Jak rekrutować tymczasowych pracowników?
Rekrutacją tymczasowych pracowników zajmują się agencje pracy tymczasowej. Współpraca z zaufaną agencją oznacza brak problemów kadrowych, optymalizację budżetu i realną oszczędność czasu. Poznaj szczegóły dotyczące tymczasowego zatrudniania pracowników.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych
Kwestia zatrudniania pracowników tymczasowych przez agencję pracy tymczasowej jest regulowana ustawą z 9 lipca 2003 roku (Dz. U. 2003 Nr 166 poz. 1608 o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Mowa w niej między innymi o tym, że tymczasowego pracownika można zatrudnić na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy prawa cywilnego. Z ustawy dowiemy się również o tym, do czego pracodawca jest zobowiązany przy zatrudnianiu osób do pracy tymczasowej. To przede wszystkim konieczność zapewnienia pracownikom odpowiednich szkoleń oraz odzieży ochronnej.
Pracownika tymczasowego nie można zatrudnić, gdy:
- praca jest szczególnie niebezpieczna,
- wybrane stanowisko obejmuje stały pracownik, który uczestniczy w strajku.
Co istotne, większość regulacji prawnych dotyczy umowy zawieranej między pracodawcą-użytkownikiem a agencją pracy tymczasowej, ponieważ to właśnie agencja będzie zajmować się pozyskiwaniem pracowników i podpisywaniem z nimi umów zgodnych z wytycznymi wskazanymi przez pracodawcę-użytkownika.
Jak działa agencja pracy tymczasowej?
Pracodawca, który potrzebuje pracowników tymczasowych, nawiązuje współpracę z agencją pracy tymczasowej. Głównym punktem jest stworzenie umowy regulującej zasady współpracy i charakter zlecanej pracy. W takiej umowie powinny znaleźć się przede wszystkim:
- informacje o przerwach przysługujących pracownikowi,
- ustalenia dotyczące wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń.
Pośrednictwo pracy tymczasowej jest regulowane na podstawie art. 29 § 3-33 Kodeksu pracy. Pracodawca użytkownik zawiera umowę z agencją, a agencja rekrutuje i zatrudnia pracowników tymczasowych. Do obowiązków agencji należy także pokrywanie kosztów zatrudnienia. Warto wspomnieć, że pracownik tymczasowy u jednego pracodawcy może być zatrudniony maksymalnie na okres 18 miesięcy, w okresie obejmującym kolejne 36 miesięcy.
Praca tymczasowa a wynagrodzenie, świadczenia, urlop i staż pracy
Pracodawca-użytkownik wspólnie z agencją pracy tymczasowej ustala wysokość wynagrodzenia, które nie może być niższe od rocznych minimalnych zarobków. Wynagrodzeniami i opłacaniem świadczeń związanych z kosztami zatrudnienia zajmuje się agencja.
- Pracownik zatrudniony na umowę o pracę tymczasową ma prawo do zwolnień lekarskich.
- Urlop na żądanie jest możliwy w momencie, gdy pracownik tymczasowy przepracował co najmniej 6 miesięcy.
- W przypadku ciąży możliwe jest przedłużenie umowy (jeżeli początkowo zawarto umowę na dłużej niż miesiąc).
- Praca tymczasowa zalicza się do stażu pracy.
W przypadku, gdy z pracownikiem zawarto umowę cywilnoprawną, powyższe korzyści nie obowiązują, gdyż umowa zlecenie nie podlega pod Kodeks pracy. Tymczasem niezależnie od umowy pracownik tymczasowy powinien być traktowany w miejscu pracy na równi z innymi zatrudnionymi i mieć takie same obowiązki.
Może Cię zainteresować: Obowiązki pracodawcy, który zatrudnia cudzoziemców
Podsumowanie
Pośrednictwo pracy tymczasowej jest wykorzystywane głównie w pracy sezonowej lub jako okresowe bądź doraźne wsparcie zespołu zatrudnionego na stałe. Pracodawca-użytkownik podejmuje współpracę z agencją pracy tymczasowej, która przejmuje obowiązki związane z zatrudnianiem pracowników. Za pozyskiwanie pracowników i opłacanie kosztów zatrudnienia odpowiada agencja, natomiast pracodawca koordynuje pracę osoby zatrudnionej tymczasowo tak samo, jak w przypadku pozostałych pracowników.
Pozostałe wpisy:

Co to jest wywiad behawioralny w rekrutacji?
Wywiad behawioralny, stosowany świadomie i z pełnym zaangażowaniem, może stać się bardzo skutecznym, minimalizującym ryzyko nietrafionej rekrutacji, narzędziem HR. Pozwala on nie tylko trafnie ocenić kompetencje kandydatów, ale również stworzyć podstawy dla przyszłej, owocnej współpracy. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym dopasowaniu pracowników do ról oraz budowaniu zespołów opartych na zaufaniu, skuteczności i autentycznych kompetencjach, warto głębiej zainteresować się metodą wywiadu behawioralnego.

Prawa i obowiązki pracownika tymczasowego, pracodawcy-użytkownika oraz agencji pracy
Praca tymczasowa jest formą zatrudnienia, w której uczestniczą trzy podmioty: pracownik tymczasowy, agencja pracy tymczasowej oraz pracodawca użytkownik. Każdy z nich posiada określone prawa i obowiązki, które regulują ich wzajemne relacje. Jeśli rozważasz nawiązanie współpracy z agencją lub chcesz lepiej zrozumieć mechanizm działania pracy tymczasowej, ten artykuł jest dla Ciebie.

7 obszarów, w których praca tymczasowa może zapewnić Ci oszczędności
Czy praca tymczasowa to rozwiązanie odpowiednie dla Twojej firmy? Co tak naprawdę oznacza termin pracy tymczasowej i jak najefektywniej wykorzystać jej potencjał? Jakie korzyści zapewnia usługa pracy tymczasowej świadczona przez agencję pracy, taką jak ARTTIME? Zapoznaj się z tym krótkim poradnikiem, by podjąć świadomą decyzję o optymalizacji kosztów zatrudnienia w swoim zakładzie.
Social media: