuższe zmiany i nadgodziny. Mitem jest jednak twierdzenie, że pracownicy ze Wschodu stanowią tanią siłę roboczą. Imigranci pracują na takich samych zasadach, jak Polacy i muszą mieć zapewnione takie same warunki pracy. Dotyczy to również wynagrodzenia. Równe traktowanie jest jedną z zasad wymienionych w Kodeksie pracy.
Pracownicy z Ukrainy kradną pracę Polakom — MIT
Żyjemy w czasach niskiej stopy bezrobocia i mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, inflacją, a także wojną w Ukrainie, problemów ze znalezieniem pracy w Polsce nie ma. Brakuje zarówno specjalistów, jak i osób na stanowiska niewymagające wysokich kwalifikacji. Dzieje się tak, pomimo znacznego wzrostu liczby pracowników ze Wschodu. Pracodawca nie dyskryminuje Polaków, zatrudniając obcokrajowców.
Zatrudnienie ze Wschodu — niepotrzebne ryzyko, czy korzyści dla firmy?
Zatrudnianie pracowników ze Wschodu cieszy się w Polsce coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić. Pracownicy ze Wschodu często są nieocenioną pomocą dla firm zmagających się z nieustannymi lub okresowymi brakami kadrowymi. Problem ten wciąż się niestety pogłębia, zwłaszcza w branży logistycznej, gastronomicznej, produkcyjnej, budowlanej. Zamiast poddawać się uprzedzeniom, warto sprawdzić nowe możliwości.
Podsumowanie
Zatrudnianie obcokrajowców nie jest bardziej ryzykowne i skomplikowane od zatrudniania Polaków. Wszelkie formalności związane z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców może wypełnić agencja pracy, jak również przejąć odpowiedzialność za rekrutację i obsługę kadrowo-płacową. Takie rozwiązanie wydaje się być najlepszym remedium na problem okresowych lub narastających braków kadrowych w firmie.
Pozostałe wpisy:

Co to jest wywiad behawioralny w rekrutacji?
Wywiad behawioralny, stosowany świadomie i z pełnym zaangażowaniem, może stać się bardzo skutecznym, minimalizującym ryzyko nietrafionej rekrutacji, narzędziem HR. Pozwala on nie tylko trafnie ocenić kompetencje kandydatów, ale również stworzyć podstawy dla przyszłej, owocnej współpracy. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym dopasowaniu pracowników do ról oraz budowaniu zespołów opartych na zaufaniu, skuteczności i autentycznych kompetencjach, warto głębiej zainteresować się metodą wywiadu behawioralnego.

Prawa i obowiązki pracownika tymczasowego, pracodawcy-użytkownika oraz agencji pracy
Praca tymczasowa jest formą zatrudnienia, w której uczestniczą trzy podmioty: pracownik tymczasowy, agencja pracy tymczasowej oraz pracodawca użytkownik. Każdy z nich posiada określone prawa i obowiązki, które regulują ich wzajemne relacje. Jeśli rozważasz nawiązanie współpracy z agencją lub chcesz lepiej zrozumieć mechanizm działania pracy tymczasowej, ten artykuł jest dla Ciebie.

7 obszarów, w których praca tymczasowa może zapewnić Ci oszczędności
Czy praca tymczasowa to rozwiązanie odpowiednie dla Twojej firmy? Co tak naprawdę oznacza termin pracy tymczasowej i jak najefektywniej wykorzystać jej potencjał? Jakie korzyści zapewnia usługa pracy tymczasowej świadczona przez agencję pracy, taką jak ARTTIME? Zapoznaj się z tym krótkim poradnikiem, by podjąć świadomą decyzję o optymalizacji kosztów zatrudnienia w swoim zakładzie.
Social media: