Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. opisuje wyjątki, które zwalniają obcokrajowców z ubiegania się o zezwolenie na pracę celem legalizacji zatrudnienia w Polsce. Dowiedz się, kiedy zezwolenie na pracę dla obcokrajowców nie jest potrzebne.

Jak wygląda legalizacja zatrudnienia obcokrajowców w Polsce?

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a konkretniej art. 87 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia, cudzoziemcy spoza krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii mogą podejmować pracę w Polsce na podstawie:  

  • statusu uchodźcy,
  • zezwolenia na pobyt stały,
  • zezwolenia na pobyt czasowy
  • zgody na pobyt ze względów humanitarnych,
  • ochrony czasowej,
  • zgody na pobyt tolerowany,
  • udzielonej ochrony uzupełniającej,
  • 108 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach,
  • zaświadczenia wydanego na podstawie art. 35 ust. 1 Ustawy z dnia 13 czerwca 2003 roku o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP.

Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce legalnie, posługuje się kartą pobytu lub wizą. Obowiązkiem pracodawcy jest sprawdzenie, czy dokumenty pobytowe są ważne i uprawniają do pracy w Polsce. Krokiem niezbędnym do legalizacji zatrudnienia jest także zezwolenie na pracę, jednak w określonych przypadkach nie jest ono konieczne.

Kiedy zezwolenie na pracę dla obcokrajowców w Polsce nie jest wymagane?

O wyjątkach pozwalających na podejmowanie pracy na terytorium RP bez zezwolenia na pracę traktuje art. 87 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia. Zgodnie z przepisami zezwolenie na pracę dla obcokrajowca nie jest wymagane, gdy cudzoziemiec:

  • posiada Kartę Polaka,
  • studiuje stacjonarnie lub kształci się doktorsko na terenie RP,
  • prowadzi badania naukowe na terenie RP,
  • jest małżonkiem obywatela RP,
  • posiada zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium RP udzielone na podstawie art. 159 ust. 1 lub art. 161b ust. 1 ustawy o cudzoziemcach,
  • przebywa w Polsce na podstawie art. 108 ust. 1 pkt 2 lub art. 206 ust. 1 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach,
  • umowy międzynarodowe lub odrębne przepisy dopuszczają wykonywanie pracy bez konieczności posiadania zezwolenia.

Zezwolenie na pracę dla obcokrajowca nie jest wymagane także w przypadku zstępnych członków rodziny cudzoziemców uprawnionych do wykonywania pracy na terytorium RP bez zezwolenia.

Powyższe informacje stanowią ogólny zarys tego, jak wygląda legalizacja zatrudnienia obcokrajowców spoza UE, EOG i Szwajcarii. Jeśli nie możesz lub nie chcesz troszczyć się o formalności związane z zatrudnianiem obcokrajowców, niezawodnym wsparciem może okazać się agencja pracy dla obcokrajowców.

zezwolenie-na-prace-obcokrajowcow

Agencja pracy dla obcokrajowców ARTTIME

Dostęp do szerokiej bazy kandydatów zza granicy to szansa na rozwój firmy i rozwiązanie problemu braków kadrowych. Agencja pracy dla obcokrajowców ARTTIME od lat zajmuje się zatrudnianiem obcokrajowców. W zakres naszych obowiązków wchodzi również legalizacja zatrudnienia oraz obsługa kadrowo-płacowa. Jesteśmy na bieżąco z przepisami, dzięki czemu zapewniamy bezpieczną współpracę spełniającą wszystkie normy zatrudnienia na terenie RP.

Dzięki współpracy z agencją nie będziesz troszczyć się o formalności związane z zatrudnianiem cudzoziemców i zaoszczędzisz czas, który wykorzystasz na cele niezwiązane z rekrutacją pracowników. Skorzystaj z naszego doświadczenia, by bezpiecznie rozwijać swój biznes.

Pozostałe wpisy:

Co to jest wywiad behawioralny w rekrutacji?

Co to jest wywiad behawioralny w rekrutacji?

Wywiad behawioralny, stosowany świadomie i z pełnym zaangażowaniem, może stać się bardzo skutecznym, minimalizującym ryzyko nietrafionej rekrutacji, narzędziem HR. Pozwala on nie tylko trafnie ocenić kompetencje kandydatów, ale również stworzyć podstawy dla przyszłej, owocnej współpracy. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym dopasowaniu pracowników do ról oraz budowaniu zespołów opartych na zaufaniu, skuteczności i autentycznych kompetencjach, warto głębiej zainteresować się metodą wywiadu behawioralnego.

Prawa i obowiązki pracownika tymczasowego, pracodawcy-użytkownika oraz agencji pracy

Prawa i obowiązki pracownika tymczasowego, pracodawcy-użytkownika oraz agencji pracy

Praca tymczasowa jest formą zatrudnienia, w której uczestniczą trzy podmioty: pracownik tymczasowy, agencja pracy tymczasowej oraz pracodawca użytkownik. Każdy z nich posiada określone prawa i obowiązki, które regulują ich wzajemne relacje. Jeśli rozważasz nawiązanie współpracy z agencją lub chcesz lepiej zrozumieć mechanizm działania pracy tymczasowej, ten artykuł jest dla Ciebie.

7 obszarów, w których praca tymczasowa może zapewnić Ci oszczędności

7 obszarów, w których praca tymczasowa może zapewnić Ci oszczędności

Czy praca tymczasowa to rozwiązanie odpowiednie dla Twojej firmy? Co tak naprawdę oznacza termin pracy tymczasowej i jak najefektywniej wykorzystać jej potencjał? Jakie korzyści zapewnia usługa pracy tymczasowej świadczona przez agencję pracy, taką jak ARTTIME? Zapoznaj się z tym krótkim poradnikiem, by podjąć świadomą decyzję o optymalizacji kosztów zatrudnienia w swoim zakładzie.

Social media:

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.