Obowiązki pracodawcy, który zatrudnia cudzoziemców

Cudzoziemcy ubiegający się o zatrudnienie w Polsce posługują się zezwoleniem na pracę, które zawiera między innymi informacje o wynagrodzeniu, umowie i warunkach pracy. Pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania powyższych zapisów, a także do zapewniania obcokrajowcowi odpowiednich warunków pracy, zgodnych z polskim prawem. Wyjaśniamy, na co dokładnie należy zwrócić uwagę przy zatrudnianiu cudzoziemca.

Legalne zatrudnienie i umowa dla obcokrajowca

Pracodawca pomaga obcokrajowcowi w otrzymaniu zezwolenia na pracę, na którego podstawie cudzoziemiec spoza obszaru UE może legalnie pracować w Polsce. W tym celu należy złożyć wniosek online lub stacjonarnie w urzędzie pracy. Niektóre osoby są ustawowo zwolnione z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, co dotyczy na przykład uchodźców oraz obcokrajowców z zezwoleniem na pobyt stały.
Do istotnych obowiązków pracodawcy należy:

1. Sprawdzenie, czy cudzoziemiec przebywa w Polsce legalnie i czy posiada odpowiednie dokumenty umożliwiające legalną pracę.

2. Następnie należy upewnić się, że z tytułem pobytowym cudzoziemca może wiązać się uprawnienie do podejmowania pracy na terytorium RP (dokumenty takie jak wiza turystyczna czy tranzytowa nie są odpowiednie do podejmowania pracy na terytorium RP).

3. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy z obcokrajowcem, która może mieć formę umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Ważne, by pamiętać, że obowiązki wobec pracownika różnią się w zależności od podpisanej umowy.

  • Umowa o pracę — konieczne przestrzeganie wymiaru czasu pracy, płatny urlop, minimalne wynagrodzenie, bezpieczne warunki pracy, ochrona pracownic w ciąży.
  • Umowa zlecenie — minimalne wynagrodzenie, bezpieczne warunki pracy.
  • Umowa o dzieło — brak regulacji dotyczących wynagrodzenia, bezpieczne warunki pracy.

Zgodnie z polskim prawem pracodawca zatrudniający obcokrajowca na podstawie umowy o pracę musi przestrzegać zapisów dotyczących wysokości wynagrodzenia, nadgodzin, przerw w pracy, urlopów itp. Lista obowiązków jest krótsza w przypadku umowy zlecenie i umowy o dzieło. Pracodawcy chętnie decydują się na umowy cywilnoprawne, gdyż oznacza to mniej formalności i korzystniejsze opodatkowanie. Należy przy tym pamiętać, że umowę należy sporządzić na piśmie, a jej warunki powinny być zgodne z informacjami zawartymi w zezwoleniu na pracę.

zatrudnienie-cudzoziemcow-obowiazki-pracodawcy

Warunki pracy zgodne z polskim prawem

Zezwolenie na pracę wydawane jest na czas określony. Obcokrajowiec maksymalnie po 3 latach musi uzyskać nowe pozwolenie, w przeciwnym razie staje się osobą pracującą w Polsce nielegalnie. Zatrudnieni zazwyczaj dbają o aktualność dokumentów, ale bieżące monitorowanie legalności zatrudnienia jest jednym z obowiązków pracodawcy.
Legalnie zatrudniony pracownik jest chroniony polskim prawem. Zgodnie z obowiązującymi w kraju przepisami, pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy, czyli m.in.:

● informowanie pracowników o warunkach zatrudnienia,
● odpowiednią organizację pracy,
● zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,
● przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi,
● terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzeń,
● opłacanie składek i podatków.

Równe traktowanie pracowników

Kodeks pracy reguluje obowiązki pracodawcy także w zakresie traktowania pracowników. Równe traktowanie zatrudnionych i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na narodowość, wiek, płeć, rasę, czy religię to zasady równie ważne, co terminowe wypłacanie wynagrodzeń i dbanie o legalność zatrudnienia.

Zatrudnianie cudzoziemców wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiednich dokumentów zezwalających na legalną pracę obcokrajowca w Polsce. Poza tym obowiązki pracodawcy wobec pracowników krajowych i zagranicznych są takie same.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców lub szukasz partnera HR, który przejmie od Ciebie odpowiedzialność w tym obszarze – skontaktuj się z nami!

Pozostałe wpisy:

Skuteczny onboarding krok po kroku

Skuteczny onboarding krok po kroku

Wdrażanie nowych pracowników to jeden z najważniejszych procesów w każdej organizacji. To właśnie onboarding decyduje o tym, jak szybko i efektywnie nowy członek zespołu zacznie realizować swoje zadania, a także o jego zaangażowaniu i lojalności wobec firmy. Niestety, wiele organizacji nadal traktuje onboarding jako formalność, ograniczając go do przekazania niezbędnych dokumentów i pokazania biura. Tymczasem skuteczny onboarding to klucz do sukcesu – zarówno nowego pracownika, jak i całej organizacji.

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Dlaczego kandydaci nie przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną?

Mimo odpowiednio zaplanowanych działań, zdarza się, że kandydaci nie pojawiają się na umówionych rozmowach kwalifikacyjnych. Część z nich nawet nie informuje rekrutera o swojej rezygnacji. To sytuacja frustrująca, szczególnie w kontekście czasu i zasobów, które firma poświęciła na wyselekcjonowanie kandydatów, umówienie i przygotowanie spotkania. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne wskazówki.

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Jak zbudować zespół sprzedaży z efektem synergii

Stoisz przed wyzwaniem zbudowania lub rozszerzenia zespołu handlowców? Zastanawiasz się, co zrobić, aby ich wyniki były jak najwyższe i jednocześnie osiągane bez niezdrowej, spalającej rywalizacji? Efektywność sales teamu ma źródło nie tylko w indywidualnych talentach, ale przede wszystkim w zdolności do współpracy, wspólnego rozwiązywania problemów i realizowania celów w sposób, który daje więcej niż suma indywidualnych możliwości sprzedawców.

Social media: