Jak się definiuje nocne godziny pracy? Najważniejsze informacje
![jak-sie-definiuje-nocne-godziny-pracy jak-sie-definiuje-nocne-godziny-pracy](https://art-time.pl/wp-content/uploads/2023/09/jak-sie-definiuje-nocne-godziny-pracy.webp)
W jakich porach są nocne godziny pracy?
Zasady pracy nocnej reguluje Kodeks pracy (a dokładniej art. 1517 § 1), z którego możemy wyczytać, że nocne godziny pracy to 8-godzinna zmiana między 21:00 a 7:00. Dlaczego rozgraniczenie dziennego i nocnego czasu pracy jest tak istotne? Głównie z powodu wynagrodzenia, które w przypadku pracy w nocy powinno być stosownie wyższe. Za godziny pracy w nocy, niebędące nadgodzinami, pracownik powinien otrzymać dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę.
Co ważne, pracodawca powinien ustalić, które godziny pracy stanowią porę nocną. Może to być na przykład 8-godzinna zmiana od 22:00 do 6:00. Informacja o tej kwestii powinna znaleźć się w regulaminie zakładu pracy, a jeśli taki dokument nie został sporządzony, pracodawca jest zobowiązany przekazać zatrudnionym informacje o nocnej porze pracy na piśmie.
Warto podkreślić, że nie tylko pracownicy, których cała zmiana przypada na nocne godziny pracy, są pracownikami nocnymi. Dotyczy to również osób, które wyrabiają większość godzin w trybie dziennym. Najprościej wyjaśnić to na przykładzie: jeśli w zakładzie pracy nocny czas pracy ustalono w godzinach 22:00-6:00, a popołudniowa zmiana przypada w godzinach 15:00-23:00, to za tę jedną godzinę przysługuje dodatek do wynagrodzenia.
Czy są limity dotyczące pracy w godzinach nocnych?
Zatrudnionym przysługują dodatkowe prawa ze względu na nieco bardziej uciążliwy charakter pracy w godzinach nocnych. W związku z tym pracodawca musi przestrzegać kilku zasad, dzięki którym godziny pracy w nocy są mniej uciążliwe.
- Pracownik nocny otrzymuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w godzinach nocnych.
- Maksymalny czas pracy w nocy wynosi 8 godzin, jeżeli obowiązki wymagają szczególnego wysiłku umysłowego lub fizycznego (nie dotyczy osób zarządzających zakładem pracy oraz sytuacji awaryjnych, takich jak akcja ratownicza, czy usuwanie awarii).
- Osoby młodociane, kobiety w ciąży oraz osoby z niepełnosprawnościami NIE mogą pracować w nocy.
- Na wniosek pracownika pracodawca musi zgłosić zatrudnianie pracowników nocnych do inspekcji pracy.
Pracodawca, który zatrudnia na nocne godziny pracy i nie przestrzega wytycznych Kodeksu pracy, musi liczyć się z karą grzywny w wysokości od 1000 do nawet 30 000 zł. Co ciekawe, Kodeks pracy nie podaje limitu zmian nocnych. To oznacza, że pracownik może pracować w godzinach nocnych przez cały miesiąc. Równie istotny jest fakt, iż osoba zatrudniona nie może odmówić pracy w godzinach nocnych, chyba że spełnia warunki Kodeksu pracy — jest osobą małoletnią lub ma orzeczenie o niepełnosprawności. Pracy w nocy mogą odmówić także kobiety w ciąży.
Jaka jest stawka za nadgodziny na nocnej zmianie?
Nocne godziny pracy to konieczność w wielu zakładach pracy, na przykład w branży gastronomicznej czy transportowej. W niektórych firmach godziny pracy w nocy wykorzystuje się tylko sporadycznie (np. inwentaryzacja). Zdarza się również, że nocne godziny pracy wynikają nadgodzin. W takiej sytuacji warto pamiętać, że są one dodatkowo płatne.
Zasadniczo za nadgodziny wypracowane w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 100% stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę. Pracownik otrzymuje więc dodatek za pracę nocną i dodatek za nadgodziny. Trzeba jednak mieć na względzie, że w przypadku nadgodzin finansowa rekompensata to ostateczność — pracodawca w pierwszej kolejności będzie starał się „oddać” przepracowane nadgodziny w postaci czasu wolnego.
Podsumowanie
Nocne godziny pracy zaburzają rytm dobowy, dlatego Kodeks pracy przewiduje szczególne zasady ochrony pracowników nocnych. Istotnym czynnikiem jest również wyższe wynagrodzenie.
Pozostałe wpisy:
![Jak napisać email z CV, aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie na rekruterze?](https://art-time.pl/wp-content/uploads/2025/01/jak-napisac-rmail-z-cv-1080x675.webp)
Jak napisać email z CV, aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie na rekruterze?
Umiejętność pisania skutecznych emaili aplikacyjnych może otworzyć Ci wiele zawodowych drzwi. Wielu kandydatów przesyła swoje CV poprzez dedykowane formularze, nie wysilając się na sformułowanie spersonalizowanej wiadomości do rekrutera. Tymczasem to właśnie taka krótka korespondencja jest pierwszym punktem kontaktu między kandydatem a potencjalnym pracodawcą. Dlatego warto zadbać o to, aby już na tym etapie wyróżniać się profesjonalizmem i dbałością o szczegóły. W tym artykule podpowiadamy, jak napisać email z CV, który nie tylko przyciągnie uwagę rekrutera, ale też zostanie zapamiętany.
![Jak zostać rekruterem? Cechy dobrego rekrutera](https://art-time.pl/wp-content/uploads/2024/12/jak-zostac-rekruterem-1080x675.webp)
Jak zostać rekruterem? Cechy dobrego rekrutera
Rekrutacja to jeden z najważniejszych obszarów biznesu, bez którego firmy nie mogłyby się rozwijać. Specjaliści ds. Rekrutacji łączą talenty z odpowiednimi stanowiskami, pomagając zarówno kandydatom, jak i pracodawcom osiągnąć sukces. Jeśli zastanawiasz się, czy zawód rekrutera jest dla Ciebie, w tym artykule znajdziesz wskazówki, jak rozpocząć tę ścieżkę kariery, jakie umiejętności warto rozwijać oraz jakie cechy wyróżniają najlepszych specjalistów HR.
![Ile zarabia kasjer – średnia pensja, wymagania i obowiązki](https://art-time.pl/wp-content/uploads/2024/12/ile-zarabia-kasjer-1080x675.webp)
Ile zarabia kasjer – średnia pensja, wymagania i obowiązki
Praca kasjera jest jednym z najczęściej spotykanych zawodów w sektorze usługowym. Osoby na tym stanowisku pracują w dyskontach spożywczych, marketach budowlanych, sklepach z odzieżą czy bankach. Zawód ten może wydawać się prosty, ale wymaga od pracownika określonych kompetencji, odpowiedzialności i zaangażowania. W tym artykule przyjrzymy się specyfice stanowiska kasjera, wymaganiom stawianym kandydatom, obowiązkom oraz przeciętnym zarobkom w Polsce.
Social media: