Jak legalnie zatrudnić cudzoziemców z Ukrainy?

Legalne zatrudnienie obywatela Ukrainy jest możliwe w momencie, gdy osoba z zagranicy dysponuje odpowiednimi dokumentami uprawniającymi do pracy w Polsce. W uzyskanie części dokumentów musi zaangażować się pracodawca. Podpowiadamy, co należy zrobić, by legalnie zatrudnić cudzoziemców z Ukrainy.

Dokumenty pobytowe podstawą legalnego zatrudnienia obywateli Ukrainy

W związku z wojną w Ukrainie złagodzono przepisy regulujące zatrudnienie obywateli tego kraju w Polsce. Osoby, które przyjechały z Ukrainy do Polski po 24 lutego 2022 roku, są uchodźcami wojennymi i przebywają w naszym kraju legalnie. Co za tym idzie, mają prawo do legalnego zatrudnienia, a proces załatwiania zezwolenia na pracę jest znacznie łatwiejszy. Dotyczy to również osób niemających obywatelstwa ukraińskiego, ale będących w związku małżeńskim z obywatelem lub obywatelką Ukrainy. Przepisy zapewniają uchodźcom legalny pobyt w Polsce do 4 marca 2024 roku.

Warto mieć na uwadze, że w Polsce przebywa wielu obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do kraju przed wojną. Te osoby przebywają legalnie w Polsce na podstawie dokumentu pobytowego, którym może być:

● wiza — krajowa lub Schengen,
● paszport,
● polski dokument tożsamości obywatela Ukrainy,
● zgoda na pobyt tolerowany.

Legalne zatrudnienie cudzoziemca w Polsce — obowiązki pracodawcy

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o zatrudnienie ma dokumenty świadczące o legalnym pobycie. Gdy obywatel Ukrainy ma aktualne uprawnienia, można rozpocząć procedurę zatrudnienia. Pracodawca ma 14 dni na wysłanie zgłoszenia do powiatowego urzędu pracy o przyjęciu do pracy obywatela Ukrainy.

Powiadomienie musi zawierać określone informacje. W przypadku jakichkolwiek zmian (na przykład w zakresie wykonywanych obowiązków) istotne jest również, by wysłać nowe powiadomienie z aktualnymi danymi. Co powinno zawierać zgłoszenie do urzędu pracy?

● dane podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi

● dane osobowe obywatela Ukrainy

● informacje związane z wykonywaniem pracy (miejsce pracy, rodzaj umowy, wymiar czas pracy, wysokość wynagrodzenia).

Powiadomienie wysłane do urzędu pracy pozwala na zatrudnienie obywatela Ukrainy maksymalnie na 24 miesiące. Po tym czasie zezwolenie na pracę w Polsce można przedłużyć.

Do listy obowiązków pracodawcy należy również dopisać kilka dodatkowych punktów:

● wypłacanie cudzoziemcowi wynagrodzenia, które nie może być niższe od płacy minimalnej,

● zawarcie z obywatelem Ukrainy pisemnej umowy zawierającej warunki zgodne z przedstawionymi w powiadomieniu do urzędu pracy,

● przetłumaczenie umowy na język znany obywatelowi Ukrainy,

● zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (w ciągu 7 dni od momentu zatrudnienia).

zatrudnianie-cudzoziemcow-formalnosci

Zasady zatrudnienia obywatela Ukrainy do pracy sezonowej

Wielu przedsiębiorców poszukuje w okresie letnim pracowników sezonowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sezonowo zatrudniać także obywateli Ukrainy. W tym celu należy przestrzegać trzech zasad:

● maksymalny okres zatrudnienia pracownika sezonowego nie może przekraczać 9 miesięcy,
● praca sezonowa musi spełniać warunki rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącego działalności sezonowej,
● obywatele Ukrainy zatrudnieni sezonowo muszą posiadać zezwolenie na pracę typu S.

Wniosek o zezwolenie typu S składa pracodawca. Niezależnie, czy przedsiębiorca planuje zatrudnić cudzoziemca do pracy sezonowej lub stałej, odpowiednie wnioski do urzędu pracy może wysłać online lub stacjonarnie.

Cudzoziemcy przebywający w Polsce legalnie mają możliwość znalezienia legalnego zatrudnienia na podstawie zezwolenia na pracę. Każdy pracodawca zatrudniający pracowników z Ukrainy jest zobowiązany zgłosić ten fakt do urzędu pracy w ciągu 14 dni od przyjęcia cudzoziemca do pracy. Po upływie 24 miesięcy od zatrudnienia należy przedłużyć ważność zezwolenia na pracę.

Formalności związane z zatrudnianiem cudzoziemców możesz też zlecić naszej agencji – mamy wieloletnie doświadczenie w legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. Zapraszamy do kontaktu!

Pozostałe wpisy:

Skuteczny onboarding krok po kroku

Skuteczny onboarding krok po kroku

Wdrażanie nowych pracowników to jeden z najważniejszych procesów w każdej organizacji. To właśnie onboarding decyduje o tym, jak szybko i efektywnie nowy członek zespołu zacznie realizować swoje zadania, a także o jego zaangażowaniu i lojalności wobec firmy. Niestety, wiele organizacji nadal traktuje onboarding jako formalność, ograniczając go do przekazania niezbędnych dokumentów i pokazania biura. Tymczasem skuteczny onboarding to klucz do sukcesu – zarówno nowego pracownika, jak i całej organizacji.

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Mimo odpowiednio zaplanowanych działań, zdarza się, że kandydaci nie pojawiają się na umówionych rozmowach kwalifikacyjnych. Część z nich nawet nie informuje rekrutera o swojej rezygnacji. To sytuacja frustrująca, szczególnie w kontekście czasu i zasobów, które firma poświęciła na wyselekcjonowanie kandydatów, umówienie i przygotowanie spotkania. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki.

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Stoisz przed wyzwaniem zbudowania lub rozszerzenia zespołu handlowców? Zastanawiasz się, co zrobić, aby ich wyniki były jak najwyższe i jednocześnie osiągane bez niezdrowej, spalającej rywalizacji? Efektywność sales teamu ma źródło nie tylko w indywidualnych talentach, ale przede wszystkim w zdolności do współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów i realizowania celów w sposób, który daje więcej niż suma indywidualnych możliwości sprzedawców.

Social media: