Które wizy uprawniają do wykonywania pracy w Polsce?
Polscy przedsiębiorcy mają obowiązek legalnego zatrudniania cudzoziemców. Spełnienie tego warunku nie jest możliwe, gdy obcokrajowiec przebywa w kraju nielegalnie, bez dokumentów uprawniających do pobytu i pracy. Wyjaśniamy, które wizy uprawniają do wykonywania pracy w Polsce oraz dlaczego tak ważne jest przestrzeganie przepisów o legalności zatrudnienia.
![ktore-wizy-uprawniaja-do-pracy-w-polsce ktore-wizy-uprawniaja-do-pracy-w-polsce](https://art-time.pl/wp-content/uploads/2023/10/ktore-wizy-uprawniaja-do-pracy-w-polsce.webp)
Wiza krajowa i wiza Schengen
Wyróżniamy dwa rodzaje wiz, dzięki którym obcokrajowcy mogą legalnie przebywać na terenie Polski, a także podejmować tu pracę, zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Wiza krajowa (typu D) uprawnia do przebywania w Polsce powyżej 90 dni w okresie ważności wizy, w trybie ciągłym lub w formie kilku pobytów następujących po sobie.
- Wiza Schengen (typu C) uprawnia do pobytu w Polsce i w całej strefie Schengen do 90 dni w czasie każdego 180-dniowego okresu.
Powyższe wizy mają również oznaczenia cyfrowe, które są kluczowe dla możliwości podjęcia pracy w Polsce przez cudzoziemca. Oznaczenia w przedziale od „01” do „23” określają cel przyjazdu obcokrajowca. Tym sposobem wiza oznaczona numeracją „01”, czyli wiza turystyczna, nie uprawnia obcokrajowca do podjęcia pracy w Polsce. Tak samo jest z wizami „20” i „21” informującymi o ochronie czasowej.
Wiz uprawniających do pracy w Polsce jest znacznie więcej, ale i w tym przypadku warto zwracać uwagę na numerację, ponieważ to od niej zależy, jakich formalności należy dopełnić.
Praca dla cudzoziemców — wizy uprawniające do podjęcia zatrudnienia
Wiza określa cel wizyty cudzoziemca w Polsce i nie zawsze jest to praca. Dobrym przykładem są wizy z symbolami „02” i „03”. Pierwsza dotyczy odwiedzania rodziny i przyjaciół, a druga udziału w imprezach sportowych. Na podstawie tych wiz cudzoziemiec również może podjąć pracę w Polsce. Dostępne są także poniższe oznaczenia:
- „04” – działalność gospodarcza,
- „05a” – praca na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy,
- „05b” – praca sezonowa, o której mowa w 88 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004,
- „06” – praca inna od określonej w art. 60 ust. 1 pkt 5 i 5a ustawy,
- „07” – działalność kulturalna,
- „08” – dla przedstawicieli organu państwa obcego lub organizacji międzynarodowych,
- „09” – studia I i II stopnia, magisterskie i doktoranckie,
- „10” – szkolenie zawodowe,
- „11” – szkolenie inne od opisanego w art. 60 ust. 1 pkt 9 lub 10 ustawy,
- „12” – cel dydaktyczny,
- „13” – badania naukowe, w wersji „13a” staż, „13b” wolontariat,
- „14” – leczenie,
- „15” – dołączenie do obywatela UE lub obywatela państwa członkowskiego EFTA,
- „16” – program wymiany edukacyjnej, kulturalnej lub pomocy humanitarnej,
- „17” – dla członków najbliższej rodziny repatrianta lub osoby posiadającej Kartę Polaka,
- „18” – Karta Polaka,
- „19” – dla repatriantów,
- „20” – ochrona czasowa,
- „21” – względy humanitarne,
- „22” – łączenie rodzin, w wersji „22a” pobyt czasowy celem wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa,
- „23” – cel inny od określonego w art. 60 ust. 1 pkt 1-24a ustawy.
Legalna praca dla obcokrajowców. Dlaczego należy przestrzegać przepisów?
Mimo przejrzystości przepisów dotyczących legalnego zatrudniania cudzoziemców często oferowana jest praca dla obcokrajowców bez żadnej umowy, potocznie określana mianem pracy „na czarno”. To próba zmniejszenia wydatków ponoszonych przez przedsiębiorców. Nieprzestrzeganie przepisów to jednak duże ryzyko. Legalne zatrudnienie przynosi znacznie więcej korzyści.
- Pozytywny wizerunek firmy i konkurencyjność na rynku pracy, wynikające z dbałości o dobro pracowników i legalność zatrudnienia.
- Brak zmartwień o kontrole i sankcje. Polskie służby imigracyjne regularnie kontrolują przedsiębiorstwa zatrudniające cudzoziemców.
- Uniknięcie odpowiedzialności karnej i kar finansowych, które wymierza się pracodawcom oferującym warunki pracy niezgodne z polskim prawem pracy i pobytu.
Podsumowanie
Legalna praca dla cudzoziemców nie jest dodatkowym obciążeniem dla pracodawcy, a wręcz przeciwnie — przynosi mnóstwo korzyści firmie. A jeśli mimo wszystko przedsiębiorca nie chce martwić się dodatkowymi formalnościami, może powierzyć swoje obowiązki agencji pracy, tym samym zyskując dostęp do szerokiej bazy pracowników. Agencja pracy zadba o rekrutację i legalne zatrudnienie pracowników zagranicznych.
Pozostałe wpisy:
![Skuteczny onboarding krok po kroku](https://art-time.pl/wp-content/uploads/2024/12/skuteczny-onboarding-krok-po-kroku-1080x675.webp)
Skuteczny onboarding krok po kroku
Wdrażanie nowych pracowników to jeden z najważniejszych procesów w każdej organizacji. To właśnie onboarding decyduje o tym, jak szybko i efektywnie nowy członek zespołu zacznie realizować swoje zadania, a także o jego zaangażowaniu i lojalności wobec firmy. Niestety, wiele organizacji nadal traktuje onboarding jako formalność, ograniczając go do przekazania niezbędnych dokumentów i pokazania biura. Tymczasem skuteczny onboarding to klucz do sukcesu – zarówno nowego pracownika, jak i całej organizacji.
![Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?](https://art-time.pl/wp-content/uploads/2024/12/dlaczego-kandydaci-nie-przychodza-na-rozmowy-1080x675.webp)
Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?
Mimo odpowiednio zaplanowanych działań, zdarza się, że kandydaci nie pojawiają się na umówionych rozmowach kwalifikacyjnych. Część z nich nawet nie informuje rekrutera o swojej rezygnacji. To sytuacja frustrująca, szczególnie w kontekście czasu i zasobów, które firma poświęciła na wyselekcjonowanie kandydatów, umówienie i przygotowanie spotkania. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki.
![Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii](https://art-time.pl/wp-content/uploads/2024/11/jak-zbudowac-zespol-sprzedazy-z-efektem-synergii-1080x675.webp)
Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii
Stoisz przed wyzwaniem zbudowania lub rozszerzenia zespołu handlowców? Zastanawiasz się, co zrobić, aby ich wyniki były jak najwyższe i jednocześnie osiągane bez niezdrowej, spalającej rywalizacji? Efektywność sales teamu ma źródło nie tylko w indywidualnych talentach, ale przede wszystkim w zdolności do współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów i realizowania celów w sposób, który daje więcej niż suma indywidualnych możliwości sprzedawców.
Social media: