Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę?
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. opisuje wyjątki, które zwalniają obcokrajowców z ubiegania się o zezwolenie na pracę celem legalizacji zatrudnienia w Polsce. Dowiedz się, kiedy zezwolenie na pracę dla obcokrajowców nie jest potrzebne.
Jak wygląda legalizacja zatrudnienia obcokrajowców w Polsce?
Zgodnie z Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a konkretniej art. 87 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia, cudzoziemcy spoza krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii mogą podejmować pracę w Polsce na podstawie:
- statusu uchodźcy,
- zezwolenia na pobyt stały,
- zezwolenia na pobyt czasowy
- zgody na pobyt ze względów humanitarnych,
- ochrony czasowej,
- zgody na pobyt tolerowany,
- udzielonej ochrony uzupełniającej,
- 108 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach,
- zaświadczenia wydanego na podstawie art. 35 ust. 1 Ustawy z dnia 13 czerwca 2003 roku o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP.
Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce legalnie, posługuje się kartą pobytu lub wizą. Obowiązkiem pracodawcy jest sprawdzenie, czy dokumenty pobytowe są ważne i uprawniają do pracy w Polsce. Krokiem niezbędnym do legalizacji zatrudnienia jest także zezwolenie na pracę, jednak w określonych przypadkach nie jest ono konieczne.
Kiedy zezwolenie na pracę dla obcokrajowców w Polsce nie jest wymagane?
O wyjątkach pozwalających na podejmowanie pracy na terytorium RP bez zezwolenia na pracę traktuje art. 87 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia. Zgodnie z przepisami zezwolenie na pracę dla obcokrajowca nie jest wymagane, gdy cudzoziemiec:
- posiada Kartę Polaka,
- studiuje stacjonarnie lub kształci się doktorsko na terenie RP,
- prowadzi badania naukowe na terenie RP,
- jest małżonkiem obywatela RP,
- posiada zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium RP udzielone na podstawie art. 159 ust. 1 lub art. 161b ust. 1 ustawy o cudzoziemcach,
- przebywa w Polsce na podstawie art. 108 ust. 1 pkt 2 lub art. 206 ust. 1 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach,
- umowy międzynarodowe lub odrębne przepisy dopuszczają wykonywanie pracy bez konieczności posiadania zezwolenia.
Zezwolenie na pracę dla obcokrajowca nie jest wymagane także w przypadku zstępnych członków rodziny cudzoziemców uprawnionych do wykonywania pracy na terytorium RP bez zezwolenia.
Powyższe informacje stanowią ogólny zarys tego, jak wygląda legalizacja zatrudnienia obcokrajowców spoza UE, EOG i Szwajcarii. Jeśli nie możesz lub nie chcesz troszczyć się o formalności związane z zatrudnianiem obcokrajowców, niezawodnym wsparciem może okazać się agencja pracy dla obcokrajowców.
Agencja pracy dla obcokrajowców ARTTIME
Dostęp do szerokiej bazy kandydatów zza granicy to szansa na rozwój firmy i rozwiązanie problemu braków kadrowych. Agencja pracy dla obcokrajowców ARTTIME od lat zajmuje się zatrudnianiem obcokrajowców. W zakres naszych obowiązków wchodzi również legalizacja zatrudnienia oraz obsługa kadrowo-płacowa. Jesteśmy na bieżąco z przepisami, dzięki czemu zapewniamy bezpieczną współpracę spełniającą wszystkie normy zatrudnienia na terenie RP.
Dzięki współpracy z agencją nie będziesz troszczyć się o formalności związane z zatrudnianiem cudzoziemców i zaoszczędzisz czas, który wykorzystasz na cele niezwiązane z rekrutacją pracowników. Skorzystaj z naszego doświadczenia, by bezpiecznie rozwijać swój biznes.
Pozostałe wpisy:
Jakie są koszty nieudanej rekrutacji?
Według badania Sedlak & Sedlak i PwC koszt, jaki poniesie firma po odejściu pracownika w trakcie okresu próbnego wynosi 91 896 zł. Dodajmy, że mowa tu o szeregowym pracowniku, zarabiającym 5 943 zł brutto. Łatwo sobie wyobrazić, iż straty przedsiębiorstwa będą znacznie większe, gdy z pracy zrezygnuje osoba na stanowisku zarządczym bądź eksperckim. Co istotne, nieudana rekrutacja wiąże się nie tylko z konsekwencjami finansowymi, ale i operacyjnymi. Dla pracodawców istotne jest więc zrozumienie, jakie koszty wiążą się z niewłaściwym doborem pracowników oraz jak im przeciwdziałać. Wszystkie najpotrzebniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.
Jak działa i dlaczego warto korzystać z usług agencji rekrutacyjnej?
Powiększająca się luka kadrowa na polskim rynku pracy sprawia, że rekrutacja odpowiednich pracowników staje się coraz bardziej wymagającym zadaniem. Często konwencjonalne sposoby pozyskiwania kadry zawodzą: w odpowiedzi na ofertę pracy zgłaszają się kandydaci o nieodpowiednich kwalifikacjach bądź zrekrutowany pracownik po krótkim czasie odchodzi z firmy. Wielu pracodawców zastanawia się więc, jak skutecznie i szybko znaleźć odpowiednie osoby, które nie tylko spełnią wymagania stanowiska, ale także wpasują się w kulturę organizacyjną firmy. Odpowiedzią na te wyzwania może być współpraca z agencją rekrutacyjną.
Employee Experience – dlaczego inwestycja w EX się opłaca?
Budowanie skutecznych zespołów w firmie nie może obyć się bez strategii Employee Experience. Ten termin odnosi się do ogólnego doświadczenia pracownika wynikającego z jego interakcji z firmą, na wszystkich etapach zatrudnienia – od pre-boardingu/onboardingu, przez adaptację, rozwój, aż po odejście z firmy. Dlaczego Employee Experience jest tak ważne i jak skutecznie zarządzać tym obszarem? W tym artykule przedstawimy strategie, metody pomiaru i narzędzia, które mogą pomóc pracodawcom w budowaniu pozytywnego doświadczenia pracowników.
Social media: