Zastosowanie sztucznej inteligencji w HR

Popularność sztucznej inteligencji jest widoczna nie tylko w świecie rozrywki, ale również w świecie biznesu. Stosowanie AI w HR także staje się powszechne, co pozwala przyspieszyć i zautomatyzować wiele działań. Dowiedz się, w jaki sposób sztuczna inteligencja sprawdza się w dziale personalnym oraz jakie są wady i zalety korzystania z AI.

Czym jest sztuczna inteligencja i jakie ma zastosowanie w biznesie?

Prace nad sztuczną inteligencją trwają od wielu lat, a jej umiejętności są wykorzystywane w wielu obszarach ludzkiego życia. O praktycznym zastosowaniu AI zrobiło się głośno, gdy udostępniono ChatGPT — model sztucznej inteligencji zdolny generować odpowiedzi na zadane pytania w sposób naturalny dla ludzi.

Ogólna definicja sztucznej inteligencji zakłada, że AI to dziedzina informatyki, która zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych mogących wykazywać inteligencję, czyli zdolność do uczenia się, rozumowania, rozwiązywania problemów, przetwarzania języka naturalnego, rozpoznawania wzorców i podejmowania decyzji na podstawie danych.

Sztuczna inteligencja jest nieocenionym wsparciem w biznesie, między innymi w działach HR, gdzie może zajmować się na przykład ewidencjonowaniem czasu pracy, czy usprawnianiem komunikacji w firmie.

W jaki sposób HR wykorzystuje sztuczną inteligencję?

AI w HR może pełnić różne funkcje, dzięki czemu pracownicy mają czas i przestrzeń do zajmowania się innymi zadaniami. W ten sposób sztuczna inteligencja usprawnia pracę działu zarządzania zasobami ludzkimi. Gdzie dokładnie stosuje się AI w HR?

  • W rekrutacji. Sztuczna inteligencja w HR może pisać oferty pracy i odpowiedzi dla kandydatów, a także analizować zgłoszenia.
  • W analizie poziomu zaangażowania pracowników. AI jest w stanie oszacować potencjalne problemy w firmie, co pozwala im zapobiegać i lepiej zarządzać zespołem.
  • W szkoleniach. AI może przygotowywać treści szkoleniowe dostosowane do indywidualnych potrzeb.
  • W tłumaczeniach. Szybkie tłumaczenia usprawniają komunikację.
  • W analizie danych. Sztuczna inteligencja jest niezastąpiona w przetwarzaniu danych, dlatego może służyć do przygotowywania zaawansowanych raportów, czy rozliczeń.

Jeśli nie chcesz powierzać pracy sztucznej inteligencji, a jednocześnie chcesz oszczędzić czas na rekrutowaniu nowych pracowników, dobrym rozwiązaniem będzie agencja pracy dla obcokrajowców i outsourcing procesów rekrutacyjnych.

ai-w-rekrutacji

Wady i zalety stosowania AI w HR

Sztuczna inteligencja w HR to przede wszystkim usprawnienie rutynowych działań i oszczędność czasu. Mimo wielu zalet AI nie jest idealnym narzędziem — wciąż ma swoje ograniczenia, na przykład skłonność do błędów i podawania nieprawdziwych informacji. W związku z tym pracę sztucznej inteligencji należy nadzorować.

  • AI wspiera automatyzację działań, prowadząc do oszczędności czasu i środków.
  • Sztuczna inteligencja ułatwia pracę, dzięki czemu zwiększa poziom zadowolenia pracowników.
  • Korzystanie z AI podnosi efektywność podejmowanych działań.

Agencja pracy dla obcokrajowców ARTTIME — outsourcing procesów HR

Sztuczna inteligencja nie jest jedynym rozwiązaniem dla przedsiębiorców szukających możliwości rozwoju. Bez wątpienia warto korzystać z możliwości AI, ale outsourcing procesów wciąż pozostaje najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Agencja pracy dla obcokrajowców ARTTIME może przejąć obowiązki rekrutacyjne w Twojej firmie, a do tego zająć się obsługą kadrowo-płacową i formalnościami związanymi z zatrudnianiem cudzoziemców.

Pozostałe wpisy:

Jakie zmiany wiążą się z dyrektywą unijną o jawności wynagrodzeń?

Jakie zmiany wiążą się z dyrektywą unijną o jawności wynagrodzeń?

W 2023 roku UE przyjęła dyrektywę, która ma na celu wprowadzenie większej przejrzystości w systemie płac. Kraje członkowskie zobowiązane są wprowadzić te regulacje do prawa krajowego w przeciągu maksymalnie 3 lat. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego jawność wynagrodzeń jest ważna, zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika oraz jakie zmiany wiążą się z unijną dyrektywą.

Jak wygląda kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców?

Jak wygląda kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców?

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce to proces, który wymaga przestrzegania określonych procedur i przepisów prawnych. W tym celu, wyznaczone przez państwo polskie organy przeprowadzają kontrole legalności – procedurę umożliwiającą walkę z nielegalnymi praktykami oraz wymuszającą odpowiednią postawę wśród pracodawców i pracujących w Polsce imigrantów. Na czym polega i jak wygląda kontrola legalności zatrudnienia? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Na czym polega leasing pracowniczy?

Na czym polega leasing pracowniczy?

W dynamicznym świecie biznesu, gdzie elastyczność i efektywność są kluczowe, firmy coraz częściej zwracają się ku nowatorskim rozwiązaniom w zakresie zarządzania personelem. Jedną z takich usprawnień jest leasing pracowniczy, który stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych form zatrudnienia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu rozwiązaniu i jego zaletom dla firm.

Social media: