Skuteczne CV dla obcokrajowca ubiegającego się o pracę w Polsce

Dobrze napisane Curriculum Vitae (CV) to połowa sukcesu podczas starań o pracę. Sporządzanie życiorysu powinno być zgodne z kilkoma ogólnie przyjętymi zasadami. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać skuteczne CV dla obcokrajowca ubiegającego się o pracę w Polsce.

Jak napisać dobre CV? O tym musisz pamiętać

Ubiegając się o pracę w Polsce najlepiej sporządzić życiorys, który zmieści się na jednej stronie, dzięki czemu wszystkie najistotniejsze informacje (doświadczenie zawodowe, umiejętności i dane kontaktowe) będą odpowiednio wyeksponowane.

  • CV powinno być pisane pod kątem pracy, w której chcemy znaleźć zatrudnienie.
  • Zdobyte doświadczenie i posiadane umiejętności warto przefiltrować i wybrać tylko te treści, które będą miały znaczenie na danym stanowisku. W ten sposób łatwiej będzie stworzyć krótkie, rzetelne i zatrzymujące wzrok CV.

Popularne wzory CV dostępne w sieci mogą być istotną pomocą przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, jednak należy pamiętać, iż życiorys powinien być dostosowany do wymagań pracodawcy, stawianych w konkretnym ogłoszeniu o pracę. Zanim przystąpisz do sporządzania swojego CV, odpowiedz sobie na pytanie:

  • Jakie fakty przekonają pracodawcę, by to właśnie mnie wybrał spośród innych kandydatów?
  • Jakie kompetencje szczególnie ceni sobie firma, do której aplikuje?
  • Na jakie aspekty sposobu pracy firma kładzie nacisk?

Jakie informacje powinny znaleźć się w CV?

Pracodawca z reguły poświęca kilka sekund na wstępne przejrzenie każdego zgłoszenia. Tylko te życiorysy, które przyciągną uwagę, mają szansę na dłuższą analizę. W związku z tym CV powinno przykuwać uwagę (na przykład nienaganną estetyką), a jednocześnie precyzyjnie odpowiadać na oczekiwania stawiane w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

Co jeszcze powinno zawierać dobre CV dla polskiego pracodawcy?

Zdjęcie,
● Dane personalne (imię, nazwisko, data urodzenia — opcjonalnie),
● Dane kontaktowe (telefon, adres e-mail),
● Doświadczenie zawodowe (lista prac od najnowszej do najdawniejszej),
● Informacje o wykształceniu,
● Informacje dodatkowe (kursy, szkolenia, umiejętności, kwalifikacje),
● Umiejętności (kompetencje twarde i miękkie),
● Klauzula RODO.

Czego NIE powinno zawierać dobre CV?

Błędów. W CV nie ma miejsca na błędy ortograficzne lub stylistyczne. Przed wysłaniem dokumentu sprawdź ortografię.
Fałszywych informacji. Nie kłam na temat doświadczenia zawodowego, wykształcenia, umiejętności i cech charakteru. Nie podawaj żadnych nieprawdziwych informacji w CV.
Frazesów i ogólników. Opisując swoje doświadczenie zawodowe używaj konkretów i liczb, które najlepiej pokażą, na czym polegała Twoja praca. Do sekcji z umiejętnościami wybierz tylko te, które odpowiadają wymaganiom stanowiska.
Tekstu nieuporządkowanego w akapity. CV bez sformatowanego tekstu nie wygląda dobrze. Zadbaj o nagłówki, wypunktowania i odpowiednią czcionkę, ale nie przesadzaj z ilością graficznych ozdobników.

skuteczne-cv-dla-obcokrajowca

Jak wygląda profesjonalne CV?

Profesjonalne i skuteczne CV dla polskiego pracodawcy jest zwięzłe, czytelne i pozwala na szybkie przyswojenie najistotniejszych informacji na temat potencjalnego pracownika, nie musi zawierać personalizowanej oprawy graficznej, choć może być ona ciekawym akcentem.
Zadbaj o to, by podkreślić swoje mocne strony (np. poprzez opisanie w liczbach swoich dotychczasowych osiągnięć) i odpowiednio wyeksponować dane umożliwiające szybki kontakt. Nie podawaj wymyślonych faktów i nie kłam na temat posiadanych umiejętności i cech. Podkreśl swoją chęć rozwoju i dyspozycyjność – zmotywowany, słowny i solidny pracownik jest dla każdego pracodawcy bardzo cenny.

Niektóre branże, na przykład związane z grafiką komputerową, dają większe pole do popisu i skłaniają do tworzenia niestandardowych zgłoszeń, np. w formie infografiki. Klasyczne, schludne CV to jednak najbezpieczniejsze rozwiązanie, które także ma szansę się wyróżnić. Pamiętaj, że CV to Twoja wizytówka, która nie musi mówić o Tobie wszystkiego, ale powinna zawierać fakty pokazujące potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą, które doskonale poradzi sobie z zadaniami na danym stanowisku.

Chcesz zdobyć pracę w Polsce, ale nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się z nami! Przeprowadzimy Cię przez etap rekrutacji, aż po wdrożenie do nowej pracy.

Pozostałe wpisy:

Karta pobytu – najważniejsze informacje, które musisz znać!

Karta pobytu – najważniejsze informacje, które musisz znać!

Osoby przybywające zza granicy do Polski, chcące przedłużyć swój pobyt w związku z zamiarem podjęcia pracy, wnioskują o zezwolenie na pobyt czasowy. Po pozytywnym rozpatrzeniu takiej prośby, cudzoziemiec może wnioskować o kartę pobytu. W tym artykule omówimy najważniejsze informacje dotyczące karty pobytu, odpowiemy też na najczęściej zadawane nam pytania przez naszych pracowników spoza Polski.

Oferty pracy dla obcokrajowców — gdzie ich szukać?

Oferty pracy dla obcokrajowców — gdzie ich szukać?

Oferty pracy dla cudzoziemców coraz liczniej pojawiają się na polskich portalach ogłoszeniowych. Przedsiębiorcy szukają godnych zaufania pracowników, nie zawsze z kwalifikacjami. Dowiedz się, gdzie warto szukać uczciwych ogłoszeń o pracę dla obcokrajowców!

Czym się różni umowa o pracę od umowy o pracę tymczasową?

Czym się różni umowa o pracę od umowy o pracę tymczasową?

Umowa o pracę w Polsce uważana jest za najlepszą formę zatrudnienia, przy której wszystkie inne umowy wypadają relatywnie słabo. To w wielu przypadkach stereotyp, o czym można się przekonać na podstawie umowy o pracę tymczasową. Poznaj wszystkie różnice między powyższymi typami zatrudnienia.

Social media: