Praca cudzoziemca w zawodzie o wysokich kwalifikacjach

Praca dla cudzoziemców w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji wiąże się z koniecznością dopełnienia określonych procedur, różniących się nieco od stosowanych w przypadku pozostałych stanowisk. Wniosek o udzielenie zezwolenia składa cudzoziemiec, który musi spełniać określone warunki, o których szczegółowo informujemy w dzisiejszym wpisie.

Kiedy cudzoziemiec może ubiegać się o zezwolenie na pobyt i pracę w zawodzie o wysokich kwalifikacjach?

Przez zawody o wysokich kwalifikacjach rozumiemy stanowiska wymagające wyższego wykształcenia. To między innymi stanowiska specjalistów, menedżerów, naukowców  czy wyższych urzędników. Praca dla obcokrajowców w zawodzie wymagającym wyższych kwalifikacji jest możliwa, gdy pracodawca uzyska od starosty potwierdzenie braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy.

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach (Dz. U. 2020 r., poz. 35 ze zm.) o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy z tytułu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji określa, kto może ubiegać się o zezwolenie.

  • Wniosek o zezwolenie na pracę może złożyć cudzoziemiec, który zamierza pracować w zawodzie z wysokimi kwalifikacjami dłużej niż 3 miesiące.
  • Obcokrajowiec ubiegający się o zezwolenie musi mieć podpisaną umowę z polskim pracodawcą co najmniej na rok. Musi być również ubezpieczony.
  • Kolejnym warunkiem jest posiadanie formalnego potwierdzenia posiadanych kwalifikacji zawodowych.
  • Praca dla obcokrajowców na stanowisku wymagającym wyższych kwalifikacji wymaga niekiedy zgody właściwego organu. Dotyczy przypadków, gdy obowiązek uzyskania zgody wynika z odrębnych przepisów.

Warto wspomnieć, że w zatrudnianiu obcokrajowców z kwalifikacjami także może pośredniczyć agencja pracy.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?

Cudzoziemiec osobiście składa wniosek u wojewody właściwego dla miejsca zamieszkania. Oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku z dwoma załącznikami obcokrajowiec musi złożyć również inne dokumenty.

  • Cztery aktualne fotografie w kolorze, o wymiarach 35 mm x 45 mm, przedstawiające twarz osoby składającej wniosek.
  • Dowód uiszczenia opłaty skarbowej (440 zł).
  • Kopię dokumentu podróży.
  • Oświadczenie starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na danym stanowisku na lokalnym rynku pracy.
  • Umowę z pracodawcą powierzającym pracę (minimum na rok).
  • Dokumenty poświadczające posiadanie kwalifikacji zawodowych.
  • Dokumenty poświadczające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Zgodę właściwego organu na wykonywanie pracy, jeżeli obowiązek jej uzyskania wynika z innych przepisów.

W przypadku pracy w zawodzie z wyższymi kwalifikacjami od składającego wniosek obcokrajowcy pobiera się także odcisk linii papilarnych.

praca-dla-cudzoziemcow-z-kwalifikacjami

Praca dla cudzoziemców z kwalifikacjami — jakie są obowiązki pracodawcy?

Cudzoziemiec może ubiegać się o zezwolenie na pobyt i pracę w związku ze stanowiskiem wymagającym wyższych kwalifikacji, gdy podpisze umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną z podmiotem powierzającym pracę. Praca dla obcokrajowców z kwalifikacjami wymaga również wypłacania wyższego wynagrodzenia, wynoszącego co najmniej 150% najniższej krajowej.

 

Praca dla cudzoziemców z kwalifikacjami wiąże się z dodatkowymi formalnościami, którymi może zająć się agencja pracy. Jeśli interesuje Cię rekrutacja specjalistów, sprawdź, jak korzystną ofertę może przygotować dla Ciebie agencja pracy ARTTIME i uzyskaj możliwość współpracy z wysoko wykwalifikowanymi pracownikami z zagranicy. 

Pozostałe wpisy:

Co to jest wywiad behawioralny w rekrutacji?

Co to jest wywiad behawioralny w rekrutacji?

Wywiad behawioralny, stosowany świadomie i z pełnym zaangażowaniem, może stać się bardzo skutecznym, minimalizującym ryzyko nietrafionej rekrutacji, narzędziem HR. Pozwala on nie tylko trafnie ocenić kompetencje kandydatów, ale również stworzyć podstawy dla przyszłej, owocnej współpracy. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym dopasowaniu pracowników do ról oraz budowaniu zespołów opartych na zaufaniu, skuteczności i autentycznych kompetencjach, warto głębiej zainteresować się metodą wywiadu behawioralnego.

Prawa i obowiązki pracownika tymczasowego, pracodawcy-użytkownika oraz agencji pracy

Prawa i obowiązki pracownika tymczasowego, pracodawcy-użytkownika oraz agencji pracy

Praca tymczasowa jest formą zatrudnienia, w której uczestniczą trzy podmioty: pracownik tymczasowy, agencja pracy tymczasowej oraz pracodawca użytkownik. Każdy z nich posiada określone prawa i obowiązki, które regulują ich wzajemne relacje. Jeśli rozważasz nawiązanie współpracy z agencją lub chcesz lepiej zrozumieć mechanizm działania pracy tymczasowej, ten artykuł jest dla Ciebie.

7 obszarów, w których praca tymczasowa może zapewnić Ci oszczędności

7 obszarów, w których praca tymczasowa może zapewnić Ci oszczędności

Czy praca tymczasowa to rozwiązanie odpowiednie dla Twojej firmy? Co tak naprawdę oznacza termin pracy tymczasowej i jak najefektywniej wykorzystać jej potencjał? Jakie korzyści zapewnia usługa pracy tymczasowej świadczona przez agencję pracy, taką jak ARTTIME? Zapoznaj się z tym krótkim poradnikiem, by podjąć świadomą decyzję o optymalizacji kosztów zatrudnienia w swoim zakładzie.

Social media:

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.