Jak zatrudnić pracownika z Azji?

Pracownicy z Azji, a zwłaszcza z Filipin i Bangladeszu, chętnie podejmują pracę w Polsce, tworząc szeroką bazę wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników. Sprawdź, jak rekrutować i zatrudniać osoby z Azji.

Jak wygląda legalne zatrudnianie Azjatów w Polsce?

Pracownicy z Azji chętnie przyjeżdżają do Polski i cieszą się zaufaniem polskich pracodawców, mimo że zatrudnianie Azjatów wiąże się z koniecznością sprostania dodatkowym formalnościom. Przypominamy, że uproszczona procedura zatrudniania obcokrajowców dotyczy wyłącznie pracowników z Ukrainy. Co zatem należy zrobić, by zatrudnić w swojej firmie pracownika z Azji?

  • Zatrudnienie lub outsourcing pracowników z Azji jest możliwy, gdy przedsiębiorca otrzyma od starosty opinię potwierdzającą problem braków kadrowych na danym obszarze. Taka opinia nie jest potrzebna w przypadku zawodów deficytowych.
  • Pracodawca kieruje do urzędu wojewódzkiego wniosek o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca wraz z opinią starosty.
  • Otrzymane zezwolenie na pracę pracodawca wysyła do pracownika z Azji, a następnie rezerwuje w konsulacie termin złożenia wniosku o wizę umożliwiającą Azjacie legalny pobyt w Polsce.
  • Pracodawca musi również załatwić cudzoziemcowi ubezpieczenie na czas podróży i pobytu w Polsce.
  • Przedsiębiorca sporządza pisemną umowę dostosowaną do charakteru pracy. Obcokrajowiec musi otrzymać tłumaczenie umowy.

Zatrudnianie pracowników z Azji nie jest skomplikowane, ale pochłania czas i wymaga dbałości o szczegóły. Plusem jest to, że Azjaci w większości doskonale znają angielski, a wielu z nich uczy się także polskiego.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracowników z Azji

Jakie zasady należy wziąć pod uwagę decydując się na zatrudnienie pracowników z Azji?

  • Pracodawca jest zobowiązany zapewnić cudzoziemcom takie same warunki pracy jak polskim obywatelom.
  • Wysokość pensji dla obcokrajowców regulują przepisy o minimalnym wynagrodzeniu.
  • Pracodawca nie może dopuścić się dyskryminacji, mobbingu i nieprzestrzegania przepisów Kodeksu pracy.
  • Przedsiębiorca musi zgłosić pracownika zagranicznego do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, a także odprowadzać za niego składki ZUS.
  • Do zadań pracodawcy należy też obliczanie, pobieranie i wypłacanie zaliczki na podatek dochodowy.
obowiazki-pracodawcy-zatrudniajacego-pracownikow-z-azji

Jak oceniani są pracownicy z Azji w Polsce? Czy warto zatrudniać Azjatów?

Pracownicy z Azji, między innymi obywatele Filipin, Wietnamu i Bangladeszu, chętnie podejmują się pracy w Polsce, ponieważ mogą tu liczyć na znacznie lepsze warunki pracy, stabilne zatrudnienie i korzystną pensję. Przyzwyczajeni do wyzysku obywatele krajów azjatyckich doceniają każdą ofertę pracy w Polsce, co jest szansą dla mniejszych przedsiębiorstw oferujących niższe na tle konkurencji wynagrodzenie.

  • Pracownicy z Azji są doceniani za lojalność i zaangażowanie, wynikające z uwarunkowań kulturowych.
  • Osoby z krajów azjatyckich wyróżniają się wysokim wykwalifikowaniem i dużą motywacją do pracy.
  • Azjaci nie mają problemów z pracą w weekendy i w godzinach nocnych.
  • Pracownicy z Azji dobrze znają angielski i szybko uczą się podstaw języka polskiego.
  • Azjaci chętnie podpisują umowy na rok lub trzy lata, co zapobiega dużej rotacji pracowników w firmie.

 

Wynajem pracowników z Azji cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, gdyż przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług pracowników, na których mogą polegać. Jeśli szukasz dobrych pracowników z krajów azjatyckich, ale obawiasz się formalności związanych z zatrudnianiem obcokrajowców, nie bój się skorzystać z usług dobrej agencji pośrednictwa pracy.

Pozostałe wpisy:

Skuteczny onboarding krok po kroku

Skuteczny onboarding krok po kroku

Wdrażanie nowych pracowników to jeden z najważniejszych procesów w każdej organizacji. To właśnie onboarding decyduje o tym, jak szybko i efektywnie nowy członek zespołu zacznie realizować swoje zadania, a także o jego zaangażowaniu i lojalności wobec firmy. Niestety, wiele organizacji nadal traktuje onboarding jako formalność, ograniczając go do przekazania niezbędnych dokumentów i pokazania biura. Tymczasem skuteczny onboarding to klucz do sukcesu – zarówno nowego pracownika, jak i całej organizacji.

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Mimo odpowiednio zaplanowanych działań, zdarza się, że kandydaci nie pojawiają się na umówionych rozmowach kwalifikacyjnych. Część z nich nawet nie informuje rekrutera o swojej rezygnacji. To sytuacja frustrująca, szczególnie w kontekście czasu i zasobów, które firma poświęciła na wyselekcjonowanie kandydatów, umówienie i przygotowanie spotkania. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki.

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Stoisz przed wyzwaniem zbudowania lub rozszerzenia zespołu handlowców? Zastanawiasz się, co zrobić, aby ich wyniki były jak najwyższe i jednocześnie osiągane bez niezdrowej, spalającej rywalizacji? Efektywność sales teamu ma źródło nie tylko w indywidualnych talentach, ale przede wszystkim w zdolności do współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów i realizowania celów w sposób, który daje więcej niż suma indywidualnych możliwości sprzedawców.

Social media: