Kiedy cudzoziemiec może legalnie pracować w Polsce?

Cudzoziemcy przebywający w Polsce na stałe lub czasowo tworzą szeroką bazę wykwalifikowanych pracowników. Przedsiębiorcy chętnie zatrudniają obcokrajowców spoza UE, gdyż stanowią oni skuteczne rozwiązanie coraz większych braków kadrowych w firmach. Warto pamiętać, że obowiązkiem pracodawcy jest sprawdzenie legalności pobytu zagranicznego pracownika. Wyjaśniamy, jakie warunki formalne należy spełnić, aby cudzoziemiec mógł legalnie pracować w Polsce.

Zatrudnianie obcokrajowców spoza UE

Zgodnie z polskim prawem mieszkańcy krajów Unii Europejskiej oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii nie muszą martwić się formalnościami zezwalającymi na pracę. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku pozostałych państw, w tym Ukrainy, skąd przybywa do Polski najwięcej pracowników zagranicznych.

Zatrudnianie cudzoziemców spoza stref członkowskich wymaga wypełnienia szeregu formalności.

  • Pracownicy ze Wschodu sami troszczą się o dokumenty zezwalające na legalny pobyt w Polsce, ale obowiązkiem pracodawcy jest ich zweryfikowanie przed przyjęciem osoby do pracy.
  • Jeśli obcokrajowiec nie ma zezwolenia jednolitego na pobyt i pracę, należy przystąpić do załatwienia zezwolenia na pracę. Pracodawca może uzyskać zezwolenie dla pracownika, wysyłając zawiadomienie do powiatowego urzędu pracy w ciągu 14 dni od momentu zatrudnienia cudzoziemca.
  • Pozostałe formalności przy zatrudnianiu cudzoziemców są takie same jak u polskich obywateli. Konieczne jest więc sporządzenie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
zatrudnienie-obcokrajowcow-spoza-ue

Jakie dokumenty umożliwiają obcokrajowcom legalną pracę w Polsce?

Najistotniejszy punkt związany z kwestią zatrudniania obcokrajowców dotyczy legalności pobytu i możliwości podjęcia pracy. Normy dotyczące zatrudniania cudzoziemców pochodzą z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Cudzoziemiec może pracować w Polsce, gdy:

  • ma odpowiednie dokumenty poświadczające legalny pobyt w Polsce z możliwością podjęcia pracy (zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, zezwolenie na pobyt stały, wizę Schengen typu C, wizę krajową typu D lub status uchodźcy),
  • ma zezwolenie na pracę, które może uzyskać z pomocą pracodawcy lub samodzielnie w ramach zezwolenia jednolitego (art. 88 ustawy z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Ważne: Obywatele i mieszkańcy Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23.02.2022 r. mogą ubiegać się o status uchodźcy. Takie osoby są objęte ochroną czasową i posługują się zaświadczeniem z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Status uchodźcy zapewnia legalny pobyt w Polsce do 4 marca 2024 roku.

W przypadku zatrudniania obcokrajowców pracodawca może samodzielnie zadbać o kwestie formalne lub skorzystać z usług agencji. W takim przypadku to agencja pracy zajmuje się rekrutowaniem pracowników, a także dba o wszystkie formalności związane z zatrudnieniem. Dzięki temu pracodawca oszczędza czas, a także uwalnia się od odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w dokumentacji.

Dowiedz się więcej: Legalizacja zatrudnienia ARTTIME

Kiedy legalne zatrudnianie cudzoziemców nie jest możliwe?

Obcokrajowcy mogą przebywać w Polsce również na podstawie wizy turystycznej (symbol „01”) lub wizy uprawniającej do korzystania z czasowej ochrony (symbol „20”). Cudzoziemcy mogą również otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy na podstawie wizy z symbolem „21” wydawanej ze względów humanitarnych. Tego rodzaju dokumenty nie stanowią podstawy do podjęcia legalnego zatrudnienia w kraju.

Uzyskanie dokumentów umożliwiających legalny pobyt bywa czasochłonne, dlatego cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski z zamiarem pracy od razu starają się o odpowiednie zezwolenia. Polski pracodawca nie musi więc troszczyć się o skomplikowaną dokumentację. Warto również podkreślić, że cudzoziemiec może legalnie pracować w czasie oczekiwania na zezwolenie na pracę. Zatrudnianie obcokrajowców nie wiąże się więc z dodatkowymi kosztami, czy opóźnieniami z powodu formalności.

Podsumowanie

 Monitorowanie legalności pobytu i wniosek o zezwolenie na pracę to jedyne dodatkowe obowiązki dla pracodawcy zatrudniającego pracowników ze Wschodu. Co istotne, obowiązki te w całości może przejąć agencja pracy.

Pozostałe wpisy:

Skuteczny onboarding krok po kroku

Skuteczny onboarding krok po kroku

Wdrażanie nowych pracowników to jeden z najważniejszych procesów w każdej organizacji. To właśnie onboarding decyduje o tym, jak szybko i efektywnie nowy członek zespołu zacznie realizować swoje zadania, a także o jego zaangażowaniu i lojalności wobec firmy. Niestety, wiele organizacji nadal traktuje onboarding jako formalność, ograniczając go do przekazania niezbędnych dokumentów i pokazania biura. Tymczasem skuteczny onboarding to klucz do sukcesu – zarówno nowego pracownika, jak i całej organizacji.

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Mimo odpowiednio zaplanowanych działań, zdarza się, że kandydaci nie pojawiają się na umówionych rozmowach kwalifikacyjnych. Część z nich nawet nie informuje rekrutera o swojej rezygnacji. To sytuacja frustrująca, szczególnie w kontekście czasu i zasobów, które firma poświęciła na wyselekcjonowanie kandydatów, umówienie i przygotowanie spotkania. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki.

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Stoisz przed wyzwaniem zbudowania lub rozszerzenia zespołu handlowców? Zastanawiasz się, co zrobić, aby ich wyniki były jak najwyższe i jednocześnie osiągane bez niezdrowej, spalającej rywalizacji? Efektywność sales teamu ma źródło nie tylko w indywidualnych talentach, ale przede wszystkim w zdolności do współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów i realizowania celów w sposób, który daje więcej niż suma indywidualnych możliwości sprzedawców.

Social media: