Zezwolenie na pracę dla obcokrajowca

Braki kadrowe od lat wpisują się w charakterystykę współczesnego rynku, spędzając sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Właściciele firm coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców, zachęceni ich zaangażowaniem i gotowością do pracy. Jedynym utrudnieniem we współpracy z cudzoziemcami są formalności. Dzisiaj pochylimy się nad kwestią zezwolenia na pracę.

Kiedy cudzoziemiec może uzyskać zezwolenie na pracę w Polsce?

Najobszerniejszą bazę pracowników zagranicznych tworzą w Polsce osoby, które nie są zwolnione z procedury legalizacji pobytu w Polsce. Dotyczy to między innymi pracowników ze Wschodu i Azji, będących najliczniejszą grupą obcokrajowców pracujących w Polsce. Dodatkowe formalności nie obowiązują jedynie mieszkańców krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Obowiązkiem pracodawcy jest uzyskanie zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, których chce zatrudnić. Zezwolenie na pracę to dokument imienny, wydawany dla konkretnej osoby. Wniosek o zezwolenie na pracę dla obcokrajowca zawsze składa pracodawca, który wcześniej powinien sprawdzić, czy obcokrajowiec przebywa w Polsce legalnie.

  • Cudzoziemiec może otrzymać zezwolenie na pracę, gdy jest uprawniony do legalnego pobytu za sprawą wizy lub karty pobytu.
  • Wiza turystyczna lub ochrona czasowa NIE uprawniają obcokrajowców do podjęcia pracy w Polsce.
  • Zezwolenie na pracę nie jest wymagane przy zatrudnianiu obywateli Ukrainy, gdyż status uchodźcy zwalnia z tego obowiązku. Uproszczona procedura zatrudniania obcokrajowców obowiązuje także w przypadku obywateli Białorusi, Mołdawii, Armenii i Gruzji.

Jakie warunki musi spełnić pracodawca, aby uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca?

Zatrudnianie obcokrajowców wiąże się z dodatkowymi formalnościami, ale poza tym nie różni się od zatrudniania polskich obywateli. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić cudzoziemcom takie same warunki pracy i wypłatę nie niższą od minimalnego wynagrodzenia.

  • Pracodawca musi zrobić kopię dokumentu zezwalającego na legalny pobyt cudzoziemca w Polsce i przechowywać ją przez okres wykonywania pracy.
  • Wniosek o zezwolenie na pracę dla obcokrajowca jest płatny: od 50 do 200 zł, w zależności od długości okresu zatrudnienia.
  • Warunki pracy wykonywanej przez cudzoziemca muszą być zgodne z informacjami zawartymi w zezwoleniu na pracę. O wszelkich zmianach należy poinformować wojewodę w ciągu 7 dni.

W przypadku, gdy pracodawca współpracuje z biurem pośrednictwa pracy, staje się pracodawcą-użytkownikiem, a agencja pracy dla obcokrajowców zatrudnia pracowników, przejmując obowiązki administracyjne.

zezwolenie-na-prace-cudzoziemca

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o zezwolenie na pracę dla obcokrajowca?

Przedsiębiorca nie jest zobowiązany terminem w przypadku składania wniosku o zezwolenie na pracę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że procedura trwa około 30 dni. W szczególnych przypadkach nawet 2 miesiące, a cudzoziemiec nie może rozpocząć pracy bez zezwolenia.

Wniosek o zezwolenie na pracę można złożyć w urzędzie wojewódzkim, wysłać drogą pocztową lub elektronicznie. Właściwy urząd wybiera się na podstawie miejsca zamieszkania lub siedziby pracodawcy — podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi.

Agencja pracy dla obcokrajowców wsparciem w procesie zatrudniania cudzoziemców

Uzyskanie zezwolenia na pracę dla obcokrajowca nie jest problemem, ale gdy przedsiębiorca potrzebuje kilku lub kilkunastu pracowników, musi poświęcić sprawom administracyjnym więcej czasu i uwagi. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest współpraca z agencją pracy.

 

Agencja pracy dla obcokrajowców rekrutuje i zatrudnia obcokrajowców, a następnie deleguje ich do pracy w firmach przedsiębiorców, z którymi współpracuje. To bezpieczne rozwiązanie, które oszczędza czas właścicieli firm, a także zwalnia ich z obowiązku troszczenia się o dokumentację potwierdzającą legalność zatrudnienia.

Pozostałe wpisy:

Skuteczny onboarding krok po kroku

Skuteczny onboarding krok po kroku

Wdrażanie nowych pracowników to jeden z najważniejszych procesów w każdej organizacji. To właśnie onboarding decyduje o tym, jak szybko i efektywnie nowy członek zespołu zacznie realizować swoje zadania, a także o jego zaangażowaniu i lojalności wobec firmy. Niestety, wiele organizacji nadal traktuje onboarding jako formalność, ograniczając go do przekazania niezbędnych dokumentów i pokazania biura. Tymczasem skuteczny onboarding to klucz do sukcesu – zarówno nowego pracownika, jak i całej organizacji.

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Mimo odpowiednio zaplanowanych działań, zdarza się, że kandydaci nie pojawiają się na umówionych rozmowach kwalifikacyjnych. Część z nich nawet nie informuje rekrutera o swojej rezygnacji. To sytuacja frustrująca, szczególnie w kontekście czasu i zasobów, które firma poświęciła na wyselekcjonowanie kandydatów, umówienie i przygotowanie spotkania. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki.

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Stoisz przed wyzwaniem zbudowania lub rozszerzenia zespołu handlowców? Zastanawiasz się, co zrobić, aby ich wyniki były jak najwyższe i jednocześnie osiągane bez niezdrowej, spalającej rywalizacji? Efektywność sales teamu ma źródło nie tylko w indywidualnych talentach, ale przede wszystkim w zdolności do współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów i realizowania celów w sposób, który daje więcej niż suma indywidualnych możliwości sprzedawców.

Social media: