Czy obcokrajowiec może pracować w Polsce?
Obcokrajowcy stanowią obecnie dużą grupę potencjalnych pracowników, których mogą z powodzeniem zatrudniać polscy przedsiębiorcy. Warto wiedzieć, na jakich zasadach możliwe jest zatrudnianie obywateli innych krajów w Polsce. Dowiedz się, jakie warunki musi spełnić pracodawca i jakie zobowiązania ma pracownik starający się o zatrudnienie w Polsce.

Praca dla obcokrajowców, jakie warunki trzeba spełnić?
Pobyt i praca obcokrajowca w Polsce wymaga od niego zdobycia odpowiednich dokumentów, między innymi karty pobytu i zezwolenia na pracę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zatrudnić cudzoziemca legalnie przebywającego w Polsce, przy czym warto pamiętać, że do obowiązków pracodawcy należy sprawdzenie legalności pobytu cudzoziemca przed jego zatrudnieniem.
O jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę troszczy się obcokrajowiec. W przypadku, gdy cudzoziemiec ma wyłącznie pozwolenie na pobyt, wniosek o pozwolenie na pracę składa pracodawca. W urzędzie wojewódzkim składa się wniosek o zezwolenie na pracę stałą, a w urzędzie pracy wniosek o zezwolenie na pracę tymczasową. Do obowiązków pracodawcy należą również:
- podpisanie pisemnej umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej z cudzoziemcem,
- przetłumaczenie umowy na język obcy zrozumiały dla cudzoziemca,
- przekazanie cudzoziemcowi kopii zezwolenia na pracę,
- zgłoszenie zatrudnienia cudzoziemca w urzędzie pracy,
- informowanie wojewody o wszelkich zmianach wymagających zmian treści w dokumencie pozwolenia na pracę.
Zatrudniony obcokrajowiec powinien być informowany o działaniach pracodawcy związanych ze staraniem o udzielenie lub przedłużenie zezwolenia na pracę. Warunki zatrudniania obcokrajowców reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Pracodawca jest zobowiązany również do zapewnienia cudzoziemcowi warunków zatrudnienia zgodnych z Kodeksem pracy oraz równego traktowania wszystkich osób zatrudnionych w firmie.
Potrzebujesz pomocy w zakresie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców? Skontaktuj się z nami!
Praca dla cudzoziemców: korzyści dla pracodawców i zatrudnionych
Zorganizowanie pracy dla cudzoziemców wymaga dodatkowego oddelegowania zasobów w firmie i zaawansowanej znajomości obowiązujących przepisów. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji pracy, która może wesprzeć pracodawcę w rekrutacji cudzoziemców i/lub legalizacji pobytu i pracy. W zamian pracodawca otrzymuje dostęp do dużej grupy wykwalifikowanych osób poszukujących zatrudnienia.
W dobie niskiego bezrobocia wiele firm zmaga się z brakiem osób do pracy, co w wielu przypadkach znacząco utrudnia działalność. Obcokrajowcy są obecnie jedyną szansą na uzupełnienie rosnących luk w wielu branżach, na przykład branży handlowej, czy gastronomicznej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że praca jest kluczowym powodem pobytu dla wielu cudzoziemców w Polsce, co czyni z nich lojalnych i wartościowych pracowników, a w dodatku dyspozycyjnych czasowo.
Jak znaleźć dobrych pracowników zagranicznych?
Pozyskiwanie pracowników z zagranicy jest procesem wielowymiarowym, często bardzo wymagającym. Agencja pracy, posiadająca w tym zakresie doświadczenie, będzie gwarancją, że wszystko przebiegnie sprawnie, zgodnie z prawem, a zrekrutowani pracownicy będą dobrze dopasowani do wymagań stanowiska oraz kultury organizacyjnej firmy. Dlaczego jest to tak ważne? Niskie bezrobocie sprawia, że osoby szukające zatrudnienia mogą przebierać w ofertach i nie zawsze oferują w zamian wysoki poziom pracy. Agencja pracy posiada narzędzia, dzięki którym dociera do kandydatów prezentujący wysoki poziom motywacji i kwalifikacji.
Podsumowanie
Praca dla obcokrajowców w Polsce jest regulowana przepisami. Za ich nieprzestrzeganie grożą surowe kary, na przykład wysokie grzywny sięgające nawet 30 tys. zł. Zgodnie z prawem pracodawca musi sprawdzić legalność pobytu cudzoziemca w Polsce, zanim rozpocznie procedurę zatrudnienia.
Pozostałe wpisy:

Co to jest wywiad behawioralny w rekrutacji?
Wywiad behawioralny, stosowany świadomie i z pełnym zaangażowaniem, może stać się bardzo skutecznym, minimalizującym ryzyko nietrafionej rekrutacji, narzędziem HR. Pozwala on nie tylko trafnie ocenić kompetencje kandydatów, ale również stworzyć podstawy dla przyszłej, owocnej współpracy. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym dopasowaniu pracowników do ról oraz budowaniu zespołów opartych na zaufaniu, skuteczności i autentycznych kompetencjach, warto głębiej zainteresować się metodą wywiadu behawioralnego.

Prawa i obowiązki pracownika tymczasowego, pracodawcy-użytkownika oraz agencji pracy
Praca tymczasowa jest formą zatrudnienia, w której uczestniczą trzy podmioty: pracownik tymczasowy, agencja pracy tymczasowej oraz pracodawca użytkownik. Każdy z nich posiada określone prawa i obowiązki, które regulują ich wzajemne relacje. Jeśli rozważasz nawiązanie współpracy z agencją lub chcesz lepiej zrozumieć mechanizm działania pracy tymczasowej, ten artykuł jest dla Ciebie.

7 obszarów, w których praca tymczasowa może zapewnić Ci oszczędności
Czy praca tymczasowa to rozwiązanie odpowiednie dla Twojej firmy? Co tak naprawdę oznacza termin pracy tymczasowej i jak najefektywniej wykorzystać jej potencjał? Jakie korzyści zapewnia usługa pracy tymczasowej świadczona przez agencję pracy, taką jak ARTTIME? Zapoznaj się z tym krótkim poradnikiem, by podjąć świadomą decyzję o optymalizacji kosztów zatrudnienia w swoim zakładzie.
Social media: