Zasady zatrudnienia cudzoziemców w 2024 roku

Nowy rok przynosi zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców. W 2024 roku procedura przyjmowania obcokrajowców do pracy zostanie uproszczona, a większość spraw urzędowych będzie można załatwiać online. Dowiedz się, co dokładnie uległo zmianie i jak obecnie wyglądają zasady zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od 1 stycznia 2024 roku

Początek 2024 roku oznacza szereg ułatwień dla cudzoziemców poszukujących pracy w Polsce. Wygodniej będzie także pracodawcom, ponieważ cała procedura związana z przyjmowaniem obcokrajowców do pracy będzie realizowana drogą elektroniczną.

 

  • Od 1 stycznia 2024 roku wszystkie wnioski będą składane za pośrednictwem strony praca.gov.pl. System elektroniczny całkowicie zastąpi dotychczasowe sposoby dostarczania wniosków do urzędu.
  • Nowe przepisy znoszą konieczność przeprowadzania testu rynku pracy, który dotychczas potwierdzał, że przedsiębiorca nie jest w stanie uzupełnić braków kadrowych na lokalnym rynku pracy.
  • Zbędne, niewykorzystane lub omyłkowo wpisane do ewidencji oświadczenia będą usuwane z obiegu prawnego.
  • Warunki udzielania zezwolenia na pracę dla cudzoziemca zostaną doprecyzowane.
  • Wzrosną sankcje za naruszenie warunków umowy zawartej z cudzoziemcem. Od 2024 roku kwotę 2000 zł zastąpi 30 000 zł.
  • Pracodawca będzie mógł otrzymać odmowę wydania zezwolenia na pracę w przypadku nieopłacania składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy.

Korzyści wynikające ze zmian w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców

Nowe zasady zatrudnienia cudzoziemców nie tylko usprawnią i przyspieszą proces wydawania decyzji, ale również zwiększą bezpieczeństwo obu stron: pracodawcy i pracownika. Dzięki temu zatrudnienie cudzoziemców będzie mniej czasochłonne i prostsze. Dodatkowo cyfryzacja ułatwi przepływ informacji, co przełoży się na większą skuteczność kontroli dotyczących legalności pobytu i pracy obcokrajowców.

Pracodawca będzie miał również możliwość sprawdzania danych dotyczących cudzoziemca za pośrednictwem systemów Straży Granicznej, ZUS i KRK. Dostęp do kont w systemie elektronicznym będą mieli także pracownicy, którzy będą mogli być na bieżąco z wydawanymi decyzjami.

zasady-zatrudniania-cudzoziemcow-w-2024-roku

Jak wygląda zatrudnienie cudzoziemców w 2024 roku?

Wprowadzone zmiany dotyczące procedury zatrudniania obcokrajowców w 2024 roku skupiają się wokół kwestii usprawniających cały proces oraz zwiększających bezpieczeństwo osób poszukujących pracy. To optymalizacja już istniejących przepisów. Warunki i podstawowe zasady zatrudnienia cudzoziemców pozostają niezmienne.

  • Zatrudnienie cudzoziemca jest możliwe na podstawie legalnego pobytu poświadczonego stosownym dokumentem, np. wizą (nie dotyczy państw UE, EOG i Szwajcarii).
  • Legalne zatrudnienie obcokrajowca następuje po otrzymaniu zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (nie dotyczy cudzoziemców zwolnionych z tego obowiązku — m.in. absolwentów polskich szkół).
  • W przypadku, gdy cudzoziemiec dopiero zamierza starać się o przyjazd i pracę w Polsce, pracodawca wysyła wniosek o zezwolenie na pracę i na jego podstawie obcokrajowiec otrzymuje wizę.

Mimo że obcokrajowcy od lat zasilają polski rynek pracy, zasady zatrudnienia obcokrajowców wciąż sprawiają trudności pracodawcom, o czym świadczą liczne szkolenia dostępne w sieci. Samodzielne zatrudnienie cudzoziemców wymaga wiedzy i czasu, dlatego oprócz szkoleń warto rozważyć współpracę z dobrą agencją pracy, która w sposób bezbłędny i uczciwy zadba o legalizację zatrudnienia obcokrajowców, by mogli rozpocząć pracę w Twojej firmie.

Pozostałe wpisy:

Skuteczny onboarding krok po kroku

Skuteczny onboarding krok po kroku

Wdrażanie nowych pracowników to jeden z najważniejszych procesów w każdej organizacji. To właśnie onboarding decyduje o tym, jak szybko i efektywnie nowy członek zespołu zacznie realizować swoje zadania, a także o jego zaangażowaniu i lojalności wobec firmy. Niestety, wiele organizacji nadal traktuje onboarding jako formalność, ograniczając go do przekazania niezbędnych dokumentów i pokazania biura. Tymczasem skuteczny onboarding to klucz do sukcesu – zarówno nowego pracownika, jak i całej organizacji.

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Mimo odpowiednio zaplanowanych działań, zdarza się, że kandydaci nie pojawiają się na umówionych rozmowach kwalifikacyjnych. Część z nich nawet nie informuje rekrutera o swojej rezygnacji. To sytuacja frustrująca, szczególnie w kontekście czasu i zasobów, które firma poświęciła na wyselekcjonowanie kandydatów, umówienie i przygotowanie spotkania. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki.

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Stoisz przed wyzwaniem zbudowania lub rozszerzenia zespołu handlowców? Zastanawiasz się, co zrobić, aby ich wyniki były jak najwyższe i jednocześnie osiągane bez niezdrowej, spalającej rywalizacji? Efektywność sales teamu ma źródło nie tylko w indywidualnych talentach, ale przede wszystkim w zdolności do współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów i realizowania celów w sposób, który daje więcej niż suma indywidualnych możliwości sprzedawców.

Social media: