Czym się różni umowa o pracę od umowy o pracę tymczasową?
Umowa o pracę w Polsce uważana jest za najlepszą formę zatrudnienia, przy której wszystkie inne umowy wypadają relatywnie słabo. To w wielu przypadkach stereotyp, o czym można się przekonać na podstawie umowy o pracę tymczasową. Poznaj wszystkie różnice między powyższymi typami zatrudnienia.

Kiedy stosuje się umowę o pracę tymczasową?
O pracy tymczasowej mówimy w momencie zatrudnienia sezonowego, okresowego lub doraźnego. Praca tymczasowa jest traktowana jako forma dodatkowego zarobku, w której każdy może się realizować. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów i obcokrajowców, którzy dzięki tymczasowemu zatrudnieniu mogą sprawdzić swoje umiejętności w nowym zawodzie i lepiej godzić obowiązki prywatne z pracą zarobkową.
Podstawę prawną dla zasad pracy tymczasowej podaje ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. Dz. U. 2003 Nr 166 poz. 1608 o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Podstawowe różnice między umową o pracę a umową o pracę tymczasową
Na początek warto podkreślić, że umowę o pracę pracownik podpisuje bezpośrednio z pracodawcą. Tymczasem w przypadku pracy tymczasowej pojawia się trzeci podmiot: agencja pracy tymczasowej.
- W przypadku umowy o pracę tymczasową pracodawca, określany mianem pracodawcy-użytkownika, podpisuje umowę z agencją pracy.
- Agencja pracy rekrutuje pracownika, z którym podpisuje umowę.
- Pracownik podlega agencji pracy, która odpowiada między innymi za jego wynagrodzenie, składki zdrowotne i ubezpieczenie społeczne.
W odróżnieniu od umowy o pracę, która daje perspektywę zatrudnienia na czas nieokreślony, umowa o pracę tymczasową pozwala na pracę w określonym czasie. W przypadku jednego pracodawcy to maksymalnie 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy. Pozostałe różnice dotyczą urlopów wypoczynkowych i zwolnień lekarskich, a także okresu wypowiedzenia.
Urlop na umowie o pracę tymczasową
Kwestie urlopowe budzą najwięcej pytań w związku z umową o pracę tymczasową. Okazuje się, że pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego i urlopu na żądanie, jednak po przepracowaniu określonego czasu. Co istotne, pracownik zatrudniony tymczasowo ma również prawo do zwolnienia lekarskiego na zasadach stosowanych także w przypadku umowy o pracę.
- Pracownik otrzymuje 80% wynagrodzenia w okresie niezdolności do pracy (maksymalnie 33 dni w ciągu roku kalendarzowego).
- W przypadku pracowników po 50 roku życia wynagrodzenie w okresie niezdolności do pracy jest wypłacane do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.
- Po przekroczeniu powyższych terminów pracownicy mają prawo do zasiłku chorobowego.
Praca tymczasowa umożliwia skorzystanie z 4 dni urlopu na żądanie osobom, które przepracowały co najmniej 6 miesięcy. W przypadku urlopu wypoczynkowego pracownik otrzymuje 2 dni urlopu za każdy miesiąc, w którym jest do dyspozycji pracodawcy, ale może go wykorzystać dopiero po przepracowaniu 6 miesięcy.
Praca stała wiąże się z dłuższym urlopem, zależnym od stażu pracy. Poniżej 10 lat pracy pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu. Powyżej 10 lat liczba dni urlopowych zwiększa się do 26.
Umowa o pracę tymczasową a kwestia wynagrodzenia
Jak wspomnieliśmy wcześniej, to agencja pracy zajmuje się wypłacaniem wynagrodzenia pracownikom tymczasowym, a także opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Wysokość wynagrodzenia jest obliczana na podstawie siatki płac obowiązującej w firmie pracodawcy-użytkownika.
Należy podkreślić, że wysokość wynagrodzenia dla pracownika sezonowego nie może być niższa od rocznego minimalnego wynagrodzenia ustalonego przez rząd.
Termin wypowiedzenia na umowie o pracę tymczasową
Umowa o pracę tymczasową także wiąże się z określonym okresem wypowiedzenia, chociaż znacznie krótszym niż przy umowie o pracę.
- Przy umowie zawartej na okres do 14 dni okres wypowiedzenia wynosi 3 dni.
- Przy umowie zawartej na okres powyżej 14 dni okres wypowiedzenia wynosi 8 dni.
Podsumowanie
Krótki czas wypowiedzenia jest jedną z zalet umowy o pracę tymczasową. Taka forma współpracy jest mniej wiążąca i daje większą swobodę pracownikowi, w odróżnieniu od umowy o pracę, gdzie wypowiedzenie trwa od 1 do 3 miesięcy.
Pozostałe wpisy:

Kiedy zmienić pracę? 8 symptomów, które warto przeanalizować
Rozważania nad zmianą pracy są naturalnym etapem rozwoju zawodowego. Być może właśnie mierzysz się z uczuciem frustracji lub rezygnacji, w związku ze swoim obecnym miejscem pracy. Zadania, które wykonujesz codziennie nie przynoszą Ci satysfakcji? Stres urasta do takich rozmiarów, że tracisz radość z życia? Warto rozpoznać oznaki wskazujące, że zmiana pracy może być właśnie tym, czego potrzebujesz, by odzyskać satysfakcję, motywację i poczucie spełnienia. Przeczytaj uważnie poniższe symptomy i zastanów się, czy któryś z nich nie dotyczy właśnie Ciebie.

Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie rekrutacyjnej?
Rozmowa o wynagrodzeniu może być dla wielu kandydatów bardzo stresującym momentem w procesie rekrutacyjnym. Obawa przed „zawyżeniem” lub „zaniżeniem” swoich oczekiwań, brak pewności co do realiów rynkowych czy lęk przed odrzuceniem sprawiają, że osoby ubiegające się o pracę nie wykorzystują w pełni potencjału negocjacji. Tymczasem umiejętność rozmowy o wynagrodzeniu jest niezwykle ważna nie tylko dla samej rekrutacji, ale również dla przyszłej pozycji zawodowej.

Rola Business Development Managera – kim jest i dlaczego jego praca ma kluczowe znaczenie?
Business Development Manager (BDM) to nie tylko stanowisko – to rola strategiczna, wymagająca wizji, kompetencji negocjacyjnych oraz zdolności do identyfikowania i wykorzystywania rynkowych szans. W firmach chcących aktywnie budować swoją przewagę konkurencyjną, BDM pełni funkcję pomostu pomiędzy strategią firmy a rzeczywistą ekspansją rynkową. Jego praca bezpośrednio wpływa na rozwój organizacji, zwiększanie przychodów i budowanie długoterminowej wartości. Dowiedz się, czym tak naprawdę zajmuje się Business Development Manager, na jakie zarobki może liczyć i jak odnieść sukces na tym stanowisku.
Social media: