Kiedy cudzoziemiec może legalnie pracować w Polsce?
Cudzoziemcy przebywający w Polsce na stałe lub czasowo tworzą szeroką bazę wykwalifikowanych pracowników. Przedsiębiorcy chętnie zatrudniają obcokrajowców spoza UE, gdyż stanowią oni skuteczne rozwiązanie coraz większych braków kadrowych w firmach. Warto pamiętać, że obowiązkiem pracodawcy jest sprawdzenie legalności pobytu zagranicznego pracownika. Wyjaśniamy, jakie warunki formalne należy spełnić, aby cudzoziemiec mógł legalnie pracować w Polsce.

Zatrudnianie obcokrajowców spoza UE
Zgodnie z polskim prawem mieszkańcy krajów Unii Europejskiej oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii nie muszą martwić się formalnościami zezwalającymi na pracę. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku pozostałych państw, w tym Ukrainy, skąd przybywa do Polski najwięcej pracowników zagranicznych.
Zatrudnianie cudzoziemców spoza stref członkowskich wymaga wypełnienia szeregu formalności.
- Pracownicy ze Wschodu sami troszczą się o dokumenty zezwalające na legalny pobyt w Polsce, ale obowiązkiem pracodawcy jest ich zweryfikowanie przed przyjęciem osoby do pracy.
- Jeśli obcokrajowiec nie ma zezwolenia jednolitego na pobyt i pracę, należy przystąpić do załatwienia zezwolenia na pracę. Pracodawca może uzyskać zezwolenie dla pracownika, wysyłając zawiadomienie do powiatowego urzędu pracy w ciągu 14 dni od momentu zatrudnienia cudzoziemca.
- Pozostałe formalności przy zatrudnianiu cudzoziemców są takie same jak u polskich obywateli. Konieczne jest więc sporządzenie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
Jakie dokumenty umożliwiają obcokrajowcom legalną pracę w Polsce?
Najistotniejszy punkt związany z kwestią zatrudniania obcokrajowców dotyczy legalności pobytu i możliwości podjęcia pracy. Normy dotyczące zatrudniania cudzoziemców pochodzą z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Cudzoziemiec może pracować w Polsce, gdy:
- ma odpowiednie dokumenty poświadczające legalny pobyt w Polsce z możliwością podjęcia pracy (zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, zezwolenie na pobyt stały, wizę Schengen typu C, wizę krajową typu D lub status uchodźcy),
- ma zezwolenie na pracę, które może uzyskać z pomocą pracodawcy lub samodzielnie w ramach zezwolenia jednolitego (art. 88 ustawy z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Ważne: Obywatele i mieszkańcy Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23.02.2022 r. mogą ubiegać się o status uchodźcy. Takie osoby są objęte ochroną czasową i posługują się zaświadczeniem z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Status uchodźcy zapewnia legalny pobyt w Polsce do 4 marca 2024 roku.
W przypadku zatrudniania obcokrajowców pracodawca może samodzielnie zadbać o kwestie formalne lub skorzystać z usług agencji. W takim przypadku to agencja pracy zajmuje się rekrutowaniem pracowników, a także dba o wszystkie formalności związane z zatrudnieniem. Dzięki temu pracodawca oszczędza czas, a także uwalnia się od odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w dokumentacji.
Dowiedz się więcej: Legalizacja zatrudnienia ARTTIME
Kiedy legalne zatrudnianie cudzoziemców nie jest możliwe?
Obcokrajowcy mogą przebywać w Polsce również na podstawie wizy turystycznej (symbol „01”) lub wizy uprawniającej do korzystania z czasowej ochrony (symbol „20”). Cudzoziemcy mogą również otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy na podstawie wizy z symbolem „21” wydawanej ze względów humanitarnych. Tego rodzaju dokumenty nie stanowią podstawy do podjęcia legalnego zatrudnienia w kraju.
Uzyskanie dokumentów umożliwiających legalny pobyt bywa czasochłonne, dlatego cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski z zamiarem pracy od razu starają się o odpowiednie zezwolenia. Polski pracodawca nie musi więc troszczyć się o skomplikowaną dokumentację. Warto również podkreślić, że cudzoziemiec może legalnie pracować w czasie oczekiwania na zezwolenie na pracę. Zatrudnianie obcokrajowców nie wiąże się więc z dodatkowymi kosztami, czy opóźnieniami z powodu formalności.
Podsumowanie
Monitorowanie legalności pobytu i wniosek o zezwolenie na pracę to jedyne dodatkowe obowiązki dla pracodawcy zatrudniającego pracowników ze Wschodu. Co istotne, obowiązki te w całości może przejąć agencja pracy.
Pozostałe wpisy:

Państwowa Inspekcja Pracy – czym się zajmuje, co kontroluje i jak przygotować organizację na jej wizytę?
Choć często kojarzona głównie z kontrolami i karami, pełni również funkcję edukacyjną i wspierającą. Dobrze przygotowana firma nie tylko nie musi obawiać się kontroli, ale może skorzystać z niej jako okazji do wzmocnienia standardów i poprawy organizacji pracy.

Efektywne zarządzanie zespołem pracowników ze Wschodu
Wielu menedżerów w Polsce mierzy się obecnie z wyzwaniem prowadzenia zespołów złożonych z pracowników pochodzących z krajów wschodnich. Nowe kultury, różne podejścia do obowiązków, nie zawsze tożsame z naszymi style komunikacji – to czynniki, które mogą generować trudności, ale jednocześnie stanowią cenne źródło wiedzy oraz rozwoju kompetencji liderskich.

Jakie są wymagania prawne dotyczące zatrudniania pracowników z Gruzji?
Zatrudnianie pracowników z Gruzji cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem – szczególnie w branżach takich jak produkcja, logistyka, budownictwo czy rolnictwo. Obywatele Gruzji mogą podejmować w Polsce legalną pracę, jednak procedura ich zatrudnienia wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych i prawnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinni znać pracodawcy planujący zatrudnić obywatela Gruzji.
Social media: