Na co uważać zatrudniając cudzoziemców?
Cudzoziemcy są obecnie ogromnym wsparciem rynku pracy w Polsce. Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie obcokrajowców, rozwiązując tym samym problem okresowych lub narastających braków kadrowych w firmie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy współpracy z obcokrajowcami.
Dokumenty umożliwiające legalny pobyt i pracę cudzoziemca w Polsce
Decydując się na zatrudnienie obcokrajowców, należy zwrócić uwagę na dokument zezwalający na legalny pobyt i pracę cudzoziemca w Polsce. Do dokumentów zezwalających na legalny pobyt i pracę należą:
- wiza Schengen,
- wiza krajowa,
- paszport biometryczny umożliwiający ruch bezwizowy (obowiązuje tylko dla niektórych państw),
- zezwolenie na pobyt czasowy.
Przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z polskim prawem pracodawca jest zobowiązany do sprawdzenia legalności pobytu cudzoziemca, z którym chce nawiązać współpracę.
Zezwolenie na pracę pozwalające na legalne zatrudnienie cudzoziemców
Drugim istotnym punktem umożliwiającym legalne zatrudnienie obcokrajowców jest zezwolenie na pracę, regulowane ustawą z dnia 12 grudnia 2013 (Ustawa o cudzoziemcach). Posiadanie tego dokumentu jest konieczne w przypadku pracowników zagranicznych spoza obszaru Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Dostępne są trzy opcje zezwoleń.
- Zezwolenie na pracę typu A, B, C, D, E, S.
- Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (dotyczy obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy).
- Zezwolenie jednolite umożliwiające pobyt i pracę na terenie RP.
Zgodnie z przepisami obcokrajowiec może ubiegać się o jednolite zezwolenie na pobyt i pracę, a wtedy nie jest konieczne wyrabianie dodatkowego dokumentu. Ta opcja wydaje się najwygodniejsza, jednak obcokrajowiec musi spełnić szereg określonych warunków, by takie zezwolenie otrzymać.
W związku z powyższym zatrudnienie cudzoziemców najczęściej wiąże się z wyrabianiem osobnego zezwolenia na pracę. Pozyskaniem dokumentu zajmuje się pracodawca, który składa wniosek w urzędzie wojewódzkim właściwym dla siedziby firmy na 30 dni przed planowanym terminem zatrudnienia.
To zadanie może też zlecić agencji pracy, zajmującej się nie tylko leasingiem pracowników, obsługą kadrowo-płacową, ale również legalizacją zatrudnienia cudzoziemców.
W przypadku pracy dla cudzoziemców z 5 państw, między innymi Białorusi i Ukrainy, obowiązuje procedura uproszczona. Dzięki niej pracodawca nie musi składać wniosku o zezwolenie na pracę. Zamiast tego wysyła zawiadomienie do urzędu w ciągu 14 dni od zatrudnienia cudzoziemca.
Warunki zatrudnienia
Bardzo istotne jest, aby treść wniosku o zezwolenie na pracę była zgodna ze stanem faktycznym. Pracodawca jest zobowiązany podać w zgłoszeniu następujące informacje:
- nazwę zawodu wykonywanego przez obcokrajowca,
- miejsce pracy,
- datę rozpoczęcia i okres wykonywanej pracy,
- rodzaj umowy zawartej z cudzoziemcem,
- wysokość wynagrodzenia.
Każda zmiana warunków zatrudnienia, poza zmianą umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę, wymaga wydania nowego zezwolenia na pracę.
Warto również podkreślić, że zgodnie z art. 88h ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, obcokrajowiec musi otrzymać tłumaczenie zawartej umowy. Jeśli zatrudniony posługuje się językiem polskim, warto poprosić go o pisemne oświadczenie, że treść umowy jest dla niego w pełni zrozumiała.
Podatki i ZUS
Legalna praca dla cudzoziemców to nie tylko zezwolenie na pracę i pobyt w Polsce. P ozostałe formalności nie różnią się od tych, które stosuje się przy zatrudnianiu obywateli naszego kraju. Warto zatem podkreślić, że cudzoziemiec zatrudniony bez pisemnej umowy, nie będzie zatrudniony legalnie.
Zgodnie z rodzajem zawartej umowy pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy, związane między innymi z wysokością wynagrodzenia, wymiarem czasu pracy i urlopami. Umowa zobowiązuje również do odprowadzania podatków i opłacania składek ZUS, a także odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne (nie dotyczy umowy o dzieło).
Podsumowanie
Zatrudnienie obcokrajowców przynosi wiele korzyści firmie i wbrew pozorom nie wymaga wielu dodatkowych formalności. Istotne jest jednak dbanie o terminy ważności wydanych dokumentów, będących podstawą do legalnego pobytu i pracy na terenie RP. Pomocą w tym zakresie może okazać się agencja pracy zajmująca się zatrudnianiem cudzoziemców. Przedsiębiorca płaci prowizję, a agencja zajmuje się rekrutowaniem i legalnym zatrudnianiem pracowników.
Pozostałe wpisy:
Trendy na rynku pracy w 2025 roku – na co powinni przygotować się liderzy?
Rok 2025 zapowiada się jako czas intensywnych przemian na rynku pracy, co stawia przed liderami nowe wyzwania i ogromne możliwości. Świat, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, wymaga od CEO i managerów elastyczności, odwagi i zdolności przewidywania. W tym artykule przedstawimy trendy, które będą miały niebagatelny wpływ na rynek pracy w 2025 roku oraz strategiami, jak liderzy mogą się do nich przygotować.
Spadek efektywności pracownika pracującego w trybie zdalnym. Co robić?
Praca zdalna, która jeszcze niedawno była postrzegana jako przywilej i narzędzie zwiększające elastyczność, dziś stała się codziennością w wielu organizacjach. Jednak wraz z jej popularyzacją pojawiły się wyzwania, które zaczęły wpływać na efektywność pracowników. Dlaczego tak się dzieje? Jak zarządzać rozproszonym zespołem, aby osiągać najlepsze wyniki? Spójrzmy na ten temat z perspektywy lidera, który chce wspierać swój zespół w osiąganiu pełnego potencjału.
Co daje badanie satysfakcji pracowników i jak go przeprowadzić?
Badanie satysfakcji pracowników to nie tylko narzędzie do zbierania danych, ale także klucz do zrozumienia, jak poprawić atmosferę pracy, produktywność i retencję talentów. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom płynącym z takich badań oraz najlepszym praktykom ich przeprowadzania.
Social media: