Jak legalnie zatrudnić cudzoziemców z Ukrainy?

Dokumenty pobytowe podstawą legalnego zatrudnienia obywateli Ukrainy
W związku z wojną w Ukrainie złagodzono przepisy regulujące zatrudnienie obywateli tego kraju w Polsce. Osoby, które przyjechały z Ukrainy do Polski po 24 lutego 2022 roku, są uchodźcami wojennymi i przebywają w naszym kraju legalnie. Co za tym idzie, mają prawo do legalnego zatrudnienia, a proces załatwiania zezwolenia na pracę jest znacznie łatwiejszy. Dotyczy to również osób niemających obywatelstwa ukraińskiego, ale będących w związku małżeńskim z obywatelem lub obywatelką Ukrainy. Przepisy zapewniają uchodźcom legalny pobyt w Polsce do 4 marca 2024 roku.
Warto mieć na uwadze, że w Polsce przebywa wielu obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do kraju przed wojną. Te osoby przebywają legalnie w Polsce na podstawie dokumentu pobytowego, którym może być:
● wiza — krajowa lub Schengen,
● paszport,
● polski dokument tożsamości obywatela Ukrainy,
● zgoda na pobyt tolerowany.
Legalne zatrudnienie cudzoziemca w Polsce — obowiązki pracodawcy
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o zatrudnienie ma dokumenty świadczące o legalnym pobycie. Gdy obywatel Ukrainy ma aktualne uprawnienia, można rozpocząć procedurę zatrudnienia. Pracodawca ma 14 dni na wysłanie zgłoszenia do powiatowego urzędu pracy o przyjęciu do pracy obywatela Ukrainy.
Powiadomienie musi zawierać określone informacje. W przypadku jakichkolwiek zmian (na przykład w zakresie wykonywanych obowiązków) istotne jest również, by wysłać nowe powiadomienie z aktualnymi danymi. Co powinno zawierać zgłoszenie do urzędu pracy?
● dane podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi
● dane osobowe obywatela Ukrainy
● informacje związane z wykonywaniem pracy (miejsce pracy, rodzaj umowy, wymiar czas pracy, wysokość wynagrodzenia).
Powiadomienie wysłane do urzędu pracy pozwala na zatrudnienie obywatela Ukrainy maksymalnie na 24 miesiące. Po tym czasie zezwolenie na pracę w Polsce można przedłużyć.
Do listy obowiązków pracodawcy należy również dopisać kilka dodatkowych punktów:
● wypłacanie cudzoziemcowi wynagrodzenia, które nie może być niższe od płacy minimalnej,
● zawarcie z obywatelem Ukrainy pisemnej umowy zawierającej warunki zgodne z przedstawionymi w powiadomieniu do urzędu pracy,
● przetłumaczenie umowy na język znany obywatelowi Ukrainy,
● zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (w ciągu 7 dni od momentu zatrudnienia).
Zasady zatrudnienia obywatela Ukrainy do pracy sezonowej
Wielu przedsiębiorców poszukuje w okresie letnim pracowników sezonowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sezonowo zatrudniać także obywateli Ukrainy. W tym celu należy przestrzegać trzech zasad:
● maksymalny okres zatrudnienia pracownika sezonowego nie może przekraczać 9 miesięcy,
● praca sezonowa musi spełniać warunki rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącego działalności sezonowej,
● obywatele Ukrainy zatrudnieni sezonowo muszą posiadać zezwolenie na pracę typu S.
Wniosek o zezwolenie typu S składa pracodawca. Niezależnie, czy przedsiębiorca planuje zatrudnić cudzoziemca do pracy sezonowej lub stałej, odpowiednie wnioski do urzędu pracy może wysłać online lub stacjonarnie.
Cudzoziemcy przebywający w Polsce legalnie mają możliwość znalezienia legalnego zatrudnienia na podstawie zezwolenia na pracę. Każdy pracodawca zatrudniający pracowników z Ukrainy jest zobowiązany zgłosić ten fakt do urzędu pracy w ciągu 14 dni od przyjęcia cudzoziemca do pracy. Po upływie 24 miesięcy od zatrudnienia należy przedłużyć ważność zezwolenia na pracę.
Formalności związane z zatrudnianiem cudzoziemców możesz też zlecić naszej agencji – mamy wieloletnie doświadczenie w legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. Zapraszamy do kontaktu!
Pozostałe wpisy:

Państwowa Inspekcja Pracy – czym się zajmuje, co kontroluje i jak przygotować organizację na jej wizytę?
Choć często kojarzona głównie z kontrolami i karami, pełni również funkcję edukacyjną i wspierającą. Dobrze przygotowana firma nie tylko nie musi obawiać się kontroli, ale może skorzystać z niej jako okazji do wzmocnienia standardów i poprawy organizacji pracy.

Efektywne zarządzanie zespołem pracowników ze Wschodu
Wielu menedżerów w Polsce mierzy się obecnie z wyzwaniem prowadzenia zespołów złożonych z pracowników pochodzących z krajów wschodnich. Nowe kultury, różne podejścia do obowiązków, nie zawsze tożsame z naszymi style komunikacji – to czynniki, które mogą generować trudności, ale jednocześnie stanowią cenne źródło wiedzy oraz rozwoju kompetencji liderskich.

Jakie są wymagania prawne dotyczące zatrudniania pracowników z Gruzji?
Zatrudnianie pracowników z Gruzji cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem – szczególnie w branżach takich jak produkcja, logistyka, budownictwo czy rolnictwo. Obywatele Gruzji mogą podejmować w Polsce legalną pracę, jednak procedura ich zatrudnienia wymaga spełnienia określonych wymogów formalnych i prawnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinni znać pracodawcy planujący zatrudnić obywatela Gruzji.
Social media: