Jak się definiuje nocne godziny pracy? Najważniejsze informacje

Praca w godzinach nocnych zmienia cykl snu i z tego powodu uznawana jest za bardziej uciążliwą od pracy za dnia. Dlatego też, pracownikom nocnym należy się dodatkowe wynagrodzenie. Kiedy mówimy o nocnych godzinach pracy i czy pracy w nocy można odmówić? Szczegóły znajdziesz w tekście poniżej.

W jakich porach są nocne godziny pracy?

Zasady pracy nocnej reguluje Kodeks pracy (a dokładniej art. 1517 § 1), z którego możemy wyczytać, że nocne godziny pracy to 8-godzinna zmiana między 21:00 a 7:00. Dlaczego rozgraniczenie dziennego i nocnego czasu pracy jest tak istotne? Głównie z powodu wynagrodzenia, które w przypadku pracy w nocy powinno być stosownie wyższe. Za godziny pracy w nocy, niebędące nadgodzinami, pracownik powinien otrzymać dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę.

Co ważne, pracodawca powinien ustalić, które godziny pracy stanowią porę nocną. Może to być na przykład 8-godzinna zmiana od 22:00 do 6:00. Informacja o tej kwestii powinna znaleźć się w regulaminie zakładu pracy, a jeśli taki dokument nie został sporządzony, pracodawca jest zobowiązany przekazać zatrudnionym informacje o nocnej porze pracy na piśmie.

Warto podkreślić, że nie tylko pracownicy, których cała zmiana przypada na nocne godziny pracy, są pracownikami nocnymi. Dotyczy to również osób, które wyrabiają większość godzin w trybie dziennym. Najprościej wyjaśnić to na przykładzie: jeśli w zakładzie pracy nocny czas pracy ustalono w godzinach 22:00-6:00, a popołudniowa zmiana przypada w godzinach 15:00-23:00, to za tę jedną godzinę przysługuje dodatek do wynagrodzenia.

wynagrodzenie-za-nocne-godziny-pracy

Czy są limity dotyczące pracy w godzinach nocnych?

Zatrudnionym przysługują dodatkowe prawa ze względu na nieco bardziej uciążliwy charakter pracy w godzinach nocnych. W związku z tym pracodawca musi przestrzegać kilku zasad, dzięki którym godziny pracy w nocy są mniej uciążliwe.

  • Pracownik nocny otrzymuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w godzinach nocnych.
  • Maksymalny czas pracy w nocy wynosi 8 godzin, jeżeli obowiązki wymagają szczególnego wysiłku umysłowego lub fizycznego (nie dotyczy osób zarządzających zakładem pracy oraz sytuacji awaryjnych, takich jak akcja ratownicza, czy usuwanie awarii).
  • Osoby młodociane, kobiety w ciąży oraz osoby z niepełnosprawnościami NIE mogą pracować w nocy.
  • Na wniosek pracownika pracodawca musi zgłosić zatrudnianie pracowników nocnych do inspekcji pracy.

Pracodawca, który zatrudnia na nocne godziny pracy i nie przestrzega wytycznych Kodeksu pracy, musi liczyć się z karą grzywny w wysokości od 1000 do nawet 30 000 zł. Co ciekawe, Kodeks pracy nie podaje limitu zmian nocnych. To oznacza, że pracownik może pracować w godzinach nocnych przez cały miesiąc. Równie istotny jest fakt, iż osoba zatrudniona nie może odmówić pracy w godzinach nocnych, chyba że spełnia warunki Kodeksu pracy — jest osobą małoletnią lub ma orzeczenie o niepełnosprawności. Pracy w nocy mogą odmówić także kobiety w ciąży.

Jaka jest stawka za nadgodziny na nocnej zmianie?

Nocne godziny pracy to konieczność w wielu zakładach pracy, na przykład w branży gastronomicznej czy transportowej. W niektórych firmach godziny pracy w nocy wykorzystuje się tylko sporadycznie (np. inwentaryzacja). Zdarza się również, że nocne godziny pracy wynikają nadgodzin. W takiej sytuacji warto pamiętać, że są one dodatkowo płatne.
Zasadniczo za nadgodziny wypracowane w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 100% stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę. Pracownik otrzymuje więc dodatek za pracę nocną i dodatek za nadgodziny. Trzeba jednak mieć na względzie, że w przypadku nadgodzin finansowa rekompensata to ostateczność — pracodawca w pierwszej kolejności będzie starał się „oddać” przepracowane nadgodziny w postaci czasu wolnego.

Podsumowanie

Nocne godziny pracy zaburzają rytm dobowy, dlatego Kodeks pracy przewiduje szczególne zasady ochrony pracowników nocnych. Istotnym czynnikiem jest również wyższe wynagrodzenie.

 

Pozostałe wpisy:

Kiedy zmienić pracę? 8 symptomów, które warto przeanalizować

Kiedy zmienić pracę? 8 symptomów, które warto przeanalizować

Rozważania nad zmianą pracy są naturalnym etapem rozwoju zawodowego. Być może właśnie mierzysz się z uczuciem frustracji lub rezygnacji, w związku ze swoim obecnym miejscem pracy. Zadania, które wykonujesz codziennie nie przynoszą Ci satysfakcji? Stres urasta do takich rozmiarów, że tracisz radość z życia? Warto rozpoznać oznaki wskazujące, że zmiana pracy może być właśnie tym, czego potrzebujesz, by odzyskać satysfakcję, motywację i poczucie spełnienia. Przeczytaj uważnie poniższe symptomy i zastanów się, czy któryś z nich nie dotyczy właśnie Ciebie.

Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie rekrutacyjnej?

Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie rekrutacyjnej?

Rozmowa o wynagrodzeniu może być dla wielu kandydatów bardzo stresującym momentem w procesie rekrutacyjnym. Obawa przed „zawyżeniem” lub „zaniżeniem” swoich oczekiwań, brak pewności co do realiów rynkowych czy lęk przed odrzuceniem sprawiają, że osoby ubiegające się o pracę nie wykorzystują w pełni potencjału negocjacji. Tymczasem umiejętność rozmowy o wynagrodzeniu jest niezwykle ważna nie tylko dla samej rekrutacji, ale również dla przyszłej pozycji zawodowej.

Rola Business Development Managera – kim jest i dlaczego jego praca ma kluczowe znaczenie?

Rola Business Development Managera – kim jest i dlaczego jego praca ma kluczowe znaczenie?

Business Development Manager (BDM) to nie tylko stanowisko – to rola strategiczna, wymagająca wizji, kompetencji negocjacyjnych oraz zdolności do identyfikowania i wykorzystywania rynkowych szans. W firmach chcących aktywnie budować swoją przewagę konkurencyjną, BDM pełni funkcję pomostu pomiędzy strategią firmy a rzeczywistą ekspansją rynkową. Jego praca bezpośrednio wpływa na rozwój organizacji, zwiększanie przychodów i budowanie długoterminowej wartości. Dowiedz się, czym tak naprawdę zajmuje się Business Development Manager, na jakie zarobki może liczyć i jak odnieść sukces na tym stanowisku.

Social media:

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.