Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. opisuje wyjątki, które zwalniają obcokrajowców z ubiegania się o zezwolenie na pracę celem legalizacji zatrudnienia w Polsce. Dowiedz się, kiedy zezwolenie na pracę dla obcokrajowców nie jest potrzebne.

Jak wygląda legalizacja zatrudnienia obcokrajowców w Polsce?

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a konkretniej art. 87 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia, cudzoziemcy spoza krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii mogą podejmować pracę w Polsce na podstawie:  

  • statusu uchodźcy,
  • zezwolenia na pobyt stały,
  • zezwolenia na pobyt czasowy
  • zgody na pobyt ze względów humanitarnych,
  • ochrony czasowej,
  • zgody na pobyt tolerowany,
  • udzielonej ochrony uzupełniającej,
  • 108 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach,
  • zaświadczenia wydanego na podstawie art. 35 ust. 1 Ustawy z dnia 13 czerwca 2003 roku o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP.

Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce legalnie, posługuje się kartą pobytu lub wizą. Obowiązkiem pracodawcy jest sprawdzenie, czy dokumenty pobytowe są ważne i uprawniają do pracy w Polsce. Krokiem niezbędnym do legalizacji zatrudnienia jest także zezwolenie na pracę, jednak w określonych przypadkach nie jest ono konieczne.

Kiedy zezwolenie na pracę dla obcokrajowców w Polsce nie jest wymagane?

O wyjątkach pozwalających na podejmowanie pracy na terytorium RP bez zezwolenia na pracę traktuje art. 87 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia. Zgodnie z przepisami zezwolenie na pracę dla obcokrajowca nie jest wymagane, gdy cudzoziemiec:

  • posiada Kartę Polaka,
  • studiuje stacjonarnie lub kształci się doktorsko na terenie RP,
  • prowadzi badania naukowe na terenie RP,
  • jest małżonkiem obywatela RP,
  • posiada zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium RP udzielone na podstawie art. 159 ust. 1 lub art. 161b ust. 1 ustawy o cudzoziemcach,
  • przebywa w Polsce na podstawie art. 108 ust. 1 pkt 2 lub art. 206 ust. 1 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach,
  • umowy międzynarodowe lub odrębne przepisy dopuszczają wykonywanie pracy bez konieczności posiadania zezwolenia.

Zezwolenie na pracę dla obcokrajowca nie jest wymagane także w przypadku zstępnych członków rodziny cudzoziemców uprawnionych do wykonywania pracy na terytorium RP bez zezwolenia.

Powyższe informacje stanowią ogólny zarys tego, jak wygląda legalizacja zatrudnienia obcokrajowców spoza UE, EOG i Szwajcarii. Jeśli nie możesz lub nie chcesz troszczyć się o formalności związane z zatrudnianiem obcokrajowców, niezawodnym wsparciem może okazać się agencja pracy dla obcokrajowców.

zezwolenie-na-prace-obcokrajowcow

Agencja pracy dla obcokrajowców ARTTIME

Dostęp do szerokiej bazy kandydatów zza granicy to szansa na rozwój firmy i rozwiązanie problemu braków kadrowych. Agencja pracy dla obcokrajowców ARTTIME od lat zajmuje się zatrudnianiem obcokrajowców. W zakres naszych obowiązków wchodzi również legalizacja zatrudnienia oraz obsługa kadrowo-płacowa. Jesteśmy na bieżąco z przepisami, dzięki czemu zapewniamy bezpieczną współpracę spełniającą wszystkie normy zatrudnienia na terenie RP.

Dzięki współpracy z agencją nie będziesz troszczyć się o formalności związane z zatrudnianiem cudzoziemców i zaoszczędzisz czas, który wykorzystasz na cele niezwiązane z rekrutacją pracowników. Skorzystaj z naszego doświadczenia, by bezpiecznie rozwijać swój biznes.

Pozostałe wpisy:

Efektywne zarządzanie zespołem pracowników ze Wschodu

Efektywne zarządzanie zespołem pracowników ze Wschodu

Wielu menedżerów w Polsce mierzy się obecnie z wyzwaniem prowadzenia zespołów złożonych z pracowników pochodzących z krajów wschodnich. Nowe kultury, różne podejścia do obowiązków, nie zawsze tożsame z naszymi style komunikacji – to czynniki, które mogą generować trudności, ale jednocześnie stanowią cenne źródło wiedzy oraz rozwoju kompetencji liderskich.

Jakie są wymagania prawne dotyczące zatrudniania pracowników z Gruzji?

Jakie są wymagania prawne dotyczące zatrudniania pracowników z Gruzji?

Zatrudnianie pracowników z Gruzji cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem – szczególnie w branżach takich jak produkcja, logistyka, budownictwo czy rolnictwo. Obywatele Gruzji mogą podejmować w Polsce legalną pracę, jednak procedura ich zatrudnienia wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych i prawnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinni znać pracodawcy planujący zatrudnić obywatela Gruzji.

Social media:

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.