Korzyści z wdrożenia usługi pracy tymczasowej dla pracodawcy
Praca tymczasowa z perspektywy pracodawcy kojarzy się z mniej zaangażowanymi pracownikami i niższą efektywnością zatrudnionego zespołu. Praktyka pokazuje jednak, że praca tymczasowa to szereg korzyści dla firmy i skuteczne remedium na okresowe lub narastające braki kadrowe.

Czym się charakteryzuje praca tymczasowa?
Praca tymczasowa z perspektywy pracodawcy oznacza współpracę z agencją pracy tymczasowej, która zajmuje się rekrutowaniem pracowników. Zadaniem pracodawcy użytkownika jest ustalenie warunków pracy (wysokość wynagrodzenia, czas pracy, miejsce, obowiązki), a resztą zajmuje się agencja, która zatrudnia pracowników i deleguje ich do pracy w danej firmie. Praca tymczasowa ma charakter sezonowy, doraźny lub krótkoterminowy. Pracownik tymczasowy może być również zastępstwem dla pracownika stałego, czasowo nieobecnego w pracy.
Warto podkreślić, że zatrudnianie pracowników tymczasowych nie zawsze jest możliwe. Dzieje się tak, gdy:
● praca jest szczególnie niebezpieczna,
● pracodawca poszukuje zastępstwa dla stałych pracowników uczestniczących w strajku.
O rodzajach pracy szczególnie niebezpiecznej mówi Kodeks pracy, który wymienia między innymi pracę na wysokości i z użyciem materiałów niebezpiecznych.
Pośrednictwo pracy tymczasowej — nie musisz martwić się o formalności
Współpraca z agencją pracy tymczasowej oznacza brak zmartwień związanych z formalnościami zarządzaniem kadrą pracowniczą. Agencja pracy w ramach umowy z firmą całkowicie przejmuje obowiązki:
- rekrutowania i legalnego zatrudniania pracowników tymczasowych,
- opłacania składek zdrowotnych i składek na ubezpieczenie społeczne,
- wypłacania wynagrodzenia pracownikom tymczasowym,
- udzielania urlopów pracownikom zatrudnionym tymczasowo,
- motywowania, zarządzania pracownikami, organizowania ich pracy.
Obowiązkiem pracodawcy użytkownika jest jedynie wdrożenie pracowników tymczasowych w zadania realizowane w miejscu zatrudnienia. Tymczasem to agencja troszczy się o obecność określonej liczby pracowników i formalności związane z ich zatrudnianiem.
Warto wspomnieć, że dużą popularnością cieszy się również praca tymczasowa dla cudzoziemców. Zatrudnianie obcokrajowców daje dostęp do większej bazy pracowników, a formalnościami i tak zajmuje się agencja pracy tymczasowej.
Korzyści dla pracodawcy wynikające z pracy tymczasowej
Pośrednictwo pracy tymczasowej pozwala na lepsze dostosowanie liczby pracowników do faktycznych potrzeb firmy. W wielu branżach wyróżnia się okresy wzmożonej pracy i okresy przestoju, które wiążą się z koniecznością utrzymywania dodatkowych pracowników lub zwalniania ich. Współpraca z agencją pracy tymczasowej niweluje problem zbyt dużej lub zbyt małej liczby pracowników. Dodatkowo:
● współpraca z agencją pozwala pracodawcy zaoszczędzić czas,
● zatrudnianie pracowników tymczasowych jest mniej zobowiązujące dla pracodawcy,
● pośrednictwo pracy tymczasowej oznacza dostęp do dużej bazy pracowników,
● całość rozliczeń pracowników tymczasowych obsługiwana jest fakturą kosztową,
● agencja pracy rozwiązuje problem z brakami kadrowymi,
● pracodawca ma mniej obowiązków,
● firma z pracownikami tymczasowymi lepiej dostosowuje się do zmian rynkowych.
Podsumowanie
Zatrudnienie tymczasowe pozwala na łatwy dostęp do pracowników w momencie, gdy naprawdę są oni potrzebni. Wdrożenie usługi pracy tymczasowej pozwala więc na większą elastyczność zatrudnienia i szybkie dostosowanie się do zmian rynkowych. Omawiane rozwiązanie umożliwia także zachowanie mniejszej bazy stałych pracowników, co ogranicza koszty prowadzenia działalności.
Pozostałe wpisy:

Państwowa Inspekcja Pracy – czym się zajmuje, co kontroluje i jak przygotować organizację na jej wizytę?
Choć często kojarzona głównie z kontrolami i karami, pełni również funkcję edukacyjną i wspierającą. Dobrze przygotowana firma nie tylko nie musi obawiać się kontroli, ale może skorzystać z niej jako okazji do wzmocnienia standardów i poprawy organizacji pracy.

Efektywne zarządzanie zespołem pracowników ze Wschodu
Wielu menedżerów w Polsce mierzy się obecnie z wyzwaniem prowadzenia zespołów złożonych z pracowników pochodzących z krajów wschodnich. Nowe kultury, różne podejścia do obowiązków, nie zawsze tożsame z naszymi style komunikacji – to czynniki, które mogą generować trudności, ale jednocześnie stanowią cenne źródło wiedzy oraz rozwoju kompetencji liderskich.

Jakie są wymagania prawne dotyczące zatrudniania pracowników z Gruzji?
Zatrudnianie pracowników z Gruzji cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem – szczególnie w branżach takich jak produkcja, logistyka, budownictwo czy rolnictwo. Obywatele Gruzji mogą podejmować w Polsce legalną pracę, jednak procedura ich zatrudnienia wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych i prawnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinni znać pracodawcy planujący zatrudnić obywatela Gruzji.
Social media: