Skuteczne CV dla obcokrajowca ubiegającego się o pracę w Polsce

Dobrze napisane Curriculum Vitae (CV) to połowa sukcesu podczas starań o pracę. Sporządzanie życiorysu powinno być zgodne z kilkoma ogólnie przyjętymi zasadami. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać skuteczne CV dla obcokrajowca ubiegającego się o pracę w Polsce.

Jak napisać dobre CV? O tym musisz pamiętać

Ubiegając się o pracę w Polsce najlepiej sporządzić życiorys, który zmieści się na jednej stronie, dzięki czemu wszystkie najistotniejsze informacje (doświadczenie zawodowe, umiejętności i dane kontaktowe) będą odpowiednio wyeksponowane.

  • CV powinno być pisane pod kątem pracy, w której chcemy znaleźć zatrudnienie.
  • Zdobyte doświadczenie i posiadane umiejętności warto przefiltrować i wybrać tylko te treści, które będą miały znaczenie na danym stanowisku. W ten sposób łatwiej będzie stworzyć krótkie, rzetelne i zatrzymujące wzrok CV.

Popularne wzory CV dostępne w sieci mogą być istotną pomocą przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, jednak należy pamiętać, iż życiorys powinien być dostosowany do wymagań pracodawcy, stawianych w konkretnym ogłoszeniu o pracę. Zanim przystąpisz do sporządzania swojego CV, odpowiedz sobie na pytanie:

  • Jakie fakty przekonają pracodawcę, by to właśnie mnie wybrał spośród innych kandydatów?
  • Jakie kompetencje szczególnie ceni sobie firma, do której aplikuje?
  • Na jakie aspekty sposobu pracy firma kładzie nacisk?

Jakie informacje powinny znaleźć się w CV?

Pracodawca z reguły poświęca kilka sekund na wstępne przejrzenie każdego zgłoszenia. Tylko te życiorysy, które przyciągną uwagę, mają szansę na dłuższą analizę. W związku z tym CV powinno przykuwać uwagę (na przykład nienaganną estetyką), a jednocześnie precyzyjnie odpowiadać na oczekiwania stawiane w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

Co jeszcze powinno zawierać dobre CV dla polskiego pracodawcy?

Zdjęcie,
● Dane personalne (imię, nazwisko, data urodzenia — opcjonalnie),
● Dane kontaktowe (telefon, adres e-mail),
● Doświadczenie zawodowe (lista prac od najnowszej do najdawniejszej),
● Informacje o wykształceniu,
● Informacje dodatkowe (kursy, szkolenia, umiejętności, kwalifikacje),
● Umiejętności (kompetencje twarde i miękkie),
● Klauzula RODO.

Czego NIE powinno zawierać dobre CV?

Błędów. W CV nie ma miejsca na błędy ortograficzne lub stylistyczne. Przed wysłaniem dokumentu sprawdź ortografię.
Fałszywych informacji. Nie kłam na temat doświadczenia zawodowego, wykształcenia, umiejętności i cech charakteru. Nie podawaj żadnych nieprawdziwych informacji w CV.
Frazesów i ogólników. Opisując swoje doświadczenie zawodowe używaj konkretów i liczb, które najlepiej pokażą, na czym polegała Twoja praca. Do sekcji z umiejętnościami wybierz tylko te, które odpowiadają wymaganiom stanowiska.
Tekstu nieuporządkowanego w akapity. CV bez sformatowanego tekstu nie wygląda dobrze. Zadbaj o nagłówki, wypunktowania i odpowiednią czcionkę, ale nie przesadzaj z ilością graficznych ozdobników.

skuteczne-cv-dla-obcokrajowca

Jak wygląda profesjonalne CV?

Profesjonalne i skuteczne CV dla polskiego pracodawcy jest zwięzłe, czytelne i pozwala na szybkie przyswojenie najistotniejszych informacji na temat potencjalnego pracownika, nie musi zawierać personalizowanej oprawy graficznej, choć może być ona ciekawym akcentem.
Zadbaj o to, by podkreślić swoje mocne strony (np. poprzez opisanie w liczbach swoich dotychczasowych osiągnięć) i odpowiednio wyeksponować dane umożliwiające szybki kontakt. Nie podawaj wymyślonych faktów i nie kłam na temat posiadanych umiejętności i cech. Podkreśl swoją chęć rozwoju i dyspozycyjność – zmotywowany, słowny i solidny pracownik jest dla każdego pracodawcy bardzo cenny.

Niektóre branże, na przykład związane z grafiką komputerową, dają większe pole do popisu i skłaniają do tworzenia niestandardowych zgłoszeń, np. w formie infografiki. Klasyczne, schludne CV to jednak najbezpieczniejsze rozwiązanie, które także ma szansę się wyróżnić. Pamiętaj, że CV to Twoja wizytówka, która nie musi mówić o Tobie wszystkiego, ale powinna zawierać fakty pokazujące potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą, które doskonale poradzi sobie z zadaniami na danym stanowisku.

Chcesz zdobyć pracę w Polsce, ale nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się z nami! Przeprowadzimy Cię przez etap rekrutacji, aż po wdrożenie do nowej pracy.

Pozostałe wpisy:

Kiedy zmienić pracę? 8 symptomów, które warto przeanalizować

Kiedy zmienić pracę? 8 symptomów, które warto przeanalizować

Rozważania nad zmianą pracy są naturalnym etapem rozwoju zawodowego. Być może właśnie mierzysz się z uczuciem frustracji lub rezygnacji, w związku ze swoim obecnym miejscem pracy. Zadania, które wykonujesz codziennie nie przynoszą Ci satysfakcji? Stres urasta do takich rozmiarów, że tracisz radość z życia? Warto rozpoznać oznaki wskazujące, że zmiana pracy może być właśnie tym, czego potrzebujesz, by odzyskać satysfakcję, motywację i poczucie spełnienia. Przeczytaj uważnie poniższe symptomy i zastanów się, czy któryś z nich nie dotyczy właśnie Ciebie.

Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie rekrutacyjnej?

Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie rekrutacyjnej?

Rozmowa o wynagrodzeniu może być dla wielu kandydatów bardzo stresującym momentem w procesie rekrutacyjnym. Obawa przed „zawyżeniem” lub „zaniżeniem” swoich oczekiwań, brak pewności co do realiów rynkowych czy lęk przed odrzuceniem sprawiają, że osoby ubiegające się o pracę nie wykorzystują w pełni potencjału negocjacji. Tymczasem umiejętność rozmowy o wynagrodzeniu jest niezwykle ważna nie tylko dla samej rekrutacji, ale również dla przyszłej pozycji zawodowej.

Rola Business Development Managera – kim jest i dlaczego jego praca ma kluczowe znaczenie?

Rola Business Development Managera – kim jest i dlaczego jego praca ma kluczowe znaczenie?

Business Development Manager (BDM) to nie tylko stanowisko – to rola strategiczna, wymagająca wizji, kompetencji negocjacyjnych oraz zdolności do identyfikowania i wykorzystywania rynkowych szans. W firmach chcących aktywnie budować swoją przewagę konkurencyjną, BDM pełni funkcję pomostu pomiędzy strategią firmy a rzeczywistą ekspansją rynkową. Jego praca bezpośrednio wpływa na rozwój organizacji, zwiększanie przychodów i budowanie długoterminowej wartości. Dowiedz się, czym tak naprawdę zajmuje się Business Development Manager, na jakie zarobki może liczyć i jak odnieść sukces na tym stanowisku.

Social media:

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.