Fakty i mity na temat zatrudniania pracowników ze Wschodu

Osoby ze Wschodu od lat wspierają polski rynek pracowniczy. W dobie niskiego bezrobocia znalezienie zaufanych pracowników jest trudne, dlatego przedsiębiorcy coraz chętniej kierują swoje oferty właśnie do pracowników spoza Polski. Niestety, wokół osób zza wschodniej granicy narosło wiele szkodliwych mitów. Sprawdź fakty i mity, które zmienią Twoje zdanie o pracownikach ze Wschodu.

Zatrudnienie pracowników ze wschodu oznacza masę formalności — MIT

To prawda, że obywatele krajów spoza UE muszą uzyskać dokument umożliwiający legalny pobyt w Polsce i niekiedy jest to uciążliwy proces. Wszystko to jednak odbywa się bez udziału pracodawcy — obcokrajowcy ubiegają się o pracę w momencie, gdy są w kraju legalnie. Dlaczego? Bo pracodawca ma obowiązek sprawdzić legalność pobytu przed zatrudnieniem. Obcokrajowcy nie chcą więc ryzykować.
Ponadto, gdy firma decyduje się zatrudnić cudzoziemców za pośrednictwem agencji pracy, najczęściej to właśnie ona bierze na siebie obowiązek legalizacji i pobytu kandydatów zza granicy.
Jedyną dodatkową formalnością, z jaką wiąże się zatrudnienie pracowników ze Wschodu, jest konieczność wysłania wniosku do Urzędu Pracy. Jednak i w tym względzie można liczyć na pomoc agencji pracy, która przejmie kwestię monitorowania i pilnowania wszelkiej dokumentacji.

Dowiedz się więcej, jak uzyskać pomoc przy zatrudnianiu cudzoziemców: Legalizacja zatrudnienia ARTTIME

Przyjezdni ze Wschodu stanowią bazę dobrych pracowników — FAKT

Pracownicy ze Wschodu, w tym pracownicy z Ukrainy, tworzą obecnie dużą bazę wykwalifikowanych osób, zarówno w zawodach fizycznych, jak i umysłowych. Mitem jest, że zatrudnienie ze Wschodu dotyczy wyłącznie prostych prac fizycznych. Imigranci bardzo często mają duże doświadczenie i wyższe wykształcenie, co doskonale widać w branży medycznej. Lekarze ze Wschodu uzupełniają dramatyczne braki kadrowe i podobnie jest w wielu zawodach.
Warto wspomnieć, że zarówno Ukraińcy, Mołdawianie, Białorusini czy Azjaci przybywający do naszego kraju to osoby silnie zmotywowane i chętne do podjęcia wytężonej pracy.

fakty-mity-o-pracownikach-ze-wschodu

Pracownicy z Ukrainy przebywają w Polsce nielegalnie — MIT

Jeśli obywatel Ukrainy lub innego kraju spoza UE przebywa w Polsce nielegalnie, to grozi mu nakaz powrotu do kraju. Co więcej, taka osoba otrzymuje zakaz wjazdu do państw strefy Schengen od 6 miesięcy do nawet 5 lat. Dlatego też, nielegalny pobyt się nie opłaca i naprawdę niewiele osób decyduje się na ryzyko.

Pracowników ze Wschodu i Polaków zatrudnia się na tych samych zasadach — FAKT

Powszechnie uważa się, że pracownicy z Ukrainy pracują więcej od Polaków. To prawda, ponieważ praca jest głównym celem wielu przyjezdnych, którzy chętnie decydują się na dłuższe zmiany i nadgodziny. Mitem jest jednak twierdzenie, że pracownicy ze Wschodu stanowią tanią siłę roboczą. Imigranci pracują na takich samych zasadach, jak Polacy i muszą mieć zapewnione takie same warunki pracy. Dotyczy to również wynagrodzenia. Równe traktowanie jest jedną z zasad wymienionych w Kodeksie pracy.

Pracownicy z Ukrainy kradną pracę Polakom — MIT

Żyjemy w czasach niskiej stopy bezrobocia i mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, inflacją, a także wojną w Ukrainie, problemów ze znalezieniem pracy w Polsce nie ma. Brakuje zarówno specjalistów, jak i osób na stanowiska niewymagające wysokich kwalifikacji. Dzieje się tak, pomimo znacznego wzrostu liczby pracowników ze Wschodu. Pracodawca nie dyskryminuje Polaków, zatrudniając obcokrajowców.

Zatrudnienie ze Wschodu — niepotrzebne ryzyko, czy korzyści dla firmy?

Zatrudnianie pracowników ze Wschodu cieszy się w Polsce coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić. Pracownicy ze Wschodu często są nieocenioną pomocą dla firm zmagających się z nieustannymi lub okresowymi brakami kadrowymi. Problem ten wciąż się niestety pogłębia, zwłaszcza w branży logistycznej, gastronomicznej, produkcyjnej, budowlanej. Zamiast poddawać się uprzedzeniom, warto sprawdzić nowe możliwości.

Podsumowanie

Zatrudnianie obcokrajowców nie jest bardziej ryzykowne i skomplikowane od zatrudniania Polaków. Wszelkie formalności związane z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców może wypełnić agencja pracy, jak również przejąć odpowiedzialność za rekrutację i obsługę kadrowo-płacową. Takie rozwiązanie wydaje się być najlepszym remedium na problem okresowych lub narastających braków kadrowych w firmie.

 

Pozostałe wpisy:

Efektywne zarządzanie zespołem pracowników ze Wschodu

Efektywne zarządzanie zespołem pracowników ze Wschodu

Wielu menedżerów w Polsce mierzy się obecnie z wyzwaniem prowadzenia zespołów złożonych z pracowników pochodzących z krajów wschodnich. Nowe kultury, różne podejścia do obowiązków, nie zawsze tożsame z naszymi style komunikacji – to czynniki, które mogą generować trudności, ale jednocześnie stanowią cenne źródło wiedzy oraz rozwoju kompetencji liderskich.

Jakie są wymagania prawne dotyczące zatrudniania pracowników z Gruzji?

Jakie są wymagania prawne dotyczące zatrudniania pracowników z Gruzji?

Zatrudnianie pracowników z Gruzji cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem – szczególnie w branżach takich jak produkcja, logistyka, budownictwo czy rolnictwo. Obywatele Gruzji mogą podejmować w Polsce legalną pracę, jednak procedura ich zatrudnienia wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych i prawnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinni znać pracodawcy planujący zatrudnić obywatela Gruzji.

Social media:

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.