Jak zatrudnić pracownika z Azji?

Pracownicy z Azji, a zwłaszcza z Filipin i Bangladeszu, chętnie podejmują pracę w Polsce, tworząc szeroką bazę wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników. Sprawdź, jak rekrutować i zatrudniać osoby z Azji.

Jak wygląda legalne zatrudnianie Azjatów w Polsce?

Pracownicy z Azji chętnie przyjeżdżają do Polski i cieszą się zaufaniem polskich pracodawców, mimo że zatrudnianie Azjatów wiąże się z koniecznością sprostania dodatkowym formalnościom. Przypominamy, że uproszczona procedura zatrudniania obcokrajowców dotyczy wyłącznie pracowników z Ukrainy. Co zatem należy zrobić, by zatrudnić w swojej firmie pracownika z Azji?

 • Zatrudnienie lub outsourcing pracowników z Azji jest możliwy, gdy przedsiębiorca otrzyma od starosty opinię potwierdzającą problem braków kadrowych na danym obszarze. Taka opinia nie jest potrzebna w przypadku zawodów deficytowych.
 • Pracodawca kieruje do urzędu wojewódzkiego wniosek o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca wraz z opinią starosty.
 • Otrzymane zezwolenie na pracę pracodawca wysyła do pracownika z Azji, a następnie rezerwuje w konsulacie termin złożenia wniosku o wizę umożliwiającą Azjacie legalny pobyt w Polsce.
 • Pracodawca musi również załatwić cudzoziemcowi ubezpieczenie na czas podróży i pobytu w Polsce.
 • Przedsiębiorca sporządza pisemną umowę dostosowaną do charakteru pracy. Obcokrajowiec musi otrzymać tłumaczenie umowy.

Zatrudnianie pracowników z Azji nie jest skomplikowane, ale pochłania czas i wymaga dbałości o szczegóły. Plusem jest to, że Azjaci w większości doskonale znają angielski, a wielu z nich uczy się także polskiego.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracowników z Azji

Jakie zasady należy wziąć pod uwagę decydując się na zatrudnienie pracowników z Azji?

 • Pracodawca jest zobowiązany zapewnić cudzoziemcom takie same warunki pracy jak polskim obywatelom.
 • Wysokość pensji dla obcokrajowców regulują przepisy o minimalnym wynagrodzeniu.
 • Pracodawca nie może dopuścić się dyskryminacji, mobbingu i nieprzestrzegania przepisów Kodeksu pracy.
 • Przedsiębiorca musi zgłosić pracownika zagranicznego do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, a także odprowadzać za niego składki ZUS.
 • Do zadań pracodawcy należy też obliczanie, pobieranie i wypłacanie zaliczki na podatek dochodowy.
obowiazki-pracodawcy-zatrudniajacego-pracownikow-z-azji

Jak oceniani są pracownicy z Azji w Polsce? Czy warto zatrudniać Azjatów?

Pracownicy z Azji, między innymi obywatele Filipin, Wietnamu i Bangladeszu, chętnie podejmują się pracy w Polsce, ponieważ mogą tu liczyć na znacznie lepsze warunki pracy, stabilne zatrudnienie i korzystną pensję. Przyzwyczajeni do wyzysku obywatele krajów azjatyckich doceniają każdą ofertę pracy w Polsce, co jest szansą dla mniejszych przedsiębiorstw oferujących niższe na tle konkurencji wynagrodzenie.

 • Pracownicy z Azji są doceniani za lojalność i zaangażowanie, wynikające z uwarunkowań kulturowych.
 • Osoby z krajów azjatyckich wyróżniają się wysokim wykwalifikowaniem i dużą motywacją do pracy.
 • Azjaci nie mają problemów z pracą w weekendy i w godzinach nocnych.
 • Pracownicy z Azji dobrze znają angielski i szybko uczą się podstaw języka polskiego.
 • Azjaci chętnie podpisują umowy na rok lub trzy lata, co zapobiega dużej rotacji pracowników w firmie.

 

Wynajem pracowników z Azji cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, gdyż przedsiębiorcy chętnie korzystają z usług pracowników, na których mogą polegać. Jeśli szukasz dobrych pracowników z krajów azjatyckich, ale obawiasz się formalności związanych z zatrudnianiem obcokrajowców, nie bój się skorzystać z usług dobrej agencji pośrednictwa pracy.

Pozostałe wpisy:

Jakie zmiany wiążą się z dyrektywą unijną o jawności wynagrodzeń?

Jakie zmiany wiążą się z dyrektywą unijną o jawności wynagrodzeń?

W 2023 roku UE przyjęła dyrektywę, która ma na celu wprowadzenie większej przejrzystości w systemie płac. Kraje członkowskie zobowiązane są wprowadzić te regulacje do prawa krajowego w przeciągu maksymalnie 3 lat. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego jawność wynagrodzeń jest ważna, zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika oraz jakie zmiany wiążą się z unijną dyrektywą.

Jak wygląda kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców?

Jak wygląda kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców?

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce to proces, który wymaga przestrzegania określonych procedur i przepisów prawnych. W tym celu, wyznaczone przez państwo polskie organy przeprowadzają kontrole legalności – procedurę umożliwiającą walkę z nielegalnymi praktykami oraz wymuszającą odpowiednią postawę wśród pracodawców i pracujących w Polsce imigrantów. Na czym polega i jak wygląda kontrola legalności zatrudnienia? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Na czym polega leasing pracowniczy?

Na czym polega leasing pracowniczy?

W dynamicznym świecie biznesu, gdzie elastyczność i efektywność są kluczowe, firmy coraz częściej zwracają się ku nowatorskim rozwiązaniom w zakresie zarządzania personelem. Jedną z takich usprawnień jest leasing pracowniczy, który stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych form zatrudnienia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu rozwiązaniu i jego zaletom dla firm.

Social media: