Jakie dokumenty uprawniają do pracy w Polsce?

Obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii mogą podejmować pracę w Polsce, jeśli spełnią określone warunki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami warunkiem legalnego zatrudnienia na terenie Polski jest ważny dokument pobytu oraz, z pewnymi wyjątkami, zezwolenie na pracę.

Jak zdobyć uprawnienia do pracy dla cudzoziemców w Polsce?

Wszelkie wymagane dokumenty związane z pracą w Polsce powinny być sprawdzone i uzyskane zgodnie z polskimi przepisami imigracyjnymi i prawnymi. W przypadku wątpliwości zaleca się skontaktowanie z odpowiednimi instytucjami, takimi jak ambasada lub konsulat Polski w danym kraju. Na terenie Polski niezbędnych informacji udziela urząd pracy.

Na podstawie Ustawy o cudzoziemcach oraz Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracę na terenie RP mogą wykonywać obcokrajowcy, którzy:

  • posiadają ważny dokument pobytowy zezwalający na pobyt stały, pobyt czasowy lub pobyt rezydenta długoterminowego UE (wizę krajową, wizę Schengen lub kartę pobytu);
  • posiadają zezwolenie na pracę lub zezwolenie na pracę sezonową.

Ważne, by dokument pobytowy faktycznie dawał uprawnienia do pracy. Legalizacja zatrudnienia nie jest możliwa, gdy cudzoziemiec przebywa na terenie RP na podstawie wizy turystycznej, korzysta z ochrony czasowej lub posiada zezwolenie na krótkotrwały pobyt czasowy.

Uprawnienia do pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy (posiadający odpowiednie dokumenty pobytowe) mogą otrzymać uprawnienia do pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Takie rozwiązanie jest możliwe, gdy:

  • praca cudzoziemca nie jest związana z działalnością wymienioną w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. o przepisach dotyczących pracy sezonowej;
  • oświadczenie złożone przez pracodawcę przewiduje okres wykonywania pracy nie dłuższy niż 24 miesiące;
  • rozpoczęcie pracy nastąpi nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia;
  • wysokość wynagrodzenia cudzoziemca nie będzie niższa od wynagrodzenia obowiązującego na porównywalnym stanowisku.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostaje wpisane do ewidencji przez powiatowy urząd pracy. Jeśli praca podjęta przez obcokrajowca jest zgodna z warunkami wymienionymi w oświadczeniu sporządzonym przez pracodawcę, nie jest wymagane zezwolenie na pracę.

Legalizacja zatrudnienia — obowiązki pracodawcy

Pracodawca przyjmujący obcokrajowca do pracy musi sprawdzić, czy dokument pobytowy uprawnia cudzoziemca do podjęcia pracy na terenie RP.  Kolejnym obowiązkiem jest zrobienie kopii dokumentu i przechowywanie jej przez cały okres pracy cudzoziemca w firmie.

zasady-zatrudniania-cudzoziemcow-w-2024-roku

Agencja pracy dla cudzoziemców — bezpieczne pośrednictwo pracy

Legalizacja zatrudnienia obcokrajowców w Polsce może sprawiać trudności przedsiębiorcom. W wielu przypadkach przeszkodą jest przede wszystkim czas, który należy poświęcić na rekrutację oraz uprawnienia do pracy dla cudzoziemców. Czy wobec tego warto rezygnować z szerokiej bazy dobrych pracowników zagranicznych? Nie!

Agencja pracy dla cudzoziemców ARTTIME pomaga firmom uzupełniać braki kadrowe, przejmując obowiązki rekrutacyjne i starania o uprawnienia do pracy dla cudzoziemców. Dzięki nam przedsiębiorcy nie muszą martwić się przepisami, by legalnie przyjmować do pracy cudzoziemców. Agencja pracy dla cudzoziemców jest również szansą na znalezienie bezpiecznego zatrudnienia dla obcokrajowców poszukujących pracy w Polsce.

Pozostałe wpisy:

Skuteczny onboarding krok po kroku

Skuteczny onboarding krok po kroku

Wdrażanie nowych pracowników to jeden z najważniejszych procesów w każdej organizacji. To właśnie onboarding decyduje o tym, jak szybko i efektywnie nowy członek zespołu zacznie realizować swoje zadania, a także o jego zaangażowaniu i lojalności wobec firmy. Niestety, wiele organizacji nadal traktuje onboarding jako formalność, ograniczając go do przekazania niezbędnych dokumentów i pokazania biura. Tymczasem skuteczny onboarding to klucz do sukcesu – zarówno nowego pracownika, jak i całej organizacji.

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Mimo odpowiednio zaplanowanych działań, zdarza się, że kandydaci nie pojawiają się na umówionych rozmowach kwalifikacyjnych. Część z nich nawet nie informuje rekrutera o swojej rezygnacji. To sytuacja frustrująca, szczególnie w kontekście czasu i zasobów, które firma poświęciła na wyselekcjonowanie kandydatów, umówienie i przygotowanie spotkania. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki.

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Stoisz przed wyzwaniem zbudowania lub rozszerzenia zespołu handlowców? Zastanawiasz się, co zrobić, aby ich wyniki były jak najwyższe i jednocześnie osiągane bez niezdrowej, spalającej rywalizacji? Efektywność sales teamu ma źródło nie tylko w indywidualnych talentach, ale przede wszystkim w zdolności do współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów i realizowania celów w sposób, który daje więcej niż suma indywidualnych możliwości sprzedawców.

Social media: