Na co uważać zatrudniając cudzoziemców?

Cudzoziemcy są obecnie ogromnym wsparciem rynku pracy w Polsce. Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie obcokrajowców, rozwiązując tym samym problem okresowych lub narastających braków kadrowych w firmie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy współpracy z obcokrajowcami.

Dokumenty umożliwiające legalny pobyt i pracę cudzoziemca w Polsce

Decydując się na zatrudnienie obcokrajowców, należy zwrócić uwagę na dokument zezwalający na legalny pobyt i pracę cudzoziemca w Polsce. Do dokumentów zezwalających na legalny pobyt i pracę należą:

  • wiza Schengen,
  • wiza krajowa,
  • paszport biometryczny umożliwiający ruch bezwizowy (obowiązuje tylko dla niektórych państw),
  • zezwolenie na pobyt czasowy.

Przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z polskim prawem pracodawca jest zobowiązany do sprawdzenia legalności pobytu cudzoziemca, z którym chce nawiązać współpracę.

Zezwolenie na pracę pozwalające na legalne zatrudnienie cudzoziemców

Drugim istotnym punktem umożliwiającym legalne zatrudnienie obcokrajowców jest zezwolenie na pracę, regulowane ustawą z dnia 12 grudnia 2013 (Ustawa o cudzoziemcach). Posiadanie tego dokumentu jest konieczne w przypadku pracowników zagranicznych spoza obszaru Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Dostępne są trzy opcje zezwoleń.

  • Zezwolenie na pracę typu A, B, C, D, E, S.
  • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (dotyczy obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy).
  • Zezwolenie jednolite umożliwiające pobyt i pracę na terenie RP.

Zgodnie z przepisami obcokrajowiec może ubiegać się o jednolite zezwolenie na pobyt i pracę, a wtedy nie jest konieczne wyrabianie dodatkowego dokumentu. Ta opcja wydaje się najwygodniejsza, jednak obcokrajowiec musi spełnić szereg określonych warunków, by takie zezwolenie otrzymać.

W związku z powyższym zatrudnienie cudzoziemców najczęściej wiąże się z wyrabianiem osobnego zezwolenia na pracę. Pozyskaniem dokumentu zajmuje się pracodawca, który składa wniosek w urzędzie wojewódzkim właściwym dla siedziby firmy na 30 dni przed planowanym terminem zatrudnienia.

To zadanie może też zlecić agencji pracy, zajmującej się nie tylko leasingiem pracowników, obsługą kadrowo-płacową, ale również legalizacją zatrudnienia cudzoziemców.

W przypadku pracy dla cudzoziemców z 5 państw, między innymi Białorusi i Ukrainy, obowiązuje procedura uproszczona. Dzięki niej pracodawca nie musi składać wniosku o zezwolenie na pracę. Zamiast tego wysyła zawiadomienie do urzędu w ciągu 14 dni od zatrudnienia cudzoziemca.

warunki-zatrudnienia-cudzoziemcow

Warunki zatrudnienia

Bardzo istotne jest, aby treść wniosku o zezwolenie na pracę była zgodna ze stanem faktycznym. Pracodawca jest zobowiązany podać w zgłoszeniu następujące informacje:

  • nazwę zawodu wykonywanego przez obcokrajowca,
  • miejsce pracy,
  • datę rozpoczęcia i okres wykonywanej pracy,
  • rodzaj umowy zawartej z cudzoziemcem,
  • wysokość wynagrodzenia.

Każda zmiana warunków zatrudnienia, poza zmianą umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę, wymaga wydania nowego zezwolenia na pracę.

Warto również podkreślić, że zgodnie z art. 88h ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, obcokrajowiec musi otrzymać tłumaczenie zawartej umowy. Jeśli zatrudniony posługuje się językiem polskim, warto poprosić go o pisemne oświadczenie, że treść umowy jest dla niego w pełni zrozumiała.

Podatki i ZUS

Legalna praca dla cudzoziemców to nie tylko zezwolenie na pracę i pobyt w Polsce. P ozostałe formalności nie różnią się od tych, które stosuje się przy zatrudnianiu obywateli naszego kraju. Warto zatem podkreślić, że cudzoziemiec zatrudniony bez pisemnej umowy, nie będzie zatrudniony legalnie.

Zgodnie z rodzajem zawartej umowy pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy, związane między innymi z wysokością wynagrodzenia, wymiarem czasu pracy i urlopami. Umowa zobowiązuje również do odprowadzania podatków i opłacania składek ZUS, a także odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne (nie dotyczy umowy o dzieło).

Podsumowanie

Zatrudnienie obcokrajowców przynosi wiele korzyści firmie i wbrew pozorom nie wymaga wielu dodatkowych formalności. Istotne jest jednak dbanie o terminy ważności wydanych dokumentów, będących podstawą do legalnego pobytu i pracy na terenie RP. Pomocą w tym zakresie może okazać się agencja pracy zajmująca się zatrudnianiem cudzoziemców. Przedsiębiorca płaci prowizję, a agencja zajmuje się rekrutowaniem i legalnym zatrudnianiem pracowników.

Pozostałe wpisy:

Skuteczny onboarding krok po kroku

Skuteczny onboarding krok po kroku

Wdrażanie nowych pracowników to jeden z najważniejszych procesów w każdej organizacji. To właśnie onboarding decyduje o tym, jak szybko i efektywnie nowy członek zespołu zacznie realizować swoje zadania, a także o jego zaangażowaniu i lojalności wobec firmy. Niestety, wiele organizacji nadal traktuje onboarding jako formalność, ograniczając go do przekazania niezbędnych dokumentów i pokazania biura. Tymczasem skuteczny onboarding to klucz do sukcesu – zarówno nowego pracownika, jak i całej organizacji.

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Mimo odpowiednio zaplanowanych działań, zdarza się, że kandydaci nie pojawiają się na umówionych rozmowach kwalifikacyjnych. Część z nich nawet nie informuje rekrutera o swojej rezygnacji. To sytuacja frustrująca, szczególnie w kontekście czasu i zasobów, które firma poświęciła na wyselekcjonowanie kandydatów, umówienie i przygotowanie spotkania. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki.

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Stoisz przed wyzwaniem zbudowania lub rozszerzenia zespołu handlowców? Zastanawiasz się, co zrobić, aby ich wyniki były jak najwyższe i jednocześnie osiągane bez niezdrowej, spalającej rywalizacji? Efektywność sales teamu ma źródło nie tylko w indywidualnych talentach, ale przede wszystkim w zdolności do współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów i realizowania celów w sposób, który daje więcej niż suma indywidualnych możliwości sprzedawców.

Social media: