Na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy?

Niskie bezrobocie oznacza większy komfort dla osób poszukujących pracy. Jednak nie w każdym zawodzie można szybko znaleźć korzystne zatrudnienie. Podpowiadamy, w jakich zawodach jest największe zapotrzebowanie na pracowników i jak można zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrego stanowiska.

Rekrutacja pracowników w zawodach z największym deficytem zatrudnienia

Luki kadrowe w firmach dotyczą zarówno zawodów fizycznych, jak i umysłowych. Wykwalifikowani pracownicy są na wagę złota, a dobre zarobki oferują zwłaszcza te przedsiębiorstwa, w których praca wymaga zdolności technicznych i dodatkowych uprawnień, na przykład w postaci prawa jazdy czy obsługi wózków widłowych.

Obecnie największy deficyt pracowników dotyka około 30 zawodów! Z Barometru Zawodów Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie opublikowanego na początku 2023 roku wynika, że brak chętnych do pracy jest widoczny między innymi wśród:

  • kierowców samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników,
  • pielęgniarek i położnych,
  • cieśli,
  • blacharzy,
  • stolarzy,
  • pracowników magazynu,
  • spawaczy,
  • księgowych,
  • nauczycieli.

Największe deficyty są widoczne w branży budowlanej, transportowej, spedycyjnej, samochodowej i produkcyjnej. To znakomita szansa dla osób, które mają kierunkowe wykształcenie zawodowe i prawo jazdy różnych kategorii. Osoby bez doświadczenia także nie mają powodów do zmartwień. Z Barometru Zawodów wynika również, że w wyżej wymienionych obszarach problemem jest nie tylko brak pracowników, ale także brak odpowiednio sumiennych osób, umiejących dostosować się do oczekiwań pracodawcy. W związku z tym zaangażowanie i solidność mogą pomóc w zdobyciu i utrzymaniu dobrego stanowiska pracy.

Może Cię zainteresować: Na czym polegają obowiązki pracownika magazynu?

Praca dla obcokrajowców — tu znajdziesz zatrudnienie

Duże zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy utrzymuje się w Polsce od dłuższego czasu. To dobra wiadomość dla cudzoziemców, którzy szukają stabilnego zatrudnienia. Praca dla obcokrajowców dotyczy zarówno osób z doświadczeniem, jak i szukających swojej pierwszej pracy. W wielu przedsiębiorstwach przeszkody nie stanowi nawet brak znajomości języka polskiego.

Obcokrajowcy mogą liczyć niemal na natychmiastowe zatrudnienie w branży gastronomicznej i handlowej. Tutaj nie jest potrzebne doświadczenie i specjalistyczne wykształcenie, dlatego jest to idealna praca na start w nowym kraju. Korzystniejsze zarobki i lepsze warunki pracy naturalnie dotyczą zawodów specjalistycznych. Obcokrajowcy są ogromnym wsparciem polskiego rynku pracy w takich zawodach jak dekarz, spawacz, ślusarz, pracownik magazynu i monter. Regularnie pojawiają się także ogłoszenia dla operatorów wózków widłowych.

W 2022 roku cudzoziemcy najliczniej pracowali w transporcie, przetwórstwie przemysłowym i gospodarce magazynowej. Możliwości jest jednak znacznie więcej.

jakie-zawody-sa-najbardziej-pozadane-na-rynku-pracy

Leasing pracowników i agencje pracy tymczasowej

Dobrą opcją zarówno dla pracowników z Polski, jak i z zagranicy, jest praca tymczasowa. To możliwość zaaklimatyzowania się w danym mieście i zarabiania pieniędzy w trakcie poszukiwania stałego zatrudnienia. Delegowaniem ludzi do pracy okresowej i sezonowej zajmują się agencje pracy tymczasowej.

Wystarczy, że zgłosisz się do wybranej agencji pracy, a otrzymasz zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Leasing pracowników pozwala na tymczasowe zatrudnienie pracownika maksymalnie na okres 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to weryfikacja agencji pod względem legalności. Upewnij się, że masz do czynienia z godną zaufania, cieszącą się dobrymi opiniami firmą.

Podsumowanie

Polska od kilku lat zmaga się z rosnącym deficytem pracowników w wielu branżach, zwłaszcza w dziale transportu, edukacji i produkcji. To szansa nie tylko na znalezienie stabilnego zatrudnienia, ale w wielu przypadkach także możliwość lepszych warunków pracy i zarobków.

Pozostałe wpisy:

Karta pobytu – najważniejsze informacje, które musisz znać!

Karta pobytu – najważniejsze informacje, które musisz znać!

Osoby przybywające zza granicy do Polski, chcące przedłużyć swój pobyt w związku z zamiarem podjęcia pracy, wnioskują o zezwolenie na pobyt czasowy. Po pozytywnym rozpatrzeniu takiej prośby, cudzoziemiec może wnioskować o kartę pobytu. W tym artykule omówimy najważniejsze informacje dotyczące karty pobytu, odpowiemy też na najczęściej zadawane nam pytania przez naszych pracowników spoza Polski.

Oferty pracy dla obcokrajowców — gdzie ich szukać?

Oferty pracy dla obcokrajowców — gdzie ich szukać?

Oferty pracy dla cudzoziemców coraz liczniej pojawiają się na polskich portalach ogłoszeniowych. Przedsiębiorcy szukają godnych zaufania pracowników, nie zawsze z kwalifikacjami. Dowiedz się, gdzie warto szukać uczciwych ogłoszeń o pracę dla obcokrajowców!

Czym się różni umowa o pracę od umowy o pracę tymczasową?

Czym się różni umowa o pracę od umowy o pracę tymczasową?

Umowa o pracę w Polsce uważana jest za najlepszą formę zatrudnienia, przy której wszystkie inne umowy wypadają relatywnie słabo. To w wielu przypadkach stereotyp, o czym można się przekonać na podstawie umowy o pracę tymczasową. Poznaj wszystkie różnice między powyższymi typami zatrudnienia.

Social media: