Na czym polegają obowiązki pracownika magazynu?

Praca na magazynie ma dla zatrudnionych wiele plusów, a dynamiczny rozwój branży logistycznej sprawia, że ofert na rynku pracy nie brakuje. Kandydat na stanowisko magazyniera powinien cechować się między innymi sumiennością i dobrą kondycją fizyczną. Podpowiadamy, jakie są obowiązki pracownika magazynu i jakie wymagania należy spełnić, by otrzymać pracę na tym stanowisku.

Codzienne obowiązki pracowników magazynu

Praca na magazynie oznacza szereg obowiązków, które mogą różnić się w zależności od miejsca pracy. Większość zadań związanych z pracą na magazynie będzie można jednak ująć na wspólnej liście. Do codziennych obowiązków pracownika magazynu możemy zaliczyć:

● przyjmowanie dostaw,
● sortowanie towaru,
● kompletowanie, pakowanie i wysyłanie zamówień
● planowanie wykorzystania przestrzeni magazynowej
● oznaczanie kartonów i metkowanie produktów
● obsługa urządzeń magazynowych,
● kontrola stanów magazynowych,
● dbanie o porządek w miejscu pracy.

Praca na magazynie jest w pewnym stopniu powtarzalna i w dużym skrócie polega na przyjmowaniu dostaw, sortowaniu towaru, a następnie zbieraniu zamówień i przygotowywaniu paczek do wysyłki. W zależności od rodzaju produktów przechowywanych na magazynie, praca może wymagać większej lub mniejszej siły fizycznej. Istotnym elementem codzienności magazyniera jest również sprawdzanie zgodności dostaw z fakturami oraz systematyczne inwentaryzacje stanów magazynowych. Należy również wspomnieć, że pracownik magazynu musi wykonywać swoje obowiązki zgodnie z przepisami BHP.

Praca na magazynie: jakie są wymagania wobec kandydatów?

Pracownik magazynu powinien być osobą uczciwą, odpowiedzialną, rzetelną i sumienną. Znaczenie mają również umiejętności pracy w grupie. Dzięki temu pracownicy magazynowi dobrze radzą sobie z obowiązkami, a praca zespołu jest spójna, płynna i bezkonfliktowa. Pracodawcy oczekują zazwyczaj:

● zaangażowania i uczciwości,
● komunikatywności,
● punktualności,
● wykształcenia średniego lub zawodowego,
● czasem wymagana jest znajomości języka angielskiego,
● umiejętności obsługi pakietu MC Office.

Niektóre oferty pracy w magazynie są kierowane wyłącznie do mężczyzn posiadających uprawnienia do obsługi wózków widłowych. Dotyczy to stanowisk wymagających dźwigania i przenoszenia szczególnie ciężkich towarów. W wielu zakładach pracy zatrudnienie znajdą również kobiety oraz osoby bez dodatkowych umiejętności w postaci prawa jazdy i uprawnień na prowadzenie wózków widłowych.

praca-na-magazynie-wymagania

Ile zarabia pracownik magazynowy?

Wysokość pensji osób zatrudnionych w magazynie zależy od kilku czynników: doświadczenia, zakresu obowiązków, danej firmy, jej lokalizacji.
Według danych statystycznych (ze stycznia 2023 r) co drugi pracownik magazynowy otrzymuje pensję od 3 940 PLN do 5 150 PLN. 25% gorzej wynagradzanych magazynierów zarabia poniżej 3 940 PLN brutto. Na zarobki powyżej 5 150 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych pracowników magazynowych.

Jak przygotować się do pracy na magazynie?

Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B oraz uprawnienia na wózki widłowe mają większe szanse na znalezienie zatrudnienia w dobrej firmie. Nie wszystkie ogłoszenia o pracę na magazynie mają powyższe wymagania, ale bez wątpienia są to przydatne umiejętności, które zwiększają szanse na zatrudnienie.
Brak doświadczenia nie odbiera możliwości znalezienia pracy magazynowej. Ważne jest, by być przygotowanym na intensywną pracę fizyczną oraz konieczność rzetelnego sprawdzania dostaw i faktur. Magazynier musi również dbać o frekwencję — praca magazynowa wymaga pewnej elastyczności i dyspozycyjności, gdyż odbywa się w systemie zmianowym.

Co istotne, praca na magazynie daje perspektywy awansu, na przykład na stanowiska kierownicze. W tym celu warto rozwijać swoje umiejętności logistyczne poprzez odpowiednie studia lub szkolenia. Większe umiejętności i doświadczenie oznaczają lepszą pensję i korzystniejsze warunki zatrudnienia.

Praca na magazynie składa się z powtarzalnych i stosunkowo prostych obowiązków. Magazynier poszukiwany przez pracodawców to osoba uczciwa, odpowiedzialna i rzetelna, z dobrą kondycją fizyczną.

Pozostałe wpisy:

Kiedy zmienić pracę? 8 symptomów, które warto przeanalizować

Kiedy zmienić pracę? 8 symptomów, które warto przeanalizować

Rozważania nad zmianą pracy są naturalnym etapem rozwoju zawodowego. Być może właśnie mierzysz się z uczuciem frustracji lub rezygnacji, w związku ze swoim obecnym miejscem pracy. Zadania, które wykonujesz codziennie nie przynoszą Ci satysfakcji? Stres urasta do takich rozmiarów, że tracisz radość z życia? Warto rozpoznać oznaki wskazujące, że zmiana pracy może być właśnie tym, czego potrzebujesz, by odzyskać satysfakcję, motywację i poczucie spełnienia. Przeczytaj uważnie poniższe symptomy i zastanów się, czy któryś z nich nie dotyczy właśnie Ciebie.

Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie rekrutacyjnej?

Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie rekrutacyjnej?

Rozmowa o wynagrodzeniu może być dla wielu kandydatów bardzo stresującym momentem w procesie rekrutacyjnym. Obawa przed „zawyżeniem” lub „zaniżeniem” swoich oczekiwań, brak pewności co do realiów rynkowych czy lęk przed odrzuceniem sprawiają, że osoby ubiegające się o pracę nie wykorzystują w pełni potencjału negocjacji. Tymczasem umiejętność rozmowy o wynagrodzeniu jest niezwykle ważna nie tylko dla samej rekrutacji, ale również dla przyszłej pozycji zawodowej.

Rola Business Development Managera – kim jest i dlaczego jego praca ma kluczowe znaczenie?

Rola Business Development Managera – kim jest i dlaczego jego praca ma kluczowe znaczenie?

Business Development Manager (BDM) to nie tylko stanowisko – to rola strategiczna, wymagająca wizji, kompetencji negocjacyjnych oraz zdolności do identyfikowania i wykorzystywania rynkowych szans. W firmach chcących aktywnie budować swoją przewagę konkurencyjną, BDM pełni funkcję pomostu pomiędzy strategią firmy a rzeczywistą ekspansją rynkową. Jego praca bezpośrednio wpływa na rozwój organizacji, zwiększanie przychodów i budowanie długoterminowej wartości. Dowiedz się, czym tak naprawdę zajmuje się Business Development Manager, na jakie zarobki może liczyć i jak odnieść sukces na tym stanowisku.

Social media:

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.