Metody rekrutacji pracowników

Znalezienie dobrego i wykwalifikowanego pracownika bywa wyzwaniem. Bez wątpienia wszystkim pracodawcom zależy na osobach godnych zaufania i zaangażowanych w pracę, a do ich znalezienia kluczowa jest dobrze przeprowadzona rekrutacja. Przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące różnych metod rekrutacji pracowników.

W jaki sposób rekrutować pracowników? Metody rekrutacji

Rekrutację nowych pracowników należy rozpocząć od przygotowania zachęcającego ogłoszenia z przejrzystą ofertą i jasnym przedstawieniem wymagań. Takie ogłoszenie powinno trafić do potencjalnych kandydatów, w czym pomoże wybór odpowiedniej metody rekrutacji.

  • Ogłoszenie o pracę. Tradycyjna metoda polegająca na publikowaniu ofert na portalach ogłoszeniowych i w mediach społecznościowych.
  • Rekomendacja. Na rozmowę kwalifikacyjną można zaprosić osobę poleconą, na przykład przez pracownika firmy.
  • Direct search. Rekrutacja spośród osób, które nie poszukują aktywnie pracy. Dotyczy stanowisk wymagających wysokich kwalifikacji.
  • Outsourcing rekrutacji. Zlecenie wykonania procesów rekrutacyjnych firmie zewnętrznej, na przykład agencji pracy.

Pracodawca powinien wybrać metodę, która okaże się najbardziej efektywna. Przykładowo rekrutacja direct search przy wsparciu headhunterów nie ma sensu w przypadku obsadzania stanowisk, które nie wymagają zaawansowanych kwalifikacji i szczególnych osiągnięć zawodowych.

Jak selekcjonować kandydatów starających się o pracę?

Po publikacji ogłoszenia o pracę przychodzi czas na analizę zgłoszeń i kontakt z wybranymi kandydatami. W zależności od branży i rodzaju stanowiska, przedsiębiorca może otrzymać nawet kilkaset zgłoszeń. Istotne, by spośród nich wyłonić osoby, które najlepiej odpowiadają wymaganiom firmy i jej kulturze organizacyjnej. W tym celu rekruter podejmuje następujące działania.

  • Analiza CV. W pierwszym etapie rekrutacji należy wyłonić osoby, które mają potencjał do sprawdzenia się na danym stanowisku. Rekruter przegląda CV, a często także list motywacyjny, portfolio i odpowiedzi z formularza rekrutacyjnego każdego kandydata.
  • Rozmowa kwalifikacyjna. Kolejnym etapem rekrutacji jest rozmowa, która może odbyć się stacjonarnie, online lub przez telefon.
  • Testy rekrutacyjne. W celu zdobycia dodatkowych informacji w związku z kwalifikacjami kandydatów rekruter może przeprowadzić test — psychologiczny, językowy, lub kompetencyjny — w zależności od potrzeb.
  • Dzień próbny. Ostatnim etapem rekrutacji jest dzień próbny, w którym potencjalny pracownik może zapoznać się z pracą w firmie, a rekruter ma szansę lepiej ocenić praktyczne umiejętności i podejście kandydata do pracy.

W niektórych firmach stosuje się także zadania rekrutacyjne i sprawdzanie referencji. Metody selekcji kandydatów są bardziej rozbudowane w przypadku stanowisk wymagających wyższych kwalifikacji.

selekcja-kandydatow

Wsparcie procesu rekrutacji — agencje pracy i platformy rekrutacyjne

Rekrutacja pracowników wymaga poświęcenia czasu i środków. Najwięcej zasobów pochłania obsadzanie wielu stanowisk w firmie oraz rekrutacja osób wysoko wykwalifikowanych. Istnieją również branże, w których częsta wymiana pracowników jest nieunikniona (dotyczy na przykład pracy sezonowej), a to wymusza przeprowadzanie częstych rekrutacji.

W przypadku częstych i angażujących rekrutacji ogromną pomocą może okazać się agencja pracy dla obcokrajowców. Osoby z zagranicy mieszkające w Polsce tworzą dużą bazę doświadczonych pracowników z kwalifikacjami. Warto zwrócić uwagę także na nowoczesne platformy rekrutacyjne, znacząco ułatwiające selekcjonowanie kandydatów.

Podsumowanie

Agencja pracy ARTTIME od lat zajmuje się profesjonalnym wsparciem firm w zakresie rekrutowania i zatrudniania pracowników. Możesz skorzystać z naszego doświadczenia, by zapewnić swojej firmie stabilny rozwój.

Pozostałe wpisy:

Jakie zmiany wiążą się z dyrektywą unijną o jawności wynagrodzeń?

Jakie zmiany wiążą się z dyrektywą unijną o jawności wynagrodzeń?

W 2023 roku UE przyjęła dyrektywę, która ma na celu wprowadzenie większej przejrzystości w systemie płac. Kraje członkowskie zobowiązane są wprowadzić te regulacje do prawa krajowego w przeciągu maksymalnie 3 lat. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego jawność wynagrodzeń jest ważna, zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika oraz jakie zmiany wiążą się z unijną dyrektywą.

Jak wygląda kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców?

Jak wygląda kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców?

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce to proces, który wymaga przestrzegania określonych procedur i przepisów prawnych. W tym celu, wyznaczone przez państwo polskie organy przeprowadzają kontrole legalności – procedurę umożliwiającą walkę z nielegalnymi praktykami oraz wymuszającą odpowiednią postawę wśród pracodawców i pracujących w Polsce imigrantów. Na czym polega i jak wygląda kontrola legalności zatrudnienia? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Na czym polega leasing pracowniczy?

Na czym polega leasing pracowniczy?

W dynamicznym świecie biznesu, gdzie elastyczność i efektywność są kluczowe, firmy coraz częściej zwracają się ku nowatorskim rozwiązaniom w zakresie zarządzania personelem. Jedną z takich usprawnień jest leasing pracowniczy, który stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych form zatrudnienia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu rozwiązaniu i jego zaletom dla firm.

Social media: