Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Obywatele Ukrainy chętnie podejmują pracę w Polsce, tworząc szeroką bazę pracowników doświadczonych i wykwalifikowanych w różnych branżach. Dowiedz się, jak wygląda legalne zatrudnianie pracowników z Ukrainy i o jakie dokumenty należy zadbać.

Kiedy przedsiębiorca może zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Ukraina jest krajem spoza Unii Europejskiej, dlatego legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce jest możliwy po uzyskaniu pozwolenia na pobyt stały lub tymczasowy. Na tej podstawie możliwe jest legalne zatrudnianie pracowników z Ukrainy w firmach na terenie Polski.

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24.02.2022 r. mogli i wciąż mogą ubiegać się o status uchodźcy, który pozwala podjąć pracę dopiero po upływie 6 miesięcy od momentu przyjazdu. Ustalono, że osoby ze statusem uchodźcy nie muszą martwić się legalnością pobytu aż do 24 marca 2024 roku. Pozostałe osoby, w tym Ukraińcy, którzy przybyli do Polski przed wojną, posługują się kartą pobytu lub wizą.

  • Pracodawca musi zweryfikować dokumenty pobytowe pracownika z Ukrainy, a następnie może bez obaw zatrudnić go do pracy na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
  • Pracodawca musi również uzyskać dla zagranicznego pracownika zezwolenie na pracę. Dokument wydaje wojewoda.
  • Przedsiębiorca jest zobowiązany zapewnić pracownikom polskim i zagranicznym takie same warunki pracy.

Podstawę prawną do podejmowania i wykonywania pracy przez cudzoziemców na terytorium Polski reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1065).

zatrudnienie-na-podstawie-oswiadczenia-o-zamiarze-powierzenia-pracy-pracownikowi-z-ukrainy

Zatrudnienie na podstawie powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy najczęściej odbywa się na podstawie powiadomienia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. W tym wypadku pracodawca wysyła dokument do powiatowego urzędu pracy w ciągu 14 dni od zatrudnienia pracownika z Ukrainy. Powiadomienie musi zawierać następujące informacje:

  • dane pracownika, któremu powierzono pracę,
  • warunki umowy,
  • dane pracodawcy.

Ważne, by warunki umowy podane w powiadomieniu były zgodne ze stanem faktycznym. Zmiany w umowie wymagają wysłania nowego powiadomienia. Warto podkreślić, że pracownicy z Ukrainy zatrudnieni tą metodą mają możliwość swobodnej zmiany pracy.

Pracodawca musi dodatkowo zgłosić pracownika z Ukrainy do ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczeń społecznych w ciągu 7 dni od zatrudnienia.

Zatrudnienie na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy pracownikowi z Ukrainy

W przypadku zatrudnienia na podstawie oświadczenia pracodawca ma obowiązek wysłać do urzędu oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi jeszcze przed faktycznym zatrudnieniem. Gdy powiatowy urząd pracy zarejestruje dokument, pracownik z Ukrainy będzie mógł podjąć pracę w firmie. Rejestracja i wydanie dokumentu odbywa się zazwyczaj w czasie od 7 do 30 dni od złożenia oświadczenia.

  • Po rejestracji oświadczenia pracodawca w czasie 7 dni musi zgłosić zatrudnienie obywatela Ukrainy w powiatowym urzędzie pracy.
  • Warunki umowy między pracodawcą a pracownikiem muszą być zgodne z informacjami zawartymi w oświadczeniu.
  • Okres wykonywania pracy nie może przekroczyć 24 miesięcy.
  • Koszt wydania oświadczenia wynosi 100 zł i jest pokrywany przez pracodawcę.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy na podstawie stempla w paszporcie

Zdarza się, że obywatel Ukrainy ubiegający się o pracę w Polsce wciąż będzie czekał na zezwolenie na pobyt. Jeśli przed 24.02.2022 r. rozpoczął procedurę ubiegania się o tytuł pobytowy, składając wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy, stały lub przedłużenie wizy, to przebywa w Polsce legalnie. W tym wypadku wojewoda umieszcza w paszporcie cudzoziemca stosowny stempel.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy do pracy sezonowej

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy do pracy sezonowej odbywa się na podstawie zezwolenia typu S, czyli zezwolenia na pracę sezonową. Zakres działalności sezonowej podaje Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 roku. Warto podkreślić, że praca sezonowa może trwać maksymalnie do 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.

Pracodawca składa wniosek do urzędu pracy jeszcze przed zatrudnieniem cudzoziemca. Odpowiedź otrzymuje w ciągu 7 dni. Koszt procedury wynosi 30 zł i jest pokrywany przez pracodawcę.

Podsumowanie

Wszystkie formalności związane z zatrudnianiem cudzoziemców możesz oddelegować ekspertom w tym obszarze. Jako agencja pracy zajmujemy się nie tylko leasingiem pracowników, obsługą kadrowo-płacową, ale również legalizacją zatrudnienia cudzoziemców.

Pozostałe wpisy:

Skuteczny onboarding krok po kroku

Skuteczny onboarding krok po kroku

Wdrażanie nowych pracowników to jeden z najważniejszych procesów w każdej organizacji. To właśnie onboarding decyduje o tym, jak szybko i efektywnie nowy członek zespołu zacznie realizować swoje zadania, a także o jego zaangażowaniu i lojalności wobec firmy. Niestety, wiele organizacji nadal traktuje onboarding jako formalność, ograniczając go do przekazania niezbędnych dokumentów i pokazania biura. Tymczasem skuteczny onboarding to klucz do sukcesu – zarówno nowego pracownika, jak i całej organizacji.

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Mimo odpowiednio zaplanowanych działań, zdarza się, że kandydaci nie pojawiają się na umówionych rozmowach kwalifikacyjnych. Część z nich nawet nie informuje rekrutera o swojej rezygnacji. To sytuacja frustrująca, szczególnie w kontekście czasu i zasobów, które firma poświęciła na wyselekcjonowanie kandydatów, umówienie i przygotowanie spotkania. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki.

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Stoisz przed wyzwaniem zbudowania lub rozszerzenia zespołu handlowców? Zastanawiasz się, co zrobić, aby ich wyniki były jak najwyższe i jednocześnie osiągane bez niezdrowej, spalającej rywalizacji? Efektywność sales teamu ma źródło nie tylko w indywidualnych talentach, ale przede wszystkim w zdolności do współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów i realizowania celów w sposób, który daje więcej niż suma indywidualnych możliwości sprzedawców.

Social media: