Skuteczne CV dla obcokrajowca ubiegającego się o pracę w Polsce

Dobrze napisane Curriculum Vitae (CV) to połowa sukcesu podczas starań o pracę. Sporządzanie życiorysu powinno być zgodne z kilkoma ogólnie przyjętymi zasadami. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać skuteczne CV dla obcokrajowca ubiegającego się o pracę w Polsce.

Jak napisać dobre CV? O tym musisz pamiętać

Ubiegając się o pracę w Polsce najlepiej sporządzić życiorys, który zmieści się na jednej stronie, dzięki czemu wszystkie najistotniejsze informacje (doświadczenie zawodowe, umiejętności i dane kontaktowe) będą odpowiednio wyeksponowane.

  • CV powinno być pisane pod kątem pracy, w której chcemy znaleźć zatrudnienie.
  • Zdobyte doświadczenie i posiadane umiejętności warto przefiltrować i wybrać tylko te treści, które będą miały znaczenie na danym stanowisku. W ten sposób łatwiej będzie stworzyć krótkie, rzetelne i zatrzymujące wzrok CV.

Popularne wzory CV dostępne w sieci mogą być istotną pomocą przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, jednak należy pamiętać, iż życiorys powinien być dostosowany do wymagań pracodawcy, stawianych w konkretnym ogłoszeniu o pracę. Zanim przystąpisz do sporządzania swojego CV, odpowiedz sobie na pytanie:

  • Jakie fakty przekonają pracodawcę, by to właśnie mnie wybrał spośród innych kandydatów?
  • Jakie kompetencje szczególnie ceni sobie firma, do której aplikuje?
  • Na jakie aspekty sposobu pracy firma kładzie nacisk?

Jakie informacje powinny znaleźć się w CV?

Pracodawca z reguły poświęca kilka sekund na wstępne przejrzenie każdego zgłoszenia. Tylko te życiorysy, które przyciągną uwagę, mają szansę na dłuższą analizę. W związku z tym CV powinno przykuwać uwagę (na przykład nienaganną estetyką), a jednocześnie precyzyjnie odpowiadać na oczekiwania stawiane w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

Co jeszcze powinno zawierać dobre CV dla polskiego pracodawcy?

Zdjęcie,
● Dane personalne (imię, nazwisko, data urodzenia — opcjonalnie),
● Dane kontaktowe (telefon, adres e-mail),
● Doświadczenie zawodowe (lista prac od najnowszej do najdawniejszej),
● Informacje o wykształceniu,
● Informacje dodatkowe (kursy, szkolenia, umiejętności, kwalifikacje),
● Umiejętności (kompetencje twarde i miękkie),
● Klauzula RODO.

Czego NIE powinno zawierać dobre CV?

Błędów. W CV nie ma miejsca na błędy ortograficzne lub stylistyczne. Przed wysłaniem dokumentu sprawdź ortografię.
Fałszywych informacji. Nie kłam na temat doświadczenia zawodowego, wykształcenia, umiejętności i cech charakteru. Nie podawaj żadnych nieprawdziwych informacji w CV.
Frazesów i ogólników. Opisując swoje doświadczenie zawodowe używaj konkretów i liczb, które najlepiej pokażą, na czym polegała Twoja praca. Do sekcji z umiejętnościami wybierz tylko te, które odpowiadają wymaganiom stanowiska.
Tekstu nieuporządkowanego w akapity. CV bez sformatowanego tekstu nie wygląda dobrze. Zadbaj o nagłówki, wypunktowania i odpowiednią czcionkę, ale nie przesadzaj z ilością graficznych ozdobników.

skuteczne-cv-dla-obcokrajowca

Jak wygląda profesjonalne CV?

Profesjonalne i skuteczne CV dla polskiego pracodawcy jest zwięzłe, czytelne i pozwala na szybkie przyswojenie najistotniejszych informacji na temat potencjalnego pracownika, nie musi zawierać personalizowanej oprawy graficznej, choć może być ona ciekawym akcentem.
Zadbaj o to, by podkreślić swoje mocne strony (np. poprzez opisanie w liczbach swoich dotychczasowych osiągnięć) i odpowiednio wyeksponować dane umożliwiające szybki kontakt. Nie podawaj wymyślonych faktów i nie kłam na temat posiadanych umiejętności i cech. Podkreśl swoją chęć rozwoju i dyspozycyjność – zmotywowany, słowny i solidny pracownik jest dla każdego pracodawcy bardzo cenny.

Niektóre branże, na przykład związane z grafiką komputerową, dają większe pole do popisu i skłaniają do tworzenia niestandardowych zgłoszeń, np. w formie infografiki. Klasyczne, schludne CV to jednak najbezpieczniejsze rozwiązanie, które także ma szansę się wyróżnić. Pamiętaj, że CV to Twoja wizytówka, która nie musi mówić o Tobie wszystkiego, ale powinna zawierać fakty pokazujące potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą, które doskonale poradzi sobie z zadaniami na danym stanowisku.

Chcesz zdobyć pracę w Polsce, ale nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się z nami! Przeprowadzimy Cię przez etap rekrutacji, aż po wdrożenie do nowej pracy.

Pozostałe wpisy:

Luka w CV – jak ją wytłumaczyć na rozmowie o pracę?

Luka w CV – jak ją wytłumaczyć na rozmowie o pracę?

Każda ścieżka kariery jest unikalna, a życie nie zawsze układa się zgodnie z idealnym planem. Przerwy w zatrudnieniu, czyli tzw. luki w CV, to sytuacje, które mogą budzić obawy u kandydatów ubiegających się o nową pracę. Często pojawia się pytanie: „Jak wyjaśnić lukę w CV na rozmowie o pracę?”. Ten artykuł odpowie na to pytanie, dostarczając praktycznych wskazówek, jak skutecznie przygotować się do rozmowy o nich oraz jak zaprezentować je jako wartościowe doświadczenia. Zapraszamy do lektury

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to najważniejszy etap procesu rekrutacyjnego. Podczas takiego spotkania, osoba ubiegająca się o pracę, ma możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, doświadczenia oraz osobowości tak, by przekonać potencjalnego pracodawcę, że jest najlepszą/ym kandydatką/ em na dane stanowisko. Aby osiągnąć sukces, nie wystarczy jedynie pojawić się na rozmowie – kluczowe jest odpowiednie przygotowanie. W tym artykule omówimy najważniejsze kroki, które warto podjąć przed rozmową kwalifikacyjną.

10 najczęstszych błędów na rozmowie o pracę

10 najczęstszych błędów na rozmowie o pracę

Rozmowa o pracę to kluczowy moment w procesie rekrutacyjnym. Dla wielu kandydatów jest to stresujące wydarzenie, a nawet najlepiej przygotowana osoba może popełnić błędy, które w mniejszym lub większym stopniu zaważą rekrutera. Warto więc zrozumieć, jakie są najczęstsze błędy, aby ich unikać i zwiększyć swoje szanse na sukces.

Social media: